No.1 - Merhaba Kâinat!

-
Aa
+
a
a
a

SAZ: Biz, yeryüzünü ve tüm yaşamı tehdit eden en büyük tehlike olan Terörle baş etmeye,terorizm “bataklığını kurutmaya” uğraşırken, başka bataklıklardan ince bir ses geldi. Pirinç tanesi büyüklüğünde başka bir tehlike vızıldayarak başgösteriyor: Wyeomyia smithiisivrisinekleri.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın birçok bitki ve hayvan gibi, bu sivrisineklerde de genetik yapı değişikliğine yol açtığı ortaya kondu: Hayvanlar, “pupa” evrelerine 8-10 gün daha geç geçiyorlar ve bu genetik bilgiyi tüm nüfuslarına hızla yayıyorlarmış. Bize okulda öğretilenlerin aksine, genetik değişim 5 yıl gibi kısa bir süre içinde gerçekleşiyormuş! Olayı saptayan Profesör: “Evrim oluyor ve çok hızlı oluyor" demiş. Canlılar dünyasında avcı ile av arasındaki son derece karmaşık ilişkiden dolayı, yeryüzünde çok karmaşık ve hayli kaygı verici sonuçlar bekleniyor. Batı Nil Humması, Ebola, AIDS, Uyku Hastalığı vb... genetik evrim kadar hızlı yayılabiliyor. (BBC)

DAVUL-ZURNA (SÖZ) : Başkan Bush, Afganistan bombardımanının 1. aydönümünde şimdiye kadar yaptığı en savaşkan konuşmada verdiği iki mesajla dünyayı çok korkuttu: 1) Teroristbaşı Usame Bin Laden nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar peşinde! "İliklere kadar kemikleri titreten" birinci mesajda Bush, bunun insanlık ve medeniyet için korkunç sonuçlarına dikkati çekti. (Guardian)

2) “Bütün uluslar, eğer terör belâsıyla savaşmak istiyorlarsa, bir şey yapmak zorundalar... Ya bizimlesiniz ya da bize karşısınız.” Böyle diyen Bush’un “belkemiğini sertleştiren” bu ikinci mesajı ile, teröre karşı operasyona destek vermekte “bocalayan” müttefikleri titretip kendine döndürmek istediği belirtiliyor. “Terörle savaşmak isteyenler, anlayış ve sempatinin ötesinde harekete geçmeliler, hem de hemen."(BBC)

IŞILTI: İstanbul Gaziosmanpaşa’da jandarmanın uranyum operasyonu gerçekleştirdiği bildirildi. Alıcı gibi davranan jandarmaya 750,000 $ karşılığında nükleer silâh yapımında kullanılan uranyum maddesinden 1 kilo 160 gramlık bir miktar satmak isteyen iki kişinin yakalandığı belirtildi. Yakalanan cankurtaran şoförünün korkunç radyoaktif maddeyi cankurtaranında gazete kâğıdına sarılı olarak sakladığı anlaşıldı. (NetHaber). Ambalajda kullanılan kâğıdın hangi gazeteden olduğu belirtilmedi.

KORKU VE RAHATLIK: Bush’la omuz omuza basın toplantısı yapan Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, hem korkuttu, hem rahatlattı: Terör tehdidine karşı 2000 Fransız askeriyle ABD’nin yanında olduğuna belirten Başkan, Afganistan’da bir “insani felâket oluyor” tespitini yaparak korkuttu. (BBC) Ve fakat hemen ardından, BM’yi devreye sokma planını açıklayarak insanlığı rahatlattı. Planı BM Genel Sekreteri Annan’ın da uygun bulduğunu belirten Chirac, “Burada para sorun değil” diyerek, herkesi daha da rahatlattı. Ama, asıl sorunun yardımın örgütlenmesi ve motivasyon eksikliği ve bir de işin başına geçirilecek adam bulunması olduğunu söyleyerek hafifçe kaşlarımızı oynatmamıza da yol açmadı değil.

BUGÜNKÜ HESAP-KİTAP (BAKKAL DEFTERİ):

1) “İnsani Sorun” Nedir? Kaça Patlar?

BM tahminlerine göre (BBC): Afganistan’da, çok âcil (hemen şu an) yardıma ihtiyacı olan insan sayısı: 5 milyon. (Komşulara kaçan 2-3 milyon “mülteci” bu hesaba dahil değil.) “Hemen” yiyecek-su-giyecek-yakacak-barınak ulaştırılmazsa bu kış ölecek çocuk sayısı: 100,000. Afganistan’da “Mutlak kış”a girilmesi için beklenen zaman süresi: Yaklaşık 1 hafta).

Afganistan’daki öldürücü “mutlak” kış süresi: Yaklaşık 4 ay.

