Greta'yı 'Yılın İnsanı' seçen TIME dergisi: “Gerçeği söylemenin cesaretini güçle birleştirerek ikon hâline gelen bir genç kız”

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

TIME dergisi yılın insanını belirledi. 16 yaşındaki iklim aktivisti ve iklim için okul grevlerinin öncüsü Greta Thunberg 'Yılın İnsanı' oldu.

Fotoğraf: TIME

TIME dergisi, 'Yılın İnsanı' olarak iklim aktivisti Greta Thunberg'i seçtiğini duyurdu. Dergide Thunberg için "O gerçeği söylemenin cesaretini güçle birleştirerek bir neslin ikonu hâline gelen sıradan bir genç kız" ifadeleri yer aldı. Thunberg'in gezegen hakkında varolan bulanık endişeleri dünya çapında bir mücadeleye harekete dönüştürdüğü belirtildi.

Thunberg 'Yılın İnsanı' seçildiği gün Madrid'de süren Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nda konuştu. Thunberg, bugün yaptığı konuşmada dünya liderlerini küresel ısınmayı durdurmak için güçlü bir adım atmak yerine kendi imajlarını parlatmakla suçladı.

Thunberg geçen sene okulu kırarak İsveç Parlamentosu önünde iklim için grev yapmaya başladı. Thunberg'in tek başına gerçekleştirdiği eylem kısa zaman içinde dünya çapında karşılık buldu. Küresel İklim Grevleri'nde dünyanın her yerinden genç iklim aktivistleri yetişkinleri krize karşı adım atmaya çağırıyor.

TIME dergisinin bu yıl içinde belirlediği 'Yılın İnsanları' arasında Hong Kong aktivistleri, ABD Başkanı Donald Trump, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD'de Trump'ın azil soruşturması sürecinin başlamasına neden olan 'Muhbir', Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve Trump'ın kişisel avukatı Rudy Giuliani yer alıyordu.

Greta, 11 Aralık konuşmasından...

“İşte size söylüyorum: umut var. Ben gördüm onu. Ama o, hükümetlerden ya da şirketlerden gelmiyor. İnsanlardan geliyor. Şimdiye kadar farkındalığı olmayan, ama artık uyanmaya başlayan halktan. Bir kez farkına vardık mı, değişiriz. İnsanlar değişir. İnsanlar değişime hazır. İşte umut da burada, çünkü bizim demokrasimiz var ve demokrasi sürekli olan bir şey. Sadece seçim günlerinde değil, her saniye, her saat olan bir şey. Hür dünyayı yöneten, kamuoyudur. Aslında tarih boyunca gerçekleşmiş her büyük değişim halktan gelmiştir. Beklemek zorunda değiliz. Değişimi şu an, şu saniye başlatabiliriz biz. Biz insanlar yani. Teşekkür ederim."