Radyo Agos: Kamp Armen Nöbeti'nden Güzel Haber

-
Aa
+
a
a
a

Haber metni ve görsel Agos Gazetesi'nden alınmıştır.

22 Mayıs 2015: Zafer Kamp Armen'in

23 Mayıs 2015 : Kamp Armen Dayanışması: Tapu iadesine kadar nöbeti sürdüreceğiz

 

 

Kamp Armen’in iadesi için başlayan nöbet ve görüşmeler devam ederken, sürecin başından bu yana görüşmeleri yürüten Düşünce Platformu’ndan Harut Özer, süreçle ilgili gelişmelere ilişikin bilgi verdi. Açık Radyo’da yayınlanan Radyo Agos programında, Maral Dink ve Lora Sarı’nın sorularını yanıtladı.

İndirmek için: mp3, 8.1 Mb.

22 Mayıs 2015 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Radyo Agos'un podcast servisine ulaşmak için tıklayın.

Harut Özer programda, Kamp Armen’in iadesi için Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, AKP Milletvekili Adayı Markar Esayan, Vakfın avukatı Sebu Aslangil ve Düşünce Platformunun katıldığı görüşmelerde önemli yol katedildiğini söyledi.  “Yapılan görüşmeler sonucunda mülk sahibinin tapuyu bağışlaması formülü üzerinde anlaşıldı. Önümüzdeki hafta tapunun iade edilmesini bekliyoruz” dedi.

Nor Zartonk’tan Alexis Kalk’ın yaptığı açıklamada da, tapu Gedikpaşa Ermeni Protestan Vakfı’na iade edilene kadar nöbetin süreceği duyuruldu.

Açıklama şöyle:

“18 gündür devam eden direnişimiz sonucunda, kampın tapu üstündeki sahibi Fatih Ulusoy, kampı Gedikpaşa Ermeni Protastan Vakfı’na bağışlayacağını açıklamıştır. Elbette bizler tapu vakfa geçinceye kadar buradaki nöbetimizi sürdüreceğiz. Bunu burada tüm kamuoyuna beyan etmek istiyoruz. Devletin el koyduğu, gasp ettiği Ermeni mülklerinin bunlarla sınırlı olmadığını, yüzlerce mülkün devlet aracılığıyla gasp edildiğini ve çözümün şahısların inisiyatifine bırakılamayacağını hatırlatmak istiyoruz. Gasp edilen tüm malların iadesinin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.”

Kamp Armen'in bulunduğu arazinin sahibi Fatih Ulusoy da yazılı bir açıklamayla tapunun vakfa iadesini doğruladı.

Ulusoy: "Sosyal barışa katkı sağlamak amacıyla bağışlayacağım"

Ulusoy, yaptığı yazılı açıklamada, Tuzla'da Postane Mahallesi'nde Ermeni Yetimhanesi tarafından fiilen kamp yeri olarak kullanılan araziyi, yargı kararı neticesinde tapu iptal işlemi ile el değiştirdiği bilgisine sahip değilken satın aldığını söyledi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan açıklamaya göre Ulusoy, “arazi üzerinde bulunan metruk binanın yıkım aşamasında, geçmişte Ermeni Yetimhanesi kampı olarak kullanılan meskur arazinin, Ermeni vatandaşlarca manevi değerinin muhafaza edilmesi düşüncesi ile kamuoyu oluşturulduğunu” söyledi.

Açıklamanın devamı şöyle:

"Bu amaçla yapılan spekülasyonlar rahatsızlık hissetmeme neden olmuştur. Keza konunun çözülmesi yönünde Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun rica ve talimatı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı tarafından şahsıma intikal ettirilmiştir. 2006'da konu arazinin tapu kaydında yetimhane ile ilgili herhangi bir şerh veya bilgi olmaması sebebi ile satın almamda herhangi bir tereddüt hasıl olmamıştır. Sayın Başbakan, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Başkanı ve Tuzla Belediye Başkanımız konunun boyutunu ve tapunun el değiştirme sürecini tarafıma iletmiştir. 1915 yılı ile ilgili çeşitli spekülasyonlarla toplumumuzun hassasiyetlerinin tahrik edilmeye çalışıldığı günümüzde; Ermeni vatandaşlarımızın düşünce ve hassasiyetlerine, ülkemizin sosyal barışına ve birliğine katkı sağlamak amacı ve temennimle konu araziyi Gedikpaşa Ermeni Proteston Kilisesi Vakfı'na bağışlayacağımı kamuoyumuza saygıyla duyururum."

 

Bağlı olduğu dosyalar