Köpek Karşıtı Gösteri

-
Aa
+
a
a
a

Haftanın Sergisi - 34

                                

Son bir kaç haftadır plastik sanatlar ortamının yaz rehavetine girmesi nedeniyle faaliyet sayısı oldukça az

 

Hâlâ bu yaz sıcağında ve bu yoğun konser trafiğinde vakit bulup da plastik sanatlara vakit ayırmak isteyen dinleyicilerimiz olursa diye bir küçük hatırlatmak istiyorum. Garanti Sanat Galerisi’nde “Mikrokent İstanbul” sergisi ay sonuna kadar sürüyor. Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi’nde “Vur ve Kaç” adlı sergi 28 Temmuz’a kadar sürecek. Bu Smart Project Space’in gerçekleştirdiği bir etkinlik. Her hafta da farklı alanlarda farklı faaliyetlere devam ediyor.  

 

Bugün (16 Temmuz Cuma)  saat 19.00’da Platform’da bir konuşma var, Mark Bain ve Aziye Perez konuşmacı olarak katılıyorlar. 17 Temmuz Cumartesi günü ise iki tane aktivite var, yine Smart Project Space’in. Bir tanesi bir konuşma, iki Koreli sanatçı katılıyor. Diğer etkinlik ise yine 17 Temmuz Cumartesi günü 19.30’da “Köpek Karşıtı Gösteri” Alicia Framis sunuyor.  Gösteri, İstiklal Caddesi’nde.

Borusan Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Yeni Öneriler Yeni Önermeler” sergisi 21 Ağustos’a kadar sürecek.

Alicia Framis Anti-Dog Performance (Köpek Karşıtı Gösteri), Londra, 2003

 

Akbank Kültür Sanat Merkezi’ndeki 23.Uluslararası Günümüz Sanatçıları sergisi sürmekte, bununla ilgili sanıyorum, serginin küratörlerinden Başak Şenova ile yapılan söyleşiyi bugün yayınlayacaksınız.

 

Galeri Apel’de “Dereden Tepeden” adlı sergi devam ediyor, bu sergide Esma Paçal, Yücel Kale, Selma Gürbüz, Yıldız Şermet, Tuğrul Selçuk, Zeynep Perinçek, Lerzan Özer, Maria Sezer, Nurseren Tor, Canan Dağdelen ve Gülsün Karamustafa’nın işleri var.

 

Galeri Nev’de Murat Morova, Canan Tolon, Osman Dinç, Serdar Arat, İnci Eviner, Tayfun Erdoğmuş sergisi sürmekte.

 

Ay sonuna kadar süren bir başka sergi enteresan olabilir, Tarlabaşı’ndaki Servantes Enstitüsü’nde Neruda Fotoğrafları sergisi var. Neruda’nın 100. doğum yılı nedeniyle.

 

Bugün iki tane sergi açılıyor, bunun bir tanesinden söz edildi, serginin küratörü Marcus Graf’la yapılan bir söyleşi vardı. Marcus Graff’ın hazırladığı “Stratejiler No 2” adlı sergi. “Mekân ve Form” adlı sergi de bugün açılıyor, Hanife Eroğlu, Ceyhun Konak, Antonia Marten, Göknil Gümüş, Fatih Sungurtekin, Şeref Erol, Çiğdem Öz, İlhan Kaya ve Semra Yetik adlı hepsi genç olan sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek.

 

Bugün açılan bir diğer sergi ise Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde Yapı Kredi’nin resim koleksiyonundan bir bölüm sergileniyor; serginin adı “Çağdaşlar”. Doğrusunu isterseniz bu sergide yer alan sanatçıların listesi şu anda elimde yok, ama listeye baktığımız zaman bu serginin adının niye “Çağdaşlar” olduğuna dair bir şüphe uyanmıyor. Sanatçıların bir kısmı 1950 öncesi kariyerini geliştirmiş sanatçılar, bir kısmı da hemen 50 sonrası, günümüze kadar yaklaşmakta. Ama bu serginin “Çağdaşlar” adıyla anılmasını yadırgadığımı dile getireyim. 

 

(15 Temmuz 1004 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır)