3. Uluslararası Çanakkale Bienali Başlıyor

-
Aa
+
a
a
a

Çağdaş sanatın yerel enerjiyle birleştiği noktalar çoğalıyor. “Bienal=İstanbul” üzerinden ilerleyen ve sanatı merkezileştiren algı, Çanakkale, Sinop, Mardin ve Antakya’da ardı ardına gerçekleşen bienallerle kırılmaya başladı bile. 

Çağdaş sanatın taze duraklarından Çanakkale’de 3. Uluslararası Çanakkale Bienali bugün başlıyor. Kavramsal çerçevesini “Kurgular ve Karşı Duruşlar” olarak belirleyen Bienal, dünyanın ahvaline gönderme yaparak çağdaş sanattaki karşılığını sorgulamaya açıyor. 

“CABININ”(Çanakkale Bienal Initiative) isimli Çanakkaleli çağdaş sanatçıların girişimiyle başlatılmış olan Bienal, üçüncü senesinde “global” bağların daha sıkıca örüldüğü, 70 sanatçının çalışmalarının sergilendiği bir platform haline geldi.

Bienal, bir yandan Eski Otogar Binası ve Ermeni Kilisesi gibi mekânların kullanımıyla birlikte, coğrafi olarak şehrin içine olabildiğince nüfuz etmeye çalışacak bir yandan da “Bienal Engelsiz”, “Bienal Genç” ve “Bienal Çocuk” başlığı altında yapılacak projelerle toplumun tüm kesimlerini Bienal’e dahil etme tasarısı hayata geçirilecek.

Genel sanat yönetmenliğini Beral Madra’nın üstlendiği,  Fırat Arapoğlu ve Seyhan Boztepe küratörlüğünde hazırlanan “3. Uluslararası Çanakkale Bienali” 3 Kasım’a kadar devam edecek.

Açık Dergi’de Bienale girizgâh konuşmasını koordinatör, küratör Deniz Erbaş’la gerçekleştirdik.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 18.4 Mb.

25 Eylül 2012 tarihinde Açık Radyo’da Açık Dergi programında yayınlanmıştır.

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisine abone olmak için tıklayın.