Öyleyse: 100,000 / 4 = 25,000 çocuk ölümü/ay

25,000 / 30 = 833 çocuk ölümü/gün

833 / 24 = 35 çocuk ölümü/saat35 / 60 = 0.58 çocuk ölümü/dakika

Demek ki:Yaklaşık bir hafta sonra başlayacak dondurucu kış içinde hemen bombardıman kesilip yoğun yardıma başlanmazsa, yaklaşık 120 gün içinde her iki dakikada bir çocuk sefaletten ölecek. Tabii, yaklaşık olarak.

2) "Papatya biçen" Bomba ( BLU – 82) nedir? Kaça "patlar"?

BLU – 82 kod adlı “Papatya Biçen” bombaları dün ilk kez Afganistan üzerine (Taliban mevzilerine) atıldı. Dün 2 tanesi “kullanılan” BLU-82’nin bazı özellikleri:

Takma adları: "Deep Blue" (Derin Mavi), "Daisy Cutter" (Papatya Biçen)

Boyutları: Küçük bir araba (Volkswagen-kaplumbağa?) büyüklüğünde

Sıkleti : Küçük bir araba’dan (Volkswagen-kaplumbağa?) çok daha ağır: 6,800 kg. (7 ton)

Rengi: Tarafımızdan bilinmiyor. (Akla hemen gelenler: Derin Mavi, Parlak Sarı, Koyu

Kurşunî)

Çevreye yaydıkları: Amonyum nitrat ile aluminyum tozunun sulu bir karışımından

oluşan peltemsi bir sis.

Çevreye yaptıkları: 275m x 550m’lik bir alan (yaklaşık 2 futbol sahası) içinde ve üzerinde

bulunan herşeyi eziyor, parçalıyor ve yakıyor.

Tahrip gücü: Yaklaşık 6 santimetrekareye 450 kilogramlık bir basınç veriyor (taktik nükleer

bombaya yakın) ve patlama kilometrelerce uzaktan duyulabiliyor.

Daha önceki kullanım alanları: Viyetnam savaşı (yağmur ormanlarında helikopterlere iniş

alanı açmak için), Körfez Savaşı (mayın tarlalarını temizleme kabiliyetlerini ölçmek için)

Fiyatı: Tanesi 27,000 dolar ( bugünkü kurdan 42 milyar TL dolaylarında)

Amacı: İnsanları öldürmek. (General Peter Pace, ABD Gnl.Kurmay Bşk. Yrd.)

(The Guardian)

3) Teröre Karşı “Rumsfeld Planı” Nedir? Türkiye’ye Kaça Patlar?:

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in kendi adıyla anılan bir plan hazırladığı belirtiliyor. (Hürriyet, 7 Kasım 2001, Kasım Cindemir, Washington) Gazetenin, “Beyaz Saray ve Pentagon’a yakın kaynaklardan” edindiği bilgilere göre bu plan Ankara’ya “çeşitli unsurları” ile aktarılmış. Ankara’da geçen hafta yapılan iki ayrı devlet zirvesinde ortaya çıkan baskın eğilimin ABD’ye tam destek vermek olduğu ve bunun “Saddam” meselesini de içerdiği gazetede belirtiliyor. Rumsfeld Planı’na göre,

Afganistan savaşı Irak’a kayar, 2- ABD-Türkiye-İngiltere arasında eşgüdümlü harekâtla havadan bombardıman yapılır, çok ağır hasar veren darbeler indirilir, Irak ordusu içinden kopmalar olur, denge değişir, Saddam Hüseyin devrilir, 3- Sonra, Irak’ın toprak bütünlüğü korunur, 4- Yeni hükümet içinde her kesim (Kürtler, Türkmenler, Araplar) yer alır, 5- Türkiye Kuzey Irak’a asker girer, 6- Türkiye Kerkük petrollerinden –daha sonra belirlenecek – bir pay alır, 7- Ortaya çıkacak 50 milyar dolarlık yeni iş ve ticaret hacminden Türkiye özellikle yararlandırılır, 8 -Irak’tan Türkiye’ye doğalgaz hattı gibi enerji aktarımı öncelikle ele alınır.(Hürriyet) Dünya çapında teröre karşı mücadelenin bu Irak operasyonu ile sona erdirilip erdirilemeyeceği sorusunun cevabı yeni açıklanan Rumsfeld Planı’nda yer almamış görünüyor.

4) Irak’a Karşı Özal Planı Neydi? Türkiye’ye kaça patlardı?

Sabah gazetesi, 11 yıl önceki Körfez Savaşı döneminde Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başkanlığında yapılan gizli zirveyi ve Cumhurbaşkanı’nın adıyla anılan Özal Planı”nı ilk kez açıklıyor: 1- Özal değerlendirme yapar: Irak ordusunun silahları eski, gücü az. 2- Musul ve Kerkük’e girilirse Türkiye’nin zayiatının ne olacağını sorar. 3- Gnl. Kurmay Bşk. Necip Torumtay sessiz kalırken, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner 30,000 bin ile 40,000 arasında ölü vereceğimizi söyler. 4- Orgeneral Torumtay başıyla onaylayıp Taner’e döner ve “Sayın Bakanın Askeri Bilgisi karşısında şaşırıp kaldım” der ama rakam (şehit sayısı) vermez. 5- Özal, Özal Planı’nı açıklar: Irakta çeşitli grupları temsil edecek bir Federasyon yapısı kurulur, Musul ve Kerkük Türkiye’ye bağlanır. 6- 30-40 bin zaiyat karşılığında 100 milyar doları geçmeyecek petrol kaynağını içeren bu plana herkes karşı çıkar, Torumtay da istifa eder. (Sabah, 7 Kasım 2001)

Dünya çapında Saddam terörüne karşı mücadelenin zaferle sonuçlanıp sonuçlanmadığı sorusunun cevabı yeni açıklanan eski Özal planında yer almamış görünüyor.

5) Meclislerin Optimal “İstiap Haddi”Nedir? Dünya rakamlarına göre ne olmalıdır?

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM’de Milletvekili sayısının 300’e indirilebileceğini önermişti. Anamuhalefet Partisi lideri Tansu Çiller, Anayasa Paketi’nde 550 olan bu sayının 450’ye, “hatta daha aşağıya” düşürülmesini önerdi ve 300 rakamına da katılabileceğini ihsas etti. 3- Başbakan Bülent Ecevit “550 milletvekili Türkiye için az bile” dedi. “İngiltere’deki sayı 630, 550 sayısı bu anlamda dünya rakamlarına uygun,” dedi.

Açık Radyo ekibi de Başbakan’ın mukayeseli dünya rakamlarını esas alan bir hesap yaparak, Çin için bir basit model geliştirdi:

Dünya rakamlarına uygun olarak:

Yaklaşık 65 milyon nüfuslu Türkiye’nin 550 milletvekili varsa,

Yine dünya rakamlarına uygun olarak:

1 milyar 300 milyon nüfuslu Çin’de kaç milletvekili olmalıdır?

65,000,000 nüfus (TR)................................................................... 550 Mv

1,300,000,000 nüfus (Çin) ................................................................... X Mv ?

550 x 1,300,000,000 / 65,000,000 = 11,000 Mv

Cevap: Çin Halk Cumhuriyeti Parlamentosu’nda tam 11 bin milletvekili olmalıdır.

(Önemli Not 1: Görevli personel ve ziyaretçilerle birlikte asgari 50,000 kişilik nüfusu barındıracak iri bir stadyum büyüklüğünde meclis binasının inşaat maliyetleri, tabiatıyla anfitiyatro biçiminde düzenlenecek milletvekili sıralarındaki koltuklara gidecek ceylan derilerinin çimento, çelik, deri vb. maliyetleri gibi finansal hesaplar yukarıdaki tabloda yer almamıştır.

(Önemli Not 2: Çin Parlamentosunda “işâri oylama” (yani el kaldırılarak yapılan oylama) sistemine hiçbir surette tevessül edilmemesi şayan-ı tavsiyedir.)MAKAS ARTIĞI:

Kâinatta bugün ayrıca şunlar oldu:Taliban bir Amerikan helikopteri --daha-- düşürdüğünü söyleyip gazetecilere bir enkaz gösterdi, Pentagonhelikopter düşmedi dedi ve haberi yalanladı, Ortadoğu’da biraz İsrail çekilmesi, biraz Filistinli ölümü oldu, Türkiye’de dolar düştü (1,530,000 TL),Polis YÖK’ü protesto eden öğrencilere “meydan dayağı” çekti ve onları yerlerde sürükleyip üstlerine biber gazı sıktı,Polisin "ölüm orucu operasyonu"nda “ateş etmedik” demiş olmasına rağmen Küçükarmutlu’da ölen dört kişiden üçünün vücudunda kurşun yarası tespit edildi, AİHM’den Türkiye aleyhine dört yeni karar çıktı ama Türkiye aile başına 76 milyar TL (4 x 76 =304 milyar) ödemek suretiyle "dostane çözüm"e gitti, ipini koparan ama sonra sağlama bağlanan Varyag “yüzer kitlesi”nde bir denizci (Portekizli) düşereköldü, Sabena iflas etti, ABD’de faizler 10. kez indirildi, takım anlayışını anlattığı (ve50.000 dolar ücret karşılığı verdiği) konferans sırasında takımın başından kovulduğunu öğrenen (ve etrafındakilere “bu Milan’la olmayacak galiba” diyen) Milan teknik direktörü Fatih Terim’in gazetecilere kızdığı ("biri elimde kalacak!"), Milan yöneticilerini ahlâksızlıkla suçladığı, başka takım çalıştıramasa da 20 ay boyunca ayda 116,000 dolar almaya devam edeceği, İtalyan spor basınının da onunla alay edenler ve onu haklı bulanlar arasında ikiye bölündüğü açıklandı, parazit ilacıSuramin’in kansere iyi geldiği açıklanarak yeni bir tıp tansığına tanık olunduğu anlaşıldı. (Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Sabah, Akşam)