Bu Yeni Yılda, Daha Az Fosil Yakıt

Editörden
-
Aa
+
a
a
a
""

İnsan kaynaklı iklim bozulması, insanlığın bugüne kadar karşılaştığı en büyük zorluktur. Ancak bu, çözümü olmayan bir zorluk değil.

Eğer bir araya gelir ve birbirimiz ve gezegenimiz için daha iyisini yapmaya karar verirsek, daha iyi bir yol bulabiliriz. Gaz, petrol ve kömür endüstrileri ve onların destekçileri kendilerine çeki düzen vermeye karar verseler işimiz daha kolay olurdu, ancak 2023'ün sonunda Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen COP28 iklim konferansı gösterdi ki bu endüstriler büyük kârlar elde ederken ve sadece bir iklim krizini değil aynı zamanda bir bedel ödenebilirlik krizini de körüklerken mümkün olduğunca az şey yapmaya karar vermişler.

Birçoğu karbon yakalama ve emisyonları azaltma taahhütleri hakkında samimiyetsiz propagandalarla halkı kandırmaya çalışıyor- ancak, bu taahhütler sadece petrol ve gaz çıkartma ile üretimden kaynaklanıyor ve yakıtların amaçlandığı gibi yakılmasından kaynaklanan gerçek tehlikeli emisyonlar değil. Kanada hükümetinin söz verdiği gibi petrol ve gaz endüstrisi emisyonlarına bir üst sınır getirilmesi önemli, ama bu, sadece küçük bir adım. Fosil yakıtları toprağın altında bırakmamız şart!

Hızla artan aşırı hava olaylarına, sellere, kuraklıklara, ısı kubbelerine ve daha fazlasına dikkat eden herkesin görebileceği gibi, iklim değişikliğine ve bunun yıkıcı sonuçlarına ilişkin kanıtların tartışılacak tarafı yok. Kirletici yakıtların yakılmasından rüzgâr, güneş ve jeotermal gibi daha temiz enerji kaynaklarına geçişin inanılmaz faydalarına ilişkin kanıtlar da apaçık ortada.

Kim daha temiz hava ve su, daha iyi fırsatlar, daha fazla eşitlik ve daha fazla toplumsal istikrar istemez ki?

Bu kanıtlardan en bariz olanı, iklimin dengelenmesine yardımcı olacağı ve artan sağlık hizmetleri maliyetlerinden altyapı ve tarımın zarar görmesine kadar maliyetli sonuçların daha da hızlanmasını önleyeceği. Ancak, enerjiyi korumak ve daha temiz enerji kaynakları kullanmak aynı zamanda daha fazla ve daha kaliteli istihdam yaratacak, ekonomik fırsatları artıracak, milyonlarca önlenebilir ölüm ve hastalığı önleyecek ve gezegenin giderek daha yaşanmaz hale gelen bölgelerini terk eden göçmenlerin büyüyen krizini yavaşlatacaktır. Doğru yapılırsa, büyük bir toplumsal eşitliğe bile yol açabilir.

Kim daha temiz hava ve su, daha iyi fırsatlar, daha fazla eşitlik ve daha fazla toplumsal istikrar istemez ki? Görünüşe göre, fosil yakıt yöneticileri ve onların destekçileri, para ve gücü her şeyin üstünde tutuyorlar – buna yaşanabilir bir iklim de dahil!

Artık ciddi olmamız gerekiyor. İnkâr içinde yaşamaya devam edemeyiz. İnsan kaynaklı iklim bozulması, insanlığın bugüne kadar karşılaştığı en büyük zorluktur. Ancak, çözümü olmayan bir zorluk değil bu. Aklımıza koyduğumuzda teknolojinin ne kadar hızlı ilerleyebileceğini hepimiz gördük. Bilgisayar gücündeki olağanüstü değişime bir bakın. Artık çoğumuz ceplerimizde ya da çantalarımızda, insanları ilk kez aya gönderen devasa sistemlerden daha güçlü bilgisayarlar taşıyoruz!

İnsan kaynaklı iklim bozulması, insanlığın bugüne kadar karşılaştığı en büyük zorluk. Ancak, bu, çözümü olmayan bir zorluk değil. Benzer gelişmeleri enerji ve enerji depolama teknolojilerinde de görüyoruz. Rüzgâr ve güneş enerjisinden elde edilen elektrik artık depolama ile bile kömür, gaz ve petrolden elde edilen enerjiden daha ucuz. Ayrıca çok daha verimli ve çevreyi de çok daha az kirletiyor.Üstelik, değişken piyasa durumlarına ve endüstrinin vurgunculuğuna da maruz kalmıyor.

Peki, kendi hayatlarımızda neler yapabiliriz? Küresel ekonomiler üzerinde bu kadar etkili ve politikacılar üzerinde bu kadar büyük bir nüfuza sahip bir endüstriye nasıl karşı koyabiliriz?

Öncelikle bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Dışarıdaki bilgi bolluğuna rağmen - ya da belki de bu yüzden - bu zor olabilir. Ancak eleştirel düşünme becerilerimizi kullanırsak ve hangi kaynakların güvenilir olup olmadığını anlamak için kaynakları değerlendirmeyi öğrenirsek, parçaları bir araya getirebiliriz.

Hepsinden önemlisi, sesimizi duyurmak için bir araya gelmemiz gerekiyor.

Ayrıca kendimizi yarattığımız tüketici hapishanesinden kurtarmalıyız. Daha fazla eşyaya sahip olabilmek için uzun saatler çalışmak ve borçlanmak mutluluğa giden yol değildir. Özellikle daha iyi ulaşım seçeneklerini savunmalıyız. Özel otomobil fikri - yüz kilogramdan daha az insanı taşımak için tonlarca metal, plastik ve diğer malzemelerden yapılmış makineler kullanmak, özellikle de bunu yapmak için büyük miktarda fosil yakıt yakmak - petrol ve otomobil endüstrisi karlarını artırmanın bir yolu olmaktan başka bir anlam ifade etmiyor.

Hepsinden önemlisi, sesimizi duyurmak için bir araya gelmemiz gerekiyor.
Protestolara katılarak, mektuplar yazarak ve dilekçeler imzalayarak, arkadaşlarımızla ve ailemizle konuşarak, politikacılara desteğimizi ancak iklim krizini ciddiye aldıklarında kazanacaklarını bildirerek ya da yukarıdakilerin hepsini veya birkaçını yaparak bir fark yaratabiliriz. Hepsinden önemlisi, birbirimize karşı nazik olmaya karar verelim!

Daha mutlu bir yeni yıla!

David Suzuki'nin Common Dreams'te yayınlanan 'In This New Year, Less Fossil Fuels' yazısı, Açık Radyo için çevrilmiştir.