Permakültür Tasarımı Nedir?

-
Aa
+
a
a
a

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşamda, 30 Haziran – 12 Temmuz arasında Kadir Has Üniversitesi’nde Permakültür Tasarım Sertifikası eğitimi verecek olan permakültür tasarım uzmanı Rhamis Kent ve Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nden Mustafa Bakır konuğumuzdu. Konuklarımızla permakültürün ne olduğundan ve istikrarlı bir sosyal düzen için permakültürün öneminden bahsettik.

Permakültür nedir? Permakültür, doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan ahenkli bütünleşmeleridir.

Permakültür tasarımı, kavramsal, maddi ve stratejik bileşenleri tüm canlıların yararına çalışan bir model içinde bir araya getiren bir sistemdir. Permakültürün arkasındaki, doğaya aykırı olmaktan ziyade onunla birlikte çalışma, uzun süreli düşüncesizce hareket etmekten ziyade uzun süreli özenli gözlem yapma, sistemlerin sadece bir ürününün peşinde koşmaktan ziyade onlara bütün işlevleriyle bakma ve sistemlerin kendi evrimlerinin gerçekleşmesine izin verme felsefesidir.

Permakültür, sürdürülebilir insan yerleşimleri kurgulayabilmemizi sağlayan bütünsel bir tasarım bilimidir.

Sürdürülebilir tarım olmaksızın istikrarlı bir sosyal düzen mümkün değildir. (Kaynak: Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü)

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 22.6 Mb.

29 Haziran 2012 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam’ın podcast servisine abone olmak için tıklayın.