"Günün sözleriyle" 2019'un Türkiye ve dünya gündemi

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

2019 yılında Türkiye ve dünya gündemini günün sözleriyle özetledik...

Ocak 2019

"Dede, kardan adam nedir?"

Almanya'da iklim adaleti için okul kıran protestocu öğrencilerden birinin elinde taşıdığı pankart. (Guardian)

Şubat 2019

“Bizim gözlemimiz ya da yorumumuz şudur: Açık Radyo kendi dinleyicileri, özellikle sadık izleyicileri gözünde yoldaş ... Açık Radyo’nun sesi ya da programcılarının sesi, Açık Radyo izleyicilerinin yoldaşı... O yoldaş olma hakkı ve hukuku içinde ‘müdahil olmaya’ çalışıyorlar. Bunun çok değerli bir ilişki biçimi olduğunu sanıyorum.”

KONDA Araştırma’nın genel müdürü Bekir Ağırdır, Açık Radyo için yapılan online anket araştırmasının bulgularını Dünya Radyo Günü'nde yorumluyor. (Açık Radyo)

Mart 2019

"Öğrencilerime de söylüyorum, insanın gelecekte hayatta olup olmayacağına karar vermek zorundalar. Naziler en kuduruk halindeyken bile, bu soruyla yüzleşmek zorunda kalmadınız. Ama şimdi yapmak zorundasınız." 

Düşünür, yazar ve politik aktivist Noam Chomsky'nin "İklim krizine nasıl etkili bir cevap verilmeli?" sorusuna yanıtı. (National Observer)

Nisan 2019

"Artık bahaneye zaman kalmadı. Hayat inkârcısı sistemimizi alaşağı etme mücadelesi başladı. Ekolojik kıyameti sadece isyan önleyecektir."

Yazar, aktivist ve gazeteci George Monbiot, dünyada 33 ülkede ve 80 şehirde Yokoluş İsyanı (Extinction Rebellion) hareketi tarafından gerçekleştirilen ve artık hep sürdürülecek olan iklim adaleti eylemlerinden bahsediyor. (Guardian)

Mayıs 2019

"Sadece kayıtlı tarihte değil, 10,000 yıl önce tarımın icadından beri de değil. Modern insanın var olmasından milyonlarca yıl öncesinden beri. Böyle bir gezegen bilmiyoruz."

Grist çevre sitesinde iklim krizi üzerine yazan meteorolog Eric Holthaus, atmosferdeki CO2 yoğunluğunun 415 ppm (milyonda parçacık) oranını 3 ya da 5 milyon yıldan beri ilk kez aşması olayını yorumlamaya çalışıyor. (Common Dreams)

Haziran 2019

“İklim acil durumu yaşam savaşımız. İklim eylemi’ne ihtiyacımız var. Hemen şimdi!”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres iklim için acil durum çağrısı ilanı istiyor. (Twitter)

Temmuz 2019

“Sessiz kalmamak, temel sorumluluğumuzdur. Aksi halde, sadece nefret çığlıkları atanların sesleri işitilecektir çünkü!”

Avrupa Topluluk Medyası Forumu (CMFE) proje yöneticisi, radyocu ve aktivist Nadia Bellardi, göçmenler gibi can alıcı sorunları ele alırken medyanın nasıl bir dil tutturması, özellikle de nefret söyleminden, ötekileştirici bir dilden nasıl uzak kalınması gerektiğini anlatıyor. (Açık Radyo)

Ağustos 2019

"Cüneyt Cebenoyan, ölümün karşısına hayat tercihiyle çıkma kararı alabilmiş biriydi... İki felaketin ardından gene de mücadele gücünü kaybetmedi.... arkadaşlarıyla sohbetlerini de aksatmadı; doğru bildiğini savunmayı da."

Gazeteci, yazar, Açık Radyo programcısı Sevin Okyay, geçirdiği feci bir trafik kazasında 59 yaşında hayata veda eden gazeteci, yazar, Açık Radyo programcısı Cüneyt Cebenoyan'ın ardından, onun sabırlı, kararlı, mücadeleci karakterini anlatıyor. (Birgün)

Eylül 2019

"Umut, hak etmek zorunda olduğumuz bir şeydir."

Genç iklim aktivisti Greta Thunberg, 20 Eylül'de bütün dünyada gerçekleşecek dev genel greve büyükleri de kitleler halinde katılmaya çağırırken, umudun ancak eylemle var olacağını bir kez daha vurguluyor. (Washington Post)

Ekim 2019

"Bir dönüm noktasındayız: Çiçeklenen ve büyüyen nesillerarası, ırklararası iklim hareketi, kaynağını adaletten alan sosyal ve ekonomik bir dönüşüm çağrısında bulunuyor."

350.org hareketinin Kuzey Amerika sorumlusu aktivist Tamara Toles O'Laughlin, dünyanın her tarafından yaklaşık 7.6 milyon insanın bir hafta içinde sokağa dökülüp muhtemelen tarihin en büyük kitle hareketini gerçekleştirmesini değerlendiriyor. (Common Dreams)

Kasım 2019

"Suudi Aramco şirketinin halka arzı, karbonla kapitalizmin izdivacının doruk noktasıdır."

Gazeteci Jonathan Watts, kirletici şirketlerin küçültülmesi yolunda dünyanın her yanında kitle protesto hareketleri yapılırken, yeryüzünün en büyük karbon ayak izine sahip Suudi Aramco şirketinin, yatırımlarını büyütmek için nakit toplama girişimine başlamasını eleştiriyor. (Guardian)

Aralık 2019

"Sonu gelmeyen komplo teorileri ve gerçeklerin inkârı. Yalanlar, nefret, ve bilimsel bilgileri herkese yayan çocuklara karşı zorbalık gösterileri... Bu, umudun tebdili kıyafet etmiş hali. Kazanıyoruz."

İklim aktivisti Greta Thunberg, değişim fikrinden bile dehşete düşen büyüklerin iklim krizinden söz etmemek için umutsuzca çırpınmalarının temelinde neyin yattığını sorguluyor. (Twitter)