Zakir Hussain

-
Aa
+
a
a
a

Geleneksel Hindustani vurmalı çalgı sanatı, usta perküsyoncu Zakir Hussain sayesinde dünya platformuna taşındı. Uzun yıllar boyunca Ravi Shankar ile  müzik yapan Ustad Allah Rakha'nın oğlu olan Zakir Hussain, yedi yaşından beri babasının izini sürdürmekte. Onun sayesinde Hindustani müziği dünya çapında üne kavuştu ve birçok genç Hintli sanatçıya kapıları araladı.

 

Zakir Hussain 1975 yılında İngiliz gitarist John McLaughlin ve kendisi gibi Hintli olan viyolonist L. Shankar ile kurduğu Shakti grubu ile tanınmıştı. Grubun amacı Doğu ve Batı müziklerini bir noktada birleştirmekti. Üç yıl boyunca tüm dünyada konser veren ekip, üç albüm kaydettikten sonra 1978 yılında ayrıldı. Sonra 1998 yılında Remember Shakti adı altında tekrar birleşti. Bu süre içerisinde tüm dünya sanatçıları tarafından tanınan Zakir Hussain, sayısız müzik işbirliği yaptı. Bunların en başında Grateful Dead'in bateristi Mickey Hart ve sonra sırasıyla, George Harrison, Joe Henderson, Van Morrison, Jack Bruce, Tito Puente, Pharoah Saunders, Bill Laswell, Billy Cobham, Hong Kong Senfoni Orkestrası ve New Orleans Senfoni Orkestrası ile yaptığı ortak çalışmalar geliyor. Zakir Hussain, müziğin ne kadar ayrı coğrafyalardan gelse bile aynı havan içinde dövülebileceğini tüm dünyaya kanıtladı. Böylece etnik müzik kavramı müzik literatüründe yerini aldı.

 

Geniş bir dünya görüşüne sahip olan sanatçı, 1987 yılında kendi adı altında ilk albümü "Making Music"i ECM Records'dan çıkarttı. Albüm o güne kadar Batı-Doğu müziğini en iyi harmanlayan çalışma sıfatıyla, hayranlıkla karşılandı. 1988 yılında, "Padma Shri" (1955 yılından beri herhangi bir dalda Hindistan'da verilen onursal devlet madalyası) ile onurlandırılan en genç müzisyen oldu.

 

1991 yılında kendi müzik şirketi olan "Moment Records"u (www.momentrecords.com) kuran sanatçı, böylece Hindustani ve Karnatik (Güney Hindistan'a ait) müzik türlerine daha fazla yoğunlaştı. O dönemden beri "Masters of Percussion" (Perküsyon Üstatları) ve Zakir Hussain & The Rhythm Experience oluşumları ile sanat hayatına devam eden sanatçı, 1990 yılında Hindistan ve Amerika arasındaki ilişkileri geliştiren en önemli kişi olarak Indo-Amerikan ödülüne layık görüldü. Grateful Dead'in davulcusu Mickey Hart ile yaptığı "Planet Drum", 1992 yılında, Dünya Müziği dalında Grammy ödülünü aldı.

 

Yedi yaşında müzik hayatına başlayan sanatçı, kendini şekillendiren kültüre sadık kalan, günümüzün en önde gelen dünya müziği icraatçılarından birisidir. Açmış olduğu yolda Nitin Shawney, Karsh Kale, Talvin Singh gibi sayısız ikinci kucak Hintli sanatçı güvenilir adımlarla ilerledi.

 

Bugün, Zakir Hussain vurmalı çalgı ve dünya müziği kulvarında uluslararası bir efsane. En üst rütbede bir klasik tabla virtüözü olan sanatçı, ülkesinin en değerli ulusal müzik varlığı olmanın yanı sıra saygın bir şöhret.

 

Making Music (ECM-1987)

Ustad Amjad Ali Khan & Zakir Hussain (Moment, 1994)

Magical Moments of Rhythm (Eternal Music, 1995)

Saturday Night In Bombay – (Verve 2001)

Selects (Moment, 2002)