Faruk Koca'nın hakem Halil Umut Meler'e saldırısı

-
Aa
+
a
a
a

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın Çaykur Rizespor maçından sonra hakem Halil Umut Meler'e yapılan saldırı hakkında konuşuyor.

""
Faruk Koca'nın hakem Halil Umut Meler'e saldırısı
 

Faruk Koca'nın hakem Halil Umut Meler'e saldırısı

podcast servisi: iTunes / RSS

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, Trendyol Süper Lig'in 15. haftasında 1-1 berabere kaldıkları Çaykur Rizespor maçından sonra hakem Halil Umut Meler'e saldırdı. Karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler, maçın 50. dakikasında MKE Ankaragücü'nden Ali Sowe'u ikinci sarı kartla oyundan atmış ve bu kararıyla tribünlerden büyük tepki topladı. 

Halil Umut Meler, "Faruk Koca, tüm hakem arkadaşlarım ile bana "Sizi bitireceğim"; bana hitaben ise "Seni öldüreceğim" dedi. Koca'dan ve diğer şahıslardan şikayetçiyim. Uzlaşmak istemiyorum," açıklamasında bulunurken, olayın ardından; Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın da aralarında bulunduğu toplam altı kişi adliyeye sevk edildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Faruk Koca ile birlikte iki kişinin daha tutuklandığını duyurdu.

Faruk Koca ifadesinde şunları söylemişti, "Hakemin verdiği yanlış kararlar ve tahrik edici davranışlarından dolayı bu olay yaşanmıştır. Benim amacım, hakeme sözlü tepki gösterip yüzüne tükürmekti. Bu esnada hakemin yüzüne bir tokat attım. Benim atmış olduğum tokat, kırığa sebebiyet vermez, benim atmış olduğum tokattan sonra hakem yaklaşık beş, on saniye ayakta durdu, daha sonra da kendisini yere attı. Kalp rahatsızlığım olması sebebiyle de beni olay yerinden hemen uzaklaştırdılar. Ben bunun dışında gerçekleşen hiçbir olaydan haberdar değilim." Şüpheli Y.Ş. ise hakem Meler’e vurup vurmadığının farkında olmadığını söyleyerek, “Hakeme bir tekme salladım fakat vurduğumun farkında değilim. Hakemin kararları hatalı olduğu için maçtan sonra sahaya girdim. Bir arbede meydana geldi, arbedenin içerisinde tekme salladım. Pişmanım,” dedi. Diğer şüpheli K.Ç. ise hakimlik sorgusunda, "Olmaması gereken bir şeydi. Maçın atmosferi ile böyle bir olay meydana geldi. Olup bitenin farkında bile değilim. Hakeme nasıl vurduğumu da hatırlamıyorum. Pişmanım," ifadelerinde bulundu. 

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, geçtiğimiz Ekim ayında TFF'den Fair Play ödülü almıştı

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın hakem Halil Umut Meler'e yaptığı saldırı nedeniyle  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’nun yaptığı toplantının ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, tüm liglerdeki maçların süresiz olarak ertelendiği açıklandı. Hakem Halil Umut Meler'e yapılan saldırıya tepki de gösteren Büyükekşi, "Halil Umut Meler'e yapılan insanlık dışı, alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Halil Umut Meler'in sağlık durumunu yakından takip ediyor, değerli hakemimize acil şifalar diliyoruz." ifadesini kullanırken, tutuklanan Faruk Koca için de, "Yıllardan beri tanıyoruz. Böyle bir kişi değildi," ifadelerini kullandı.

Süresiz ertelendiği açıklanan liglerin 19 Aralık Salı günü başlayacağı açıklanırken, bu hafta oynanması gereken maçlar 10 Ocak'ta oynanacak. Öte yandan Fenerbahçe ve Galatasaray arasında oynanacak Süper Lig ve Süper Kupa maçlarının tarihleri değişmedi.

Maçlara çıkmama kararı alan hakemlerin, alınacak radikal kararları beklediği vurgulandı. Hakemlerin, "Radikal kararlar yoksa biz de yokuz," dediği aktarılırken, nihai kararlarını ise verilecek cezaların ardından yapacakları değerlendirme sonrası verecekleri dile getirildi.

Hakem Halil Umut Meler'e yapılan saldırı dış basında ise şöyle yer aldı;

BBC Sport | Burak Abatay: "Türkiye Futbol Federasyonu, kulüp başkanının Süper Lig yetkilisine vurmasının ardından ligi durdurdu."

Athletic: "Futbola ve özellikle de hakemler söz konusu olduğunda Türkiye'ye hakim olan yıpratıcı kültür göz önüne alındığında, bu neredeyse kaçınılmaz görünüyordu."

The Guardian"Hakeme saldırı Türkiye'nin yetkililere yönelik zehirli tavrını özetliyor."

L'Équipe: "Ankaragücü'nde başkan, hakemi ağır şekilde dövdü."

O Jogo: "Türk fubolunda şok; Hakem, başkan tarafından yumruklandı."

Daily Mail: "Türkiye'de hakeme vahşi saldırı."

BILD: "Türkiye'de skandal."

Marca: "Alışılmadık, utanç verici ve üzücü."

Sport: "Türkiye Süper Ligi'nde hakeme vahşi saldırı."

Telegraph: "Türk hakem, kulüp başkanı tarafından yumrukla yere serildi, daha sonra kafasından tekmelendi."

FIFA Başkanı Gianni Infantino

FIFA BaşkanıGianni Infantino da Trendyol Süper Lig'de MKE Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında oynanan maç sonrasında hakem Halil Umut Meler'e yapılan saldırıyı kınadı. Başkan Infantino, açıklamasında, yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Saha içi veya dışında, futbolda, şiddete yer yoktur. Süper Lig'de MKE Ankaragücü - Çaykur Rizespor maçı sonrası yaşananlar, kabul edilemez. Bu tür eylemlerin, sporda ve toplumda yeri yoktur," ifadelerini kullandı.