Açık Radyo'da Nadir Bir Kuş: Charlie Parker

-
Aa
+
a
a
a

Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo,21. yayın döneminde Caz tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Charlie Parker'ı –nâm-ı diğer "Bird"– ölümünün 50. yılında anıyor.

Belgesel nitelikli bir program olan "Nadir Bir Kuş Türü... Charlie Parker", Açık Radyo'da uzun yıllardır yapmakta olduğu"Esintiler"adlı programından da tanıdığımız Seda Binbaşgil tarafından hazırlanıp sunuluyor.

Cazda çığır açan müzisyenlerden Charlie Parker kısa hayatında yalnızca caz müziğine katkıda bulunmakla kalmamıştı. Aynı zamanda, İkinci Dünya Savaşı sonrasında etkinleşen ve kendisinden sonraki kuşakların sanata ve hayata bakışını derinden etkileyen tüm Beatkuşağının da esin kaynaklarından biri oldu. Ancak kısacık süren yaşamını oldukça fırtınalı geçirmiş, uyuşturucunun acımasız dünyasında yaşamış, genç yaşında öldüğünde onu sevenleri çok üzmüştür. 35 yaşında hayata veda ettiğinde yalnız ve beş parasızdır. Çok uçta bir yaşam sürmüş ve bu fırtınalı yaşamı onun müziğine de yansımıştır.

 

Charlie Parker bir çok kişiye göre caz müziğini yorumlayan en iyi alto-saksofoncularından, caz tarihini değiştirdi denebilecek ender müzisyenlerden biri. Caz tarihine adı Birdolarak geçmiştir. Olağanüstü hızla pasajlar çalarak, enstrümanını adeta bir kuşun uçuş hızıyla kullanmıştır. Parker, Dizzy Gillespie ve Bud Powell gibi çağdaşlarıyla beraber Bebop "ekolü"nün kurucularından biridir. Bu girişim; Amerika'lıların, yıllarca "zenci müziği" diye burun kıvırdıkları ve uzun süre eğlenceli bir dans müziği olarak anılmaktan öteye gidememiş caz müziğini, radikal bir şekilde modernize ederek bugün dinleyegeldiğimiz alt yapısına kavuşturmuştur. Atılan bu önemli adım sayesinde ciddi bir reform geçiren caz müziği, sonunda  geç de olsaABD Kongresi'nin, bu müziği, "bireysel ifadenin mükemmel bir modeli" ve "nadir ve çok değerli bir Amerikan ulusal hazinesi" olarak tanımlayan bir kararnameyi kabul etmesine de önayak olmuştur.

 

Açık Radyo'nun caz müziği programcılarından Seda Binbaşgil'in hazırlayıp sunduğu 26 programlık bu belgeselde, saksofoncunun hayatı her yönüyle irdelenirken, Parker'ın son eşi Chan Parker'ın yakın arkadaşları Açık Radyo stüdyolarında konuk olarak ağırlanıp, onların dilinden, saksofoncunun hayatının açığa çıkmamış birçok kişisel detayı dinleyicilere aktarılacak. Ayrıca; Charlie Parker'ın aile fertleri ve onunla bir şekilde yolları kesişmiş olan müzisyenlerin, caz yazar ve tarihçilerinin kendi seslerinden kayıtların da yer alacağı bu programda, zaman zaman Türkiye'den müzisyenler de konuk edilerek, Parker'ın çığır açan müziği teknik olarak da ele alınacak.

 

Bu özel program dizisi, Perşembe geceleri saat 22.00 ile 23.00 arasında yayınlanıyor.