Tina Turner’ın spordaki yeri: The Best

-
Aa
+
a
a
a

Burcu Biçer'le Spor Gündemi'nde bu hafta hayatını kaybeden Tina Turner'ı ve sporla ilişkisini konuştuk.

83 yaşındaki Tina Turner, uzun bir hastalıktan sonra Çarşamba günü İsviçre'deki evinde öldü. What Got to Do with It, Private Dancer ve The Best gibi sayısız hite imza atan Turner spor dünyasında da bir kültürel ikondu. Sporun "en ikonik" pazarlama kampanyasındaki rolü nedeniyle rugby ligini Avustralya'da benzeri görülmemiş ün kazandırmasıyla da tanınır.

"Rock 'n' Roll'un Kraliçesi" olarak da bilinen 12 kez Grammy ödül alan sanatçı spor çevresi üzerindeki etkisi The Best şarkısıyla beraber başladı. Tina Turner’ın rugby ligi ile ilişkisi, 1988 yılına dayanıyor;  NSW Rugby Lig Winfield Kupası'na olan ilgiyi yeniden canlandırmak için Turner ile bir anlaşma sağlıyor. Ve bir reklam çekiliyor.

tt

National Rugby League CEO'su Andrew Abdo: "Tarihimizin muhtemelen en ikonik spor pazarlama kampanyasında benzersiz bir rol oynadı. İlham vericiydi ve insanların ragbi ligi hakkında farklı düşünmelerini sağladı. O kampanyayı bu kadar başarılı kılan şey Tina'ydı çok harika bir insandı."

Reklam ülke genelinde en büyük spor reklamlarından birine dönüştü. Daha sonra Turner'ın The Best şarkısıyla kampanyalar yürütülmeye başlandı. Turner, Sidney'deki 1993 yılındaki büyük finalde canlı performans sergilemek üzere Avustralya'ya getirildi.


Ragbi: (Rugby) 15’er kişilik iki takımla bir devresi 40 dk olmak üzere iki devre olarak oynanan, ileriye pas vermenin yasak olduğu, topu elle rakip kale çizgisinin arkasına taşımayı hedefleyen sert bir spordur. İngiltere’nin Rugby isimli kentinde futbol maçı sırasında bir oyuncunun topu kollarının arasında tutarak kaleye doğru koşması ile başlamıştır. 1823 yılından bu yana başta İngiltere olmak üzere Fransa, Galler, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avusturalya’da çok popüler bir spor haline gelmiştir.