20 Eylül'de Türkiye de İklim Grevi'nde!

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Tüm dünyayla aynı anda Türkiye'de de gerçekleştirilecek olan iklim grevi 20 Eylül'de başlıyor.

 

Türkiye’de “Sıfır Gelecek Kampanyası” adı altında bir araya gelen çevre ve ekoloji örgütleri tüm dünyayla aynı anda “küresel iklim grevi” gerçekleştirecek. İklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle ve “Fridays for Future / Gelecek için Cumalar” dayanışma ağının çağrısıyla 20 Eylül’de başlayacak eylemler yedi gün sürecek.

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçen yıl İsveç Parlamentosu önünde başlattığı ve her cuma devam eden iklim için okulu bırakma eylemleri Türkiye dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayılmıştı.

16 yaşındaki Greta’nın “Geleceğimizi çalıyorsunuz” diye başlattığı iklim için okul grevi dünya çapında bir kitle hareketine dönüştü.

Şimdiye kadar 15 Mart ve 24 Mayıs tarihlerinde iki büyük küresel iklim grevi gerçekleşti. Bu grevlere onlarca ülkeden 2 milyondan fazla genç aktivist katıldı.

Bu yıl düzenlenecek olan küresel iklim grevine ise yetişkinler de katılacak.

Programın Türkiye ayağı ise şöyle:

* İstanbul'da 20 Eylül’deki ilk buluşma, 14.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek. İklim grevcisi gençlerin Kadıköy’de yapacağı basın açıklamasına yetişkinler ve kurumlar da destek verecek.

Eylemlerin ikinci ayağı ise yine aynı gün saat 16.00’da Yoğurtçu Parkı’nda başlayacak. Aktivistler, iklim festivali düzenleyecek. Standların, çeşitli atölyelerin, konuşmaların ve performans gösterilerinin olacağı festivale 18.00’den itibaren müzik grupları şarkılarıyla eşlik edecek. Sahnede yer alacak gruplar ve performans sanatçıları şöyle: Barlas Tan Özemek, Güney Marlen, Güz Kumpanyası, Kabile, Lara Di Lara, Nil İpek, Pınar Keleş, Sumru Ağıryürüyen & Muammer Ketencioğlu, Şudabap Çocuk ve Teneke Trampet.

 

* İzmir’deki program 20 Eylül’de saat 15.00’da Gündoğdu Meydanı’ndaki öğrenci greviyle başlayacak.  Ardından Alsancak iskelesinde bir basın açıklaması gerçekleştirilecek ve saat 18.00’da İzmir İklim Yürüyüşü başlayacak. Saat 19.00’da ise Kültürpark Sahne’de İzmir İklim Festivali başlayacak.

Festivalde Ahura Ritm Topluluğu bir konser verecek, Sokak Orkestrası kendi performanslarını sergileyecek, tiyatro oyunları oynanacak ve lindyhop gösterisi gerçekleştirilecek.

* Bursa’da Nilüfer İklim Festivali adı altında bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Saat 14.00'de Nilüfer Kent Konseyi önünden Üç Fidan Parkı'na yapılacak yürüyüşten sonra, 14.30'da 'İklim Krizi Forumu' gerçekleştirilecek. Ardından 15.00 ile 18.00 arasında değişik atölyeler düzenlenecek. Aynı zamanda 15.00 ile 20.00 arasında konserler verilecek. 19.30'da Bursa Çevre Platformu'nun açıklamasının ardından 20.00'de belgesel gösterimi yapılacak.

 

Ayrıca Bursa Tabipler Odası da iklim krizine dikkat çekmek için bir basın açıklaması gerçekleştirecek. 14:00'da BAOB Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda gerçekleşecek olan basın açıklaması "Gençler yanınızdayız" şiarıyla gerçekleştirilecek.

* Muğla Milas'taki ekoloji aktivistleri ise 20 Eylül iklim grevini Karacahisar- İkizköy sınırında kesilmek için ayrılan orman alanında gerçekleşecek. Saat 14:00 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlik içerisinde "Kömür Belası" belgeselinin gösterimi, konserler, piknik ve basın açıklaması yer alacak.

* Malatya’da eylemler Battalgazi’de saat 12.00’da başlayacak. Eskişehir’deki eylemin adresi ise Espark AVM önü. Etkinliğin başlama saati ise saat 15.00.

* Bodrum’daki eylemler iki farklı adreste yapılacak. İlk etkinlik saat 13.30’da Kızılağaç’ta gerçekleştirilecekken ikinci etkinlik saat 18.00’da Barış Meydanı’nda yapılacak.

* Ankara'daki eylemlerin adresi ise Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park. Eylemin başlama saati ise saat 14.00.

* Antalya'da Alakır Nehri Kardeşliği'nin girişimiyle düzenlenen eylemler Çıralı Köy Kahvesi önünde gerçekleştirilecek. Etkinliğin başlama saati ise 12.00.

* Çanakkale'de saat 13.00'da başlayacak eylemlerin başlama noktası ise Kordon'daki Truva Atı önü.

* Ayvalık'taki eylemin başlama saatini saat 17.00 olarak belirledi. Eylem Cumhuriyet Meydanı'nda yapılacak.

Etkinlikler hakkında güncel bilgilere www.sifirgelecek.org üzerinden ulaşılabilir.