Video-eylem'in bugünü: "Sinema GM" ve Oktay İnce

-
Aa
+
a
a
a

Video-eylemci/belgeselci Oktay İnce’nin son video çalışması ‘Sinema GM’nin açtığı alan üzerine bir söyleşi.

Oktay İnce 2018'den beri eylemde
"Sinema GM" ve video üretme pratikleri
 

"Sinema GM" ve video üretme pratikleri

podcast servisi: iTunes / RSS

Video-eylemci ve belgeselci Oktay İnce, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından el koyulan 20 yıllık arşivini geri alma mücadelesini Ekim 2018’den bu yana sürdürüyor*. 

İnce’ye üyesi olduğu Seyr-i Sokak Video ve Belgesel Kolektifi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek “terörizmi övmek” suçundan soruşturma açılmış ve peşi sıra İnce’nin 20 yıllık arşivine el konulmuştu. Arşivinin kendisine iadesi yönünde yaptığı başvurulara cevap alamayan İnce, Nisan 2019’dan itibaren mücadelesini sokağa taşırken; mücadelesine video-eylem pratiğinin bir parçasına dönüştürdü. Oktay İnce’nin Mayıs 2019’da Sinema Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirdiği bir eylemden kurguladığı görüntülerden oluşan ‘Sinema GM’, geçtiğimiz günlerde Altyazı’nın YouTube kanalında yayınlandı.

Fasikül’de, Altyazı yazarlarından Senem Aytaç, Aslı Özgen ve Ekrem Buğra Büte video-eylem pratiği, izleyici-anlatıcı ilişkisi, kamusal alan mülkiyeti ve film üretiminin kendisini hakkında düşünce alanları açan 'Sinema GM'yi masaya yatırıyor.

 

*Fırat Yücel’in Altyazı-Fasikül web sitesi için Oktay İnce’yle gerçekleştirdiği söyleşiyi için ayrıca buraya bakabilirsiniz.