Oberon ve Titania'nın Güç Savaşