Filistin'de İki Ay

-
Aa
+
a
a
a

Gazze'ye yönelik savaş, dünya sisteminin mekanizmalarını açığa çıkarmıştır. Filistin Gençlik Hareketi, Gazze'ye yönelik savaşı ve Filistin'in kurtuluşu için mücadeleyi sürdürme yükümlülüğünü değerlendiriyor.

""Prof. Dr. Rıfat el-Arir

Eğer Ölmeliysem ben
Sen yaşamalısın benim hikâyemi anlatmak için
Eşyamı satıp savıp
Bir parça kumaş satın almak için
Biraz da ip
(beyaz olsun, uzun da bir kuyruğu)
Ki Gazze’de bir yerlerde bir çocuk
Cennetin gözünün içine dalıp gitmiş,
Babasını beklerken – 
Hani kimseye, kendi tenine ve bedenine bile
Elveda bile demeden gitmiş babasını beklerken – 
Uçurtmayı görüversin birden o çocuk
Yukarılarda bir yerde
Benim uçurtmamı, hani o senin yaptığın
İşte onu
Ve bir an için sansın ki bir melek var orda
Sevgiyi yeryüzüne geri getiren
Eğer ölmeliysem ben
Bırak umut getirsin bu ölüm
Bırak bir mesel olsun

— Prof. Dr. Rıfat el-Arir


Gazze'de dünya sisteminin işlediğine dair kanıtlarımız var. Gazze'de, insan yapımı her zulme kendi test alanı veriliyor; yok etme ruhu, drone’ların, fosforlu mermi atarların ve lazer güdümlü mühimmatların devrelerinde malzeme haline getirildi. Gazze'deki ölüm ve parçalama mimarileri hiçbir şeyi ve hiç kimseyi affetmiyor. 

Dün sabah, kanlı iki ay boyunca kansız bir operasyon programıyla uyandık ve Siyonist yapının ve Amerika'nın, Filistinli erkekleri Beyt Lahya'da topladığını, elbiselerini çıkardığını ve kaçırdığı haberini verdik. Her birinin hikayesi bir dünyayı oluşturan, her biri uğruna savaşmaya değer her şeyin şartlarını temsil eden, bizden alınan sekiz bin 700'den fazla siyasi mahkumun çetelesine ekleniyorlar. Deir al Balah'taki UNRWA Gıda İstifleme Tesisi'nin yakınında, binlerce kişinin yaygara kopardığı haberleriyle uyandık; Siyonist varlığın gıda depolarını ve fırınları kuşatmasının, hedeflemesinin tasarlanmış ürünü olan koordineli kıtlığa. Sürekli olarak haberlerle uyanıyoruz: Filistin arşivleri, kamu hizmeti binaları, tüm üniversiteler yerle bir oldu; bu makalenin açılışında yer alan şehit Prof. Dr. Rıfat el-Arir'in olmadığı bir dünyaya uyandık.

Onur kırarak bozguna uğratmayla tehdit ediyorlar. Ancak Filistin halkıyla dayanışma içinde olanlar için umutsuzluğa kapılacak zaman yok. Mücadeleyi her şehidimize borçluyuz, yükümlülüklerimiz var, taahhütlerde bulunduk. Her şey teslimiyet ve boyun eğmek için tasarlanmış gibi göründüğünde, bu taahhütler hayat verir ve bizi sonuna kadar götürür. Son, ani gelebilir, sessiz ya da zor olabilir ama reddetmek canlılığımızın bir işaretidir. Toptan reddedilemeyecek bir nihilizm çağırdığında, onun geçici olmasını istemeliyiz ve üretken çalışmanın bizi farklı bir şeye doğru yönlendirmesine izin vermeliyiz.

Tüm savaşlarda olduğu gibi, iç cephe de bir çekişme alanı haline gelir. Son iki aya, Batılı devlet güçlerinin ve Siyonist oluşumların, medyadaki bariz dezenformasyondan Araplara ve Müslümanlara yönelik şiddetli nefret suçlarına kadar uzanan yoğun baskı girişimleri damgasını vurdu; gözetim ve hapsetmenin güçlendirilmesinden Siyonist varlığa yapılan silah sevkiyatının iki katına çıkarılmasına kadar. Emperyal feminizm, ezilenlerin ensesine basmak için tercih ettiği taktikçileri öne çıkardı. Kongredeki şarlatanlar ve ırkçılar, Filistinlilerin kitlesel ölümüne izin veren aynı odalarda Yahudilerin güvenliği konusunda birbirlerine sorular sordular. Bu onlar için iğrenç bir oyun; dipsiz bir kuyu adına nutuk atmak. Emeğinizi çalan, şehirlerinizi ayrıştıran, sevdiklerinizi hapseden sistemin artık normal işlememesini, üretim fazlasını Gazze'deki ölüm tarlalarının koreografisini yapan tekelcilere aktarmayı bırakmasını talep etmekle hatalı olduğunuza inanmanızı istiyorlar.

Birçoğu bunu Batı'yı saran kolektif bir ‘psikoz’ olarak teşhis etti. Ancak yaşananları yerleşimci mitolojisi için bir kıyamet olarak tanımlamak, rıza ve bilgi üretimi sistemlerinin artık taş ve roketlerle delindiğini anlatmak daha doğru olur. Soğukkanlılıkla hesaplanmış olarak gördüğümüz şeyi, şok ve dehşetin - Filistin ‘sorununun’ kontrol altına alınmayı reddetmesi, direnişimizin özgürlükçü ruhunun kırılmamış olması - ceza ve sansüre metabolize edilmesini tanımlamak daha doğru olur. Kas yapısında, savaşanların sırtını kırmak için her bürokratik sistemin stratejik bir şekilde düzenlenmesi vardır. O halde mevcut intikamcılığın psikotik tarafı ne ırkçılık ve kârdan oluşan psişik özü, ne de devlet ve devlete bağlı güçler tarafından uygulanmasıdır. Bunun yerine psikoz bizimdir. Dehşet üzerine korkuya tanık olmak zorunda olmak (artan korku, arkadaşlarla ve aileyle kaybedilen iletişim, öfkeyle noktalanan üzüntü sancıları) ve sakin ve istikrarlı çalışmayı sürdürmek zorunda kalmak çılgınca. Bunların hepsinin doğru olduğunu düşünüyoruz ve gerilimleri memnuniyetle karşılıyoruz çünkü hareketlerimiz her zaman çılgınlar ve canlılar tarafından dolduruldu.

Filistinlilerin yaşadığı her yerde olup bitenler konusunda açık görüşlü olmamız önemli. Gazze'ye dayatılan koşullar açıklamalara aykırıdır. Refah, eve dönüş yolu gibi hâlâ kapalı. Hapishaneler tıklım tıklım dolu ve insanlarımız anlatılamaz işkencelerle karşı karşıya. Filistin direnişi sürüyor; Siyonist işgal, savaş alanında aşağılanmaya devam ediyor. Direniş, bizi yok etmek isteyen işgalci orduya defalarca büyük bedeller ödetmiştir. Ve popüler bilinci boyun eğdirmek için ne kadar çabalarlarsa çabalasınlar, Filistin inkar edilemez hale geldi. Bu sadece ahlaki gücün değil, aynı zamanda taktiklerin de bir sonucudur.

Son konuştuğumuzdan bu yana 500 bin kişi Washington'a yürüdü. Orada, Filistin hareketinin bazı kesimleri, örgütlü emeği, öğrenci kesimini, medya çalışanlarını, sağlık çalışanlarını ve tüm sivil toplumu, ateşkes sağlanana ve Gazze kuşatması sona erene kadar çeşitli taktikler uygulamaya ve gerilimi tırmandırmaya çağırdı. Protestocular, ABD'deki otoyolları, tren istasyonlarını ve köprüleri kapattı; Kanada'da yüzlerce Yerli aktivist ve sıradan sendika üyesi silah fabrikalarını kapattı; Belçika ve İtalya'nın en büyük sendikalarından bazıları silah taşımayı reddediyor; Güney Afrika, Bolivya, Şili ve Kolombiya büyükelçilerini geri çağırdı veya diplomatik bağlarını kesti; ve binlerce kişi soykırımın suç ortağı olarak büyükelçiliklerin önünde protesto gösterisi yaptı. Örgütlü öğrenci yürüyüşlerini, siyasi ofislerin önünde oturma eylemlerini ve soykırıma yönelik şiddeti destekleyen liderlerle doğrudan çatışmaları gördük; bunlar hem siyasi çelişkileri yoğunlaştırdı hem de örgütler ve sektörler arasındaki ilişkileri sağlamlaştırdı. İşçi sendikaları ateşkes kararlarını kabul etti ve gerekli tasfiye ve yaptırım çalışmalarını sürdürdü. Amerika'nın her mahallesinde topluluk grupları ortaya çıktı. Filistin tarafından canlandırılıyorlar çünkü kendi mücadeleleriyle canlandırılıyorlar: İnsan onuruna savaş açan her şeyin müdahalesinden uzak, onurlu bir yaşam sürmek için. New York'ta bir polis yoldan geçenlere bitkin olduklarını, protestoların hiç bitmediğini, şehirlerin buna ayak uydurmak için para kaybettiğini söylüyor. Biz ise yorulmayacağız. Hava soğuyor ama hâlâ dışarıda yürüyoruz; Gazze'de hava soğuyor ve hala dışarıda uyuyorlar.

Hikaye birliktir, tıpkı hikayenin ‘yeterli olmaması’ gibi. Hikaye, egemen sınıf tarafından göz ardı edilen halk kitlelerinin iradesidir. Hikaye, Gazze halkının devrimci bir kuzey yıldızı oluşturmasını konu alıyor. Ancak yine de ana akımda okuyacağınız hikaye bu değil. Tanık olduğumuz toplam ve eksiksiz gazetecilik suistimalinin, Filistin'e tarihsel olarak damgasını vuran insanlık dışılaştırma ve yalan standartlarına göre bile şok edici olduğunu savunuyoruz. Açık olan şu ki, Batılı emperyal güçler bu kolektif cezalandırmanın haklı olduğuna inanmanızı umutsuzca istiyor; savaşçısından bebeğe kadar Filistinlilerden nefret etmenizi, böylece sırtınızı dönüp omuz silkmenizi istiyorlar. Sizin aptal olduğunuzu ve tek kullanımlık olduğunuzu düşünüyorlar. Onlar kendi politikalarına karar verdiler ya da kendi politikaları onları belirledi, ancak artık aparatçiklerin ve stenografların misyonu ‘post-hoc’u meşrulaştırma ve kendini korumaktır. Para akmaya devam ediyor, bombalar yağmaya devam ediyor veya bunu onların sorunu haline getirirsiniz ya da sabah sizin için gelirler.

Gazze'deki, Cebeliye'deki, Han Yunus ve Şuca'iya'daki halkımızın cesareti ve kararlılığı karşısında hayranlık içindeyiz. Görüntüler üstümüze yığılıyor, başımızı eğmemizle tehdit ediyor ama bunun yerine o ağırlığı taşıyoruz. Filistin'in son nefesine daha önce gelenlerle aynı muameleyi yapsaydık, bütünlük bizi korkuturdu. Bir ölümün, kuşatma, yetersiz beslenme ve kırpılmış hayallerle dolu bir yaşam kadar kolektif bir başarısızlık olduğunu anlardık. Bizi bu dünyadayken dikkatli çalışmaya, yoldaşlığa ve duaya sevk eden aynı ilerleme vaadini şehitlikte görürdük. Ve hepsinden önemlisi, kimin yaşamın kendisine, dünyayı yeniden düzenlemekle ve Amerika'nın uzun yüzyılına damgasını vuran hırsızlık ve mülksüzleştirme konveyör bandına son vermekle tehdit eden Filistin yaşamına karşı olduğunu anlardık.
 

* Bu yazı ilk olarak New Inquiry'de yayınlandı.

* Filistin Gençlik Hareketi'nin 'Palestine Two Months' adlı yazısı Nil Sarrafoğlu tarafından çevrilmiştir.