Gazoz Ligi'nden ve İstanPauli FM'den Hakem Halil İbrahim Dinçdağ'a Destek

-
Aa
+
a
a
a

İstanPaauli FM, Gazoz Ligi'nde 19 Şubat günü Espora FC ile oynadığı maçın hemen öncesinde.

Amatör bir futbol ligi olan Gazoz Ligi'nde mücadele eden, Açık Radyo emekçilerinin takımı İstanPauli FM, 19 Şubat günü Espora FC ile oynadığı maçta, eşcinsel olduğunu açıkladığı için  Türkiye Futbol Federasyonu'nun lisansını iptal ettiği hakem Halil İbrahim Dinçdağ'a destek olmak için pankart açtı. Dinçdağ, 3 yıldır hakemlik görevine devam edemiyor.

Gazoz Ligi, endüstrileşen futbolun körelttiği centilmenlik ve oyundan keyif alma olgularına ve  yanısıra toplumda ayrımcılığa uğrayanların yanında olduğuna bu kez de Halil İbrahim Dinçdağ'a liglerinde maç yönettirerek birkez daha dikkat çekti. Dinçdağ, 19 Şubat günü Açık Radyo emekçilerinin (programcı, eski ve yeni çalışanları, dinleyicileri) kurduğu takım olan İstanPauli FM'nin Espora FC'yi 3-1 yendiği maçı yönetti. Karşılaşma öncesinde İstanPauli FM sahaya “Homofobiye Kırmızı Kart” pankartıyla sahaya çıkarak, TFF'ye açtığı tazminat davası devam eden Dinçdağ'ın yanında olduğu mesajını verdi.

Açık Radyo takımı İstanPauli FM'nin takımında Vertigo programını hazırlayan Hilmi Tezgör, Açık Dergi'nin eski programcılarından Volkan Balkan, Açık Gazete'nin ve Hayal Tacirleri’nin eski programcılarından ve Açık Radyo’nun eski yayın yönetmeni Mahir Ilgaz ve şu anda Açık Dergi’nin Efektifpas köşesinin program ortaklarından Volkan Ağır yer alıyor. Takımın çalıştırıcılığını ise bir dönem Açık Radyo'da yayınlanan O Esnada Başka Bir Yer isimli programın sunucularından çizer Turgut Yüksel üstleniyor.

33 yaşındaki hakem Halil İbrahim Dinçdağ 3 yıl aradan sonra nizami boyutlarda oynanan bir futbol maçını yönetme şansı bulduğu için çok mutlu olduğunu belirtti. Konu hakkında Bianet'e konuşan Dinçdağ, bu maçların onun için çok önemli olduğunu söyledi: "Daha önce LGBT örgütlerinin bana destek olmak amacıyla düzenlediği organizasyonlarda hakemlik yapmıştım. Ama uzun süredir ilk defa büyük bir sahada, yardımcı hakemlerin ve 11 kişilik takımların olduğu bir maçı yönettim. İnsan eski günleri hatırlıyor, duygulanıyor. Erkek egemen olduğu söylenen futbolda, böyle bir destek almak çok önemli benim için." açıklamalarını yaptı.

Dinçdağ'ın 19 Şubat'ta Çağlayan Adliyesi'nde gerçekleşen duruşması, bilirkişi raporunun gecikmesi nedeniyle 21 Mayıs 2013 tarihine ertelendi. Ocak ayında, İstanbul Valiliği İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı'na da başvuran Dinçdağ hakkında, “geniş bir insan hakları ihlalleri silsileleri söz konusudur,” şeklinde bir karar verilmişti.

www.gazozligi.com

Efektif Pas’ın 15 Ekim 2012 tarihindeki programda Halil İbrahim Dinçdağ, Bağış Erten, Dağhan Irak’ın katıldığı söyleşiden bir bölüm dinlemiştik.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 23.4 Mb.

15 Ekim 2012 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Halil İbrahim Dinçdağ 22 Ekim 2012 tarihinde Efektif Pas’a telefonla katılmıştı.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 20.3 Mb

22 Ekim 2012 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.