“Özgür Sinema”nın 2021 Yılı

-
Aa
+
a
a
a

Davası süren sinemacılardan sansür gündemine, sinema salonlarından yılın öne çıkan gelişmelerine 2021 yılının 'özgür sinema' gündemi.

 fiziksel festivallerin ve sinema salonlarının geri dönüşüyle eskiye dönüş ümitlerinin tekrardan akıllara geldiği 2021 yılı.
Özgür sinemanın 2021 yılı
 

Özgür sinemanın 2021 yılı

podcast servisi: iTunes / RSS

Pandemi gündeminin en sert yaşandığı günlerde başlayan, ardından aşılamaların hayata geçtiği, kontrollü normalleşme döneminin başladığı, fiziksel festivallerin ve sinema salonlarının geri dönüşüyle eskiye dönüş ümitlerinin tekrardan akıllara geldiği 2021’in sinema alanındaki gelişmelerini kısaca değerlendirdik.

Fasikül’ün yeni bölümünde, bu yıl yer verdiğimiz önemli gelişmelerden bir kısmını hatırlıyor, pek çoğunun genel çerçevedeki yerini yeniden düşünüyoruz. Birçok açıdan önemli gelişmelerin yaşandığı 2021 yılının özgür sinema gündemine bakarken; önce sansür alanında yaşananlara, sonra Susma Bitsin’in faaliyetlerine, Oktay İnce’nin mücadelesine ve sinema salonlarının durumuna yer veriyoruz. Bu yıldan aklımızda kalan birkaç film önerisiyle de yılı uğurluyoruz. 

Programda bahsi geçen Sinema GM’yi izlemek için: https://youtu.be/INbk1hXLNgE 

Altyazı Fasikül Tartışmaları: Cinsiyet Eşitliği” tartışmasını izlemek için: https://youtu.be/WifEsUzOA-E

Altyazı Fasikül Tartışmaları: Dijitale Üretmek - Belgesel, Video, Haber” tartışmasını izlemek için: https://youtu.be/jy7KuM1vj0k 

Ekrem Buğra Büte, Fırat Yücel ve Senem Aytaç tarafından hazırlanan Fasikül, on beş günde bir Çarşamba akşamları Açık Dergi'de.