Paris İklim Zirvesi COP21

-
Aa
+
a
a
a

BM İklim Konferansı COP21'e dair haberler, yorumlar...

30 Kasım - 11 aralık tarihleri arasında Paris'te yapılan BM İklim Konferansı COP21'e dair haberler, yorumlar.

12 Aralık 2015

Paris İklim Zirvesi, 200’e yakın üklenin siyasi liderlerinin, müzakere heyetleri ve sivil toplumun da katkısıyla imzaladığı, küresel ısınmayı 2 derecenin altında, mümkünse 1,5 derecede tutmayı hedefleyen, fosil yakıtları terketme, temiz ve yenilenebilir enerjilere geçme ve ekonomileri karbonsuzlaştırma konusunda net bir mesaj veren bir anlaşma metniyle sonuçlandı.

09 Aralık 2015
İklim İçin

İklim İçin’de bugün, Paris’te COP21 BM Paris İklim Zirvesi devam ederken aynı anda yapılan eylem ve aktivitelerden ses kayıtları dinledik.

09 Aralık 2015
Açık Dergi

Açık Dergi’ye Paris’ten bağlanan Ömer Madra Paris İklim Zirvesi ve etrafındaki eylemler hakkında günün son gelişmelerini aktardı.

08 Aralık 2015
İklim İçin

İklim İçin’de bugün Paris İklim Zirvesi COP21’deki son gelişmeleri ele aldık.

08 Aralık 2015
Hemzemin

Hemzemin’de iki haftadır COP21 BM İklim Konferansı vesilesiyle, konuyu iletişim açısından ela alarak  iklim değişikliği kampanyaları ve özellikle İklim Zirvesi boyunca Paris’teki yaratıcı ve ilginç kampanyalar hakkında konuşuyoruz.

04 Aralık 2015
Açık Dergi

Açık Radyo’da Paris İklim Zirvesi’ni takip etmeye devam ediyoruz. Ömer Madra Açık Dergi’ye bağlandı ve Bill McKibben, Naomi Klein, Vandana Shiva gibi konuşmacıların, Patti Smith’in, Thom Yorke ve Flea gibi müzisyenlerin katıldığı Pathway to Paris hakkında bilgi verdi.

03 Aralık 2015
İklim İçin

İklim İçin programında da Paris’te bulunan ve dün Türkiye’ye verilen “Günün Fosili” ödülünü Türkiye adına alan, İklim İçin’in program ortağı Özgecan Kara ile konuştuk.

03 Aralık 2015
Yeşil Dalga

BM Paris İklim Zirvesi sürerken, zirveyi Paris'te izleyen BM Gıda Hakkı Özel Raortörü Hilal Elver ve TEMA Vakfı İklim Poılitikaları Koordinatörü Cem İskender Aydın'a bağlanarak görüşmeler ve konferansın gidişatı hakkındaki izlenimlerini öğrendik.

03 Aralık 2015
Ekonomi - Ekoloji

Hafta başında başlayan COP21 Paris İklim Zirvesi'nin ilk haftasının sonuna yaklaşırken, zirveyi izlemek üzere Paris'te bulunan, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Semra Cerit'e telefonla bağlandık ve izlenimlerini sorduk.

02 Aralık 2015
Açık Dergi

Açık Dergi’de, COP21 İklim Zirvesi’ni Paris’te izleyen Ömer Madr’ya bağlandık. Ömer Madra, İklim Zirvesi boyunca “güvenlik” nedeniyle yaşanan olağanüstü hal durumunu  yasakları ve gözaltıları, ev hapsine alınan iklim aktivistlerini ve hiç de ferahlatıcı olmayan havayı anlattı.