Ormanlar Yalnız Orman Değildir: Yücel Çağlar'la söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

Orman Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Yücel Çağlar'la yangınları konuşuyoruz. 

ormanlar
Dünyayı Okumak: 11 Ağustos 2020
 

Dünyayı Okumak: 11 Ağustos 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Yücel Çağlar ömrünü ormanları ve ormancılığı Türkiye'ye anlatmak için harcamış bir bilim insanıdır. Kendi meslek odasında yaptığı yayınlar, yazdığı onlarca kitap ve sayısız makale ile ne yazık ki sadece yandıkları zaman gündeme gelen ormanları, ekolojik dengeyi ve ormancılığı yazmaktan usanmamıştır.

Bu programda esas olarak Yücel Çağlar ile, orman yangınlarına artık 30 yıl öncesinin kafasıyla bakmayalım diye "ormanlar neden yanıyor" sorusunu eleştirerek yazdığı taze makalesi üzerine konuştuk.

Gerçekten 20-30 yıl önce özellikle sahil yörelerinde ya da doğaya hakim tepelerde yangın çıktığında buraya bir site mi yapılacak, otel mi açılacak kaygısı hakim olurdu. 

Ancak Yücel Çağlar artık bunun komik bir iddia olduğunu söylüyor. Çünkü artık otel dikmek için, ormanın içine ceviz vs monokültür bir ekim yapmak için yakmaya gerek yok ki! Hükumet çıkarttığı yönetmeliklerle bunun önünü çoktan açtı. Şu anda Türkiye'de bir buçuk milyon dönüm ormanlık arazi zaten çoktan böyle kişi ve kurumlara tahsis edildi bile. Yücel Çağlar'ı dinlemek, iyi gelecek.