Osman Kavala tutuklandı: 'Darbe girişiminin karar sürecine katılım' gerekçe gösterildi

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Gezi davasından dokuz kişiyle birlikte beraat etmesinin hemen ardından ‘15 Temmuz soruşturması’ kapsamında gözaltına alınan Osman Kavala tutuklandı.

Diken'deki habere göre Kavala’nın tutuklanma gerekçesi ‘darbe girişiminin karar sürecine katıldığına’ dair bulguya rastlanması olarak gösterilse de bu bulgunun tam olarak ne olduğu belirsiz.

Tutuklanma kararında ABD’li akademisyen Henry Barkey’in 15 Temmuz’da İstanbul’a gelerek Büyükada’daki Splendid Otel’de kaldığı, 18 Temmuz’da da Kavala ile Karaköy’de buluşup Türkiye’den ayrıldığı; darbe girişimi öncesi ve sonrası ikilinin arasında yoğun irtibat bulunduğu öne sürüldü.

Bu akşam (19 Şubat 2020) saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen Kavala, ifadesinin ardından savcılık tarafından tutuklanma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti. İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği de tutuklama kararı verdi.

BBC Türkçe Kavala'nın mahkemedeki ifadesinde şunları söylediğini aktardı: "Yaklaşık 2 yıl 4 aydır hukuksuz bir şekilde tutuklanmış bulunuyorum. Dün 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nin beraat kararının tescil etmiş olduğu gibi ve daha önce AİHM kararının açıkça belirttiği gibi maruz kaldığım sıradışı vahimlikte bir hak ihlalini dünkü gözaltı kararı ve bu akşam gördüğünüz savcının sevk yazısı bu hak ihlalinin devam ettirilmekte olduğunu göstermektedir. Daha önceki ifademde belirtmiş olduğum gibi 15 temmuz darbe girişimine destek olmak ile ilgili tüm iddialar asılsızdır."