'Yahudi meselesi' - Ömer Madra'ya tepkiler

-
Aa
+
a
a
a

Sayın Madra,

 

İstanbullu şair Roni Margulies'le Bir Yahudi olmak ne demektir? "İçeriden" "dışarıya" başlığı ve "biz soykırım gördük, biz bütün Yahudileri temsil ediyoruz, dolayısıyla yapacağımız herşey haklı ve geçerlidir." Konusunu irdeleyen söyleşi hakkındaki hissiyatımı sizinle paylaşmak isterim:

Söyleşinin ikincil başlığı ise,  "Saldırı altındayız, bizi denize dökecekler!" velvelesinin yersiz ve kasıtlı olduğunu ima ediyor. Yöntem olarak, sizin ve Sn. Margulies'in yazıya geçmiş olan ancak katılmadığım tespitlerinizi zikredip onlar hakkındaki görüşlerimi, yazdıklarımın sizinkilerle karışmaması için BÜYÜK HARFLERle ifade etmeye çalışacağım:

 

Ömer Madra: İsrail'in Filistin'de bitmek tükenmek bilmeyen illegal işgali konusunda çeşitli yayınlar yapıyoruz, şunu soralım: Bir Yahudi olmak ne demektir? "İçeriden" "dışarıya", yani dünyaya nasıl bakılıyor?

 

İSRAİL'İN "FİLİSTİN" DİYE BİR YERİ İLLEGAL OLARAK İŞGAL ETMESİ HUSUSUNUN HUKUKİ DAYANAĞI YOKTUR. ZİRA, OLMAYAN BİR FİLİSTİN DEVLETİ'NİN İŞGAL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. SÖZ KONUSU COĞRAFYA 1514 SENESİNDEN BERİ ARAPLARIN EGEMENLİĞİNDE OLMAMIŞTIR. MISIR, SURİYE,LÜBNAN, ÜRDÜN, IRAK VE AKILLARINDAN BİR DEVLET KURMAYI GEÇİRMEYEN FİLİSTİNLİ ARAPLAR BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN 29 KASIM 1947 TARİHLİ TAKSİM VE 14 MAYIS 1948 TARİHLİ İSRAİL'İN KURULUŞ KARARLARINI TANIMAMIŞ VE İSRAİL'E HARP İLAN ETMİŞLERDİR. 1948'DEN  1967'YE KADAR ÜRDÜN İŞGALİ ALTINDA OLAN ESKİ FİLİSTİN MANDASI'NIN BATI ŞERİA BÖLGESİ, GENE MISIR-SURİYE-ÜRDÜN-IRAK KOALİSYONUNUN ABLUKA VE ASKERİ İTTİFAKLARI NETİCESİNDE ÇIKAN SAVAŞLA İSRAİL'İN ELİNE GEÇMİŞTİR. SALDIRGAN TARAFIN HİÇ BİR MÜEYYİDE İLE KARŞILAŞMADAN STATUS QUO ANTE'YE DÖNME TALEPLERİNİN ULUSLAR ARASI HUKUKTA YERİ YOKTUR. BUNA RAĞMEN, İSRAİL, BATI ŞERİA VE GAZZE DE YAŞAYAN FİLİSTİNLİLERE BİR BARIŞ ANLAŞMASI KARŞILIĞINDA DEVLET KURMA HAKKINI TANIMAYI KABUL ETMİŞTİR.

 

Bir Yahudi olmanın ne demek olduğunu kendisini "Yahudi" hisseden birisine sormuş olsaydınız gerçeğe yakın bir cevap alma şansınızı artırmış olurdunuz. Hasbel kader Yahudi doğmuş ve bu kimlikle özdeşleşmeyen bir kişiye böyle bir soru yöneltmekle ona haksızlık ettiğinizi düşünüyorum. Bu durumda Sn. Margulies'in "içerden"  "dışarıya" konuşma özelliği olmadığını kabul etmemiz gerekir.

 

RM: Birinin sana soykırım uygulamış olması, sana gidip başkasına soykırım uygulama hakkını vermez.

 

BU TESPİT GENELDE DOĞRU OLMAKLA BERABER, İSRAİL-FİLİSTİN BAĞLAMINDA BİR İFTİRADAN ÖTEYE GEÇMİYOR. İSRAİL'İN FİLİSTİNLİLERE SOYKIRIM UYGULAMAKTA OLDUĞU FİLİSTİN PROPAGANDA MAKİNESİNİN UYDURDUĞU VE ENTELLERİMİZİN GÖZÜ KAPALI SARILDIĞI BİR YALANDIR. 2002 YILINDA CENİN'DE 5000 KİŞİNİN KAFALARINA KURŞUN SIKILARAK TOPLU MEZARLARA GÖMÜLDÜĞÜ YALANININ MUMU YATSIYA KADAR YANMIŞ, ORTALIK DURULUNCA 44'Ü MİLİTAN 12'Sİ ÇAPRAZ ATEŞTE KALAN SİVİLLER OLMAK ÜZERE 56 FİLİSTİNLİNİN ÖLDÜĞÜ ORTAYA ÇIKMIŞTI. İSRAİLLİLER "0" KAYIPLA HAVADAN YAPABİLECEKLERİ BU HAREKATI SIRF SİVİLLER ÖLMESİN DİYE PİYADE GÜCÜ İLE YAPMIŞ VE 23  ASKER KAYBETMİŞTİ.

 

ÖM: İsrail'de gen ayrımına dayalı bir silah geliştirip sadece Arapları, Filistinleri öldürme planları yapılıyor.

 

KUSURA BAKMAYIN AMA ÜNİVERSİTE OKUMUŞ BİR AYDININ BÖYLE TUHAF BİR SORU SORABİLECEĞİNİ HİÇ DÜŞÜNEMEMİŞTİM.

 

RM: Buna benzer birşey olsa olsa Nazilerin aklına gelmiş olabilir, işte bir de siyonistlerin aklına gelebilir.

 

(Editörün Notu: 15 Kasım 1998'de London Sunday Times gazetesi, İsrailli araştırmacıların Araplara yönelik genetik olarak değiştirilmiş bakteri/virüs üretme hedefiyle "etnik bomba" üzerinde çalıştıklarını bildirmişti. John Steinbach, "Israeli Weapons of Mass Destruction: a Threat to Peace")

 

SAYIN MARGULIES'IN DE BOYLE BİR SORUYA GÜLMEK YERİNE ÖNYARGI KOKAN BİR CEVAP VERMİŞ OLMASINI ESEFLE KARŞILIYORUM.

 

ÖM: Uri Avnery, siyonizme de en büyük zararı verebilecek insanın Şaron olduğunu söylüyor.

 

SİYONİZM, ONU KORUMAYA VE KOLLAMAYA ÇALIŞAN URİ AVNERY'E BU YÜZDEN MUTLAKA MİNNETTARDIR.

 

RM: Yahudiler için bir ülke yaratmaksa -bu geçerli bir amaç mıdır, değil midir ayrı bir konu - ırka dayalı bir ülke gibi bir kavram bana çok yabancı geliyor.

 

SAYIN MARGULIES'IN YAHUDİLERİN BiR MiLLET OLDUĞUNDAN HABERDAR OLMAMASINI BU KONUYA PEK İLGİ DUYMAMASIYLA  AÇIKLAMAK MÜMKÜNDÜR. YAHUDİLİK GÖNÜLLÜ BİR ÜLKÜ, KADER VE KÜLTÜR BİRLİĞİDİR VE BÜNYESİNDE HER IRKTAN  MUSEVİ DİNİNİ BENİMSEMİŞ BİREYLERİ BARINDIRIR. BU YAHUDİLERİN MISIR ESARETİNDEN KURTULUP BİR MİLLET VASFI KAZANMALARINDAN, YANİ 3300 SENEDEN BERİ, BÖYLEDİR.

 

RM: 'Bütün Yahudiler siyonisttir, İsrail devletini savunur' anlayışına bizzat İsrail'de yaşayan Yahudilerin bile siyonizmin amaçlarını, siyonizmin Filistinlileri imha etme amacını kabul etmiyor olmaları.

 

SİYONİZM YAHUDİ MİLLETİNİN TARİHİ ANAVATANINDA BAĞIMSIZ BİR DEVLET KURMA VE KENDİ KADERİNİ TAYİN ETME HAKKINI GERÇEKLEŞTİRME ÜLKÜSÜNÜN İDEOLOJİSİDİR VE HER HALK KURTULUŞ HAREKETİ KADAR TAKDİR VE SAYGIYA LAYİKTİR. BU HAK AYNI COĞRAFYAYI PAYLAŞAN ARAP ULUSUNUN HAKLARIYLA ÇELİŞEBİLİR. GENELDE ATLANTİK OKYANUSU İLE HİNT OKYANUSU ARASINDAKİ GENİŞ COĞRAFYADA; ORTADOĞU BAĞLAMINDA İSE BASRA KÖRFEZİ İLE AKDENİZ ARASINDA YAŞAYAN ARAP ULUSU SÖZ KONUSU COĞRAFYANIN % 99,8'İNDE KENDİ KADERİNİ TAYİN ETME HAKKINI ELDE ETMİŞTİR. KIYAMET BU TOPRAKLARIN % 0,2'Sİ ÜZERİNDE KOPMAKTADIR. BÜYÜK ARAP ULUSU'NUN, CÜZ-İ BİR BİLEŞENİNİN, 200 KM. BOYUNDA VE 50 KM. ENİNDEKİ COĞRAFYADA YAHUDİ EGEMENLİĞİNDE YAŞAMASINA ALIŞMASI GEREKMEKTEDİR.

 

SİYONİZMİN AMAÇLARI İÇERİSİNDE FİLİSTİNLİLERİ İMHA ETMEK AMACI MEVCUT DEĞİLDİR.

 

RM: Ülkedeki resmi ideoloji, egemen ideoloji, sürekli bütün Arap dünyasını düşman olarak tanıtıyor, "bizi denize dökmeye çalışan bir düşman" diye. Yani İsrail'de sosyalist, anti siyonist olmak, Filistinlilerin haklarını savunmak olağanüstü zor bir şey.

 

SN. MARGULIES'IN FİLİSTİN ÖZERK YÖNETİMİ BAŞ YETKİLİLERİNDEN FAYSAL HÜSEYNİ'NİN FİLİSTİN DEVLETİNİN SINIRLARININ AKDENİZ'LE ÜRDÜN NEHRİ ARASINDA OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİNİ BİLMEMESİ AYIP DEĞİLDİR. KENDİSİNE 1967 SAVAŞI ÖNCESİ ARAP, AVRUPA HATTA TÜRK BASININ TARAYIP ARAPLARIN BU TÜR BİR AMACI OLUP OLMADIĞINI ARAŞTIRMASINI TAVSİYE EDERİM. ARAPLAR BU AMAÇLARINDAN BUGÜN DAHİ VAZGEÇMİŞ DEĞİLLERDİR. KENDİSİ, ARAP BASININDAN SEÇMELER VE "İNCİLER" YAYINLAYAN MEMRI'NİN WEB

SİTESİNDE BU KONUDA BOL BOL BİLGİ BULABİLECEKTİR.SN. MARGULİES'E İSRAİL'İ KURAN SİYONİSTLERİN SAPINA KADAR SOSYALİST VE BUNLARIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜN MİLLİ-KOMÜNİST OLDUĞUNU HATIRLATMAK İSTERİM. BU İDEALLERİ PAYLAŞAN KİŞİLERİN KOLLEKTİF ÇİFTLİKLER KURMAK İÇİN DEVLETTEN YARDIM GÖRMELERİ HALA MÜMKÜNDÜR.

 

FİLİSTİNLİLERİN HAKLARINI SAVUNMAYI ZORLAŞTIRAN HUSUSU BU KİTLENİN İSRAİL'İN VARLIĞINI KABULLENMEMELERİNDE ARAMAK LAZIMDIR. BU KİŞİLER İSRAİL DEVLETİ VE İDEALLERİYLE UYUM SAĞLADIKLARI ORANDA ÖZGÜRLEŞECEKLERDİR.

 

ÖM: Ehud Barak'ın barışı tam ucuna kadar getirdiği ama Arafat'ın dikbaşlılığı, vs. nedeniyle barış şansını -tabiri caizse- piç ettiği söyleniyor her yerde. Oysa, objektif kaynakları okuduğun zaman bunun tam tersine, Barak tarafından geri dönülmüş olduğunu, bütün köprüleri de onun attığını açık olarak görebiliyorsun.

 

İSRAİL'İN BEKASINI GARANTİ ALTINA ALMAYACAK VE ONA SAVUNULABİLİR SINIRLAR SAĞLAMAYACAK BİR BARIŞ ANLAŞMASININ KENDİSİNE DİKTE EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. BARAK VERİLEBİLECEK TAVİZLERİN TÜMÜNÜ VERMİŞTİ. İKİNCİ İNTİFADA İLE O TREN KAÇTI. FİLİSTİNLİLER ARTIK DAHA AZINA RAZI OLMAK DURUMUNDALAR. İSRAİLLİLERİN EŞEĞİ SAĞLAM KAZIĞA BAĞLAMADAN ALLAH'A EMANET ETMELERİ LÜKSÜ ARTIK YOK.

 

Saygılarımla,Denis Ojalvo

[email protected]

Tepkilere vesile olan, Açık Radyo'da Ömer Madra ve Mustafa Arslantunalı'nın sunduğu Açık Gazete programında yayınlanan İstanbullu şair Roni Margulies ile Yahudilik ve siyonizm üzerine söyleşiyi okumak için tıklatınız: Saldırı altındayız, bizi denize dökecekler!

 

Sayın Ömer Madra,

 

Son yılların en önemli hastalığı olan Entellektüelizm adına gerçekleri saptırma ve doğrunun yanında olma yerine yanlışın yanında olma hastalığından hem sizin hem de söyleşide bulunduğunuz Roni Marguiles'in muzdarip olduğunuz anlaşılmakta.

Şöyle ki Siz ya tarih ve gerçekleri bilmiyorsunuz, ki böyle ise entellektüellik konusunda sınıfta kalırsınız, yahut da Şark Kurnazısınız.

Yani bile bile tarihi gerçekleri saptırmak istiyorsunuz.

Roni Marguiles'e gelince sanırım size ve yayınlarınıza hoş görünmek adına Yahudiliğini unutmuş ve size vermesi gereken cevapları vereceği yerde yanlış cevaplar vermek durumunda kalmış.

Şayet bu konuda itirazınız var ise yakın dostlarımın size ulaştırdığı veya ulaştırmaya çalıştığı aşağıdaki yorumları sitenizde (aciksitenizde) yayınlayın.

Şayet yayınlama cesareti gösteremiyorsanız sitenizin adını değiştirin. Demek ki yeterince açık değilmiş.

Size Sn. Denis Ojalvo'nun cevabı:(Bkz. sol sütunda)

 

* * *

 

Sn. Mark Geron'un cevabı(Mark Geron sizin sınıf arkadaşınızmış)

 

Biraz evvel Ömer Madra'nın şair Roni Margulies ile yaptığı söyleşiyi dikkatle okumayı tamamladım.

 

Üzülerek söylemem gerekir ki, burada sergilenen, en açık sekliyle, tipik bir EU (AB) aşırı solu yaklaşımıdır - - yani, Arap muhipliğinden beslenen The Guardian, Le Monde, BBC gibilerinin her gün yayınladıkları mantralar ve safsatalar...

 

Bunların merkezinde ya komünist veya nihilist, ya da onlarla flört halindeki yozlaşmış bir EU (AB) aşırı solu dünya görüsü görülüyor. Bu zümre halen, ne sihirdir ne keramet, Yahudi devletinin yaşama hakkına ve ABD'nin anti-terror girişimine karşı harp ilan eden İslamofaşistler ile yoğun bir ittifak ve dayanışma içine girmiş durumdalar!

 

Yani Türkiye’de bir Zekeriya Sertel veya Behice Boran'ın, Wahabist Erbakan Hoca veya Almanya’dan Kaplan Hoca ile can birliği yapması gibi bir şey ki, bunu akıl almaz!

 

Bence tek izahı, bir taraftan kör bir ABD düşmanlığı ("the enemy of my enemy is my friend") ve diğer taraftan da Batı'da üniversite ve medya çevrelerine ciddi bir şekilde sızmakta olan Arap parasıdır (İskoçya’dan aşırı solcu bir milletvekilinin geçenlerde bu şekilde Saddam'ın "bordrosunda" kayıtlı olarak yakalanması buna iyi bir örnek).

 

Ömer Madra'ya gelince, kahramanlarını halen Noam Chomsky, Norman Finkelstein, Edward Said, Uri Avnery, Amira Haas olarak gören bir kişiden ne sözler beklenebilir?

 

İşin ilginç tarafı aynı Ömer Madra, önce İngiliz High School'da (simdi Nişantaşı Anadolu Lisesi oldu) ortaokul boyunca, sonra da Robert Kolej'de lise boyunca, benden bir sınıf büyük olarak, bayağı iyi tanıdığım, o yaşlarda beraber olduğum birisidir.

 

Ömer aslında İstanbul’da Yahudilerle haşır-neşir olarak büyüdü ve bu yaklaşımının bir Yahudi antipatisinden kaynaklandığı hiç de söylenemez. Ömer’in orta ve lise boyunca mektepte ikiz kardeşi gibi ayrılmaz bir arkadaşı vardı. O da Ralfi Kanza idi. Ralfi ile Ömer her zaman okuldaki en entellektüel ve (dolayisiyle) en radikal ve en aşırı solcu arkadaşlar

arasındaydılar.

 

Ömer 6-7 yıl kadar önce bir roman yayınladı ve baş karakteri İstanbullu bir Yahudiydi, ki bu tamamiyle Ralfi Kanza üzerine oturtulmuş bir karakterdir.

 

Ben ne Ömer’i ne de Ralfi'yi 1965'ten beri görmedim. Fakat bunları okuduktan sonra ilk fırsatta Ömer’le temas kurup bazı gerçekleri onunla görüşmek isterdim.

 

Ömer Madra'ya söyleyip vurgulamak istediğim gerçekler arasında aşağıdakiler var:

 

- Araplar'ın İsrail topraklarından belki de 200 misli araziye sahip 22 egemen ülkesi (Filistin mandası topraklarında bir Filistin-Arap devleti mahiyetin de kurulan Urdun devleti dahil) olduğuna

göre, problemin bir arazi/işgal davası olmayıp, Yahudileri bir ulus olarak tanımamak ve onları egemen bir devlete layık görmemekten kaynaklandığı;

 

-- FKÖ'nün anayasası ve ulusal amblemi dahil, tüm kaynaklarında belirttiği gibi, kurtuluşu için silahlı direnmeyi amaçladığı "işgal" altındaki toprakların, sadece Batı Şeria/Gazze bölgesi olmayıp, İsrail'in TÜMÜ'nü teşkil ettiği;

 

- Yahudi devletinin, FKÖ ve müttefikleri tarafından amaçlanan terörcü bir soykırıma maruz olarak, devamlı bir yaşam mücadelesi içinde olduğu, ve halen devam eden toprak "işgal"i

dahil, tüm çabalarının bu amansız soykırımcı düşmana karsı bir nefis savunması teşkil ettiği;

 

- Hem İsrail ve hem Türkiye olarak, Arap-İslam Emperyalizminin ve Faşizminin ölümcül tehdidi altında, hümanist uygarlığımızı ve özgürlüklerimizi aynı müşterek düşmana karşı elele vererek korumak zorunluluğunda olduğumuz;

 

- Eğer devrimci ve özgürlükçü çağdaş uygarlık mensupları olarak, aklımızı basımıza almaz ve gereken tedbirler için ABD liderliğinde bir araya gelmezsek, sonu görünmeyen Wahabi fonlarıyla beslenen küresel İslamofaşizm tehdidi altında, gerek laik bir Türk devleti, gerek egemen bir

Yahudi devleti olarak, çok uzak olmayan bir zamanda hep beraber yok olma tehlikesinde olduğumuz;

 

- Ve dolayisiyle, öyle bir halde, ne bir İsrail, ne bir bildiğimiz Türkiye, ne bir www.aciksite.com, ne de orada aklına ne eserse sorumsuzca atıp tutan bir ÖMER MADRA kalmayacağı...

 

Saygılarımla,

Mark Geron

Miami, FL, USA

 

* * *

 

Yukarıdaki tepkilerin sitenizde yer almasını merakla bekleyeceğim.

 

Saygılarımla,

RAFAEL SADI

TEL-AVIV  /  ISRAEL

[email protected]