Mutlu yıllar

-
Aa
+
a
a
a

Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine merhaba,

Açık Radyonun şiarıyla başlamak istedim. Ne çok şey oldu diyecek, bunun omuzlarıma yüklendiğini görecek yaşlara geldim. Yüklenenlerin hepsi yük değil ama... İstikrarlı hayat hakikattir. Bunu bir podcast yayınından duyduğumda çok etkilenmiştim. Açık Radyo geçen yıl  

ödül alınca aklıma bu söz gelmişti. Bundan kendime de bir pay çıkarmış, istikrarlı bir dinleyici olduğum için ağzım kulaklarıma gelmişti. Sonra Camus’nün Veba kitabından bir alıntıyı seslendirmiştiniz işini yapmakla ilgili ki kutlamayı da onunla başlatmışsınız; benim de aklıma Calvino’nun marangozu gelmişti: Atalarımız, İkiye Bölünen Vikont. Kusursuz darağaçları yapar marangoz ustası ve fakat kafası karışıktır. İşini böylesine mükemmel yaparken onu izlemeyi sevene işin içinden çıkamadığı için ‘hizmet ettikleri amacı unut, sadece düzenek olarak gör onları ne kadar güzeller değil mi’ der. Evet işini en iyi şekilde yapmak önemli ama daha önemlisi bir tarafta durabilmek ve kâinatın tüm seslerine, renklerine, titreşimlerini şiar ederken tarafını koruyabilmek. Bir kimlik olarak Açık Radyonun bunu kendisiyle yüzleşerek yaptığını biliyorum. İşte böyle:)

Ben de yeni yılınızı kutluyorum, sağlıcakla esen kalın. İstikrarlı bir dinleyiciniz olarak sizi selamlıyorum, sevgi ve saygılarımla.

 

Seher Andaç