Salgın Günlerinde Sinemacılar Konuşuyor

-
Aa
+
a
a
a

Özgür sinema gündemini değerlendirdiğimiz Fasikül’de bu ay hayatın tüm yönlerini etkisi altına alan COVID-19 salgınının sinemaya etkilerine bakıyoruz. 

boş sinema koltukları
Unsplash/Felix Mooneeram
"Özgür Sinema" Gündemi - Fasikül - 4
 

"Özgür Sinema" Gündemi - Fasikül - 4

podcast servisi: iTunes / RSS

Pandemi, sinemayı da oldukça hızlı ve sert biçimde etkilemiş durumda. Süreç uzadıkça da sinema sektöründe temel dinamiklerin nihayetinde yerinden oynayacağına dair tartışmalar her geçen gün daha da gerçekçi hâle geliyor. Bir yandan da bağımsız sinemanın mevcut sorunları bu süreçte akutlaşıyor ve hayatileştiriyor. Bağımsız sinemanın salgın sonrasında nasıl ayakta kalacağına dair soru işaretleri de belirsizliğini koruyor.

Geleceğin epeyce belirsizleştiği bu dönemde sinema sektörünün farklı yakalarından isimlere bağımsız sinemanın geleceği, bu süreçte nasıl ayakta kalınacağı ve bu dönemin yarattığı olanaklara dair bazı sorular yönelttik. 

Önce sinema yazarı Utku Ögetürk'e kulak vereceğiz. Ögetürk, işletmecisi olduğu Beyoğlu Sineması'nın pandemi günlerindeki faaliyetini ve Beyoğlu Sineması olarak bu süreçte çevrimiçi yayınlamaya başladıkları 1989 sinema gazetesini anlatacak.

Film-Yön Başkanı Reis Çelik ise Atlas Sineması'na ilişkin iyi bir haber verecek bize. Kadıköy Rexx Sineması’nın ardından Beyoğlu'nun hafıza mekanlarından Atlas Sineması bir sinema müzesine dönüşüyormuş.  

Peşi sıra, pandemi döneminde alternatif olarak oluşturulan Başka Sinema ve BluTV projelerini detaylarını Başka Sinema ve Bir Film’den Ersan Çongar'dan ve projenin bağımsız sinema salonlarına etkilerini de Kadıköy Sineması’nı temsilen Funda Kocadağ'dan dinleyeceğiz.

Fasikül - Altyazıyla Özgür Sinema Gündemi, aylık sinema dergisi Altyazı'nın ücretsiz eki olan Fasikül'den hareketle her ayın son Çarşambası Açık Dergi'de.