Dünya Mirası Adalar: Dr. Akillas Millas ile 'Yetimhaneden Öğrenmek'

Dünya Mirası Adalar
-
Aa
+
a
a
a

Büyükada Rum Yetimhanesi'ni o günleri yaşayan, yazan, arşivleyen, araştıran birinin gözünden konuşacağız. Yetimhanenin orjinal tapusu da Dr. Akillas Millas'ta bulunuyor.

Fotoğraf: Açık Radyo
Dünya Mirası Adalar
 

Dünya Mirası Adalar

podcast servisi: iTunes / RSS

Bilgi ile belge biriktirme tutkusu sayesinde kendisi gibi arşivi de, gelecek kuşaklar için hazine değerine sahip olan yazar ve koleksiyoncu Dr. Akillas Millas ile yakın bir zaman önce hem yetimhanede yaptığımız bir araştırma gezisinde hem de Büyükada'da ve İKSV* Galata Rum Okulu'nun yan etkinliği olarak panelde konuşmacı olan kendisiyle, 'Yetimhaneden Öğrenmek' konu başlığımız ile devam ediyoruz. ​

Akillas Millas, 1934 yılında İstanbul’da doğdu. Büyükada’ya ilk kez 3 aylık iken annesinin kucağında gelen Millas, o günden itibaren 27 yazını, çocukluk ve gençlik yıllarını aralıksız Büyükada’da, Yeni Yol 16 numarada geçirdi. Ortaokul ve liseyi Beyoğlu Zoğrafyon Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde okuyan Millas, çocuk cerrahisi ve ortopedi alanlarındaki uzmanlıklarıyla Türkiye’nin önde gelen hekimleri arasında yer alıyor. Atletizm dalında dereceleri ve spora olan merakıyla da tanınan Millas, koleksiyon sevdası ile de yakından tanınıyor. İlk kitabı 'Oğlunuz Er Yorgos Savaşırken Öldü'yü 1983 yılında yazan Akillas Millas, aralarında 'Halki' (Heybeli, 1984), 'Prinkipo' (Büyükada, 1989), 'Proti-Antigoni' (Kınalıada-Burgazada, 1992) ve 'Propontis' (Marmara, 1992) gibi eserlerin de bulunduğu 15’i aşkın kitabın yazarıdır.