"Su kaynaklarını korumalı, insanların ve doğanın ihtiyaçlarını sürdürülebilir şekilde dengelemeliyiz"

-
Aa
+
a
a
a

BM Genel Sekreteri António Guterres, Dünya Su Günü için verdiği mesajında Dünya su kaynaklarının daha iyi korunması için iş birliğinin arttırılması çağrısı yaptı.

Çin’de pirinç tarlaları
Çin’de pirinç tarlaları (Fotoğraf: FAO/ Zhongshan Luo)

(Bu mesaj 22 Mart 2022 tarihinde BM Türkiye'nin resmi web sitesinde yayınlanmıştır.)

Guterres, 22 Mart Dünya Su Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “İnsanlığın suya olan talebi artıyor. Aşırı kullanım, kirlilik ve iklim değişikliği nedeniyle su kaynakları üzerindeki baskı artıyor” uyarısında bulundu.

Guterres çözümün, insanların ve doğanın ihtiyaçlarını sürdürülebilir bir şekilde dengelenebilmesi ve şimdiki ve gelecek nesiller için su kaynaklarının daha iyi kullanımını sağlanmak üzere sektörler ve ülkeler arasında iş birliğinin güçlendirilmesinden geçtiğini vurguladı.

“Kuraklık ve sıcak hava dalgaları daha yoğun ve daha sık görülüyor. Deniz seviyesinin yükselmesi, kıyılara yakın yer altı sularının tuzlanmasına yol açıyor. Yeraltı su kaynakları tükeniyor” uyarısı yapan Guterres, “Su bir çatışma kaynağı olabileceği gibi iş birliği kaynağı da olabilir” dedi.

“Dünyanın yeraltı suyu kaynakları da dahil olmak üzere tüm su kaynaklarının daha iyi yönetimini sağlamak için birlikte çalışmamız büyük önem taşıyor” diyen Guterres, “Yeraltı sularının gözümüzden uzakta olması düşüncelerimizden da uzak olması anlamını taşımamalı. Kayalarda ve toprakta depolanan yeraltı suyu, en büyük tatlı su kaynağımızdır. İçme suyu kaynaklarının, sanitasyon sistemlerinin, çiftçiliğin, endüstrinin ve ekosistemlerin varlığını sürdürmelerini sağlıyor. Buna rağmen, dünyadaki yer altı su kaynaklarının yaklaşık yüzde 20'si aşırı derecede kullanılıyor” dedi.

Birçok yerde, bu değerli kaynağın ne seviyede var olduğunun bilinmediğini ifade eden Guterres, “Yeraltı su kaynaklarını korumak ve daha iyi yönetmek ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşılmasına yardımcı olmak için araştırma, gözlem ve analiz çalışmalarımızı iyileştirmemiz gerekiyor” dedi.

Gelecek yıl düzenlenecek Birleşmiş Milletler Su Konferansının, sürdürülebilir kalkınma için su konusunda harekete geçilmesini sağlayacak bir fırsat sunduğunu belirten Genel Sekreter, “Dünya Su Gününde, insanların ve doğanın ihtiyaçlarını sürdürülebilir bir şekilde dengeleyebilmek ve şimdiki ve gelecek nesiller için yeraltı sularının kullanılabilirliğini sağlamak için sektörler ve ülkeler arasında iş birliğini yoğunlaştırma sözü verelim” çağrısı yaparak mesajına son verdi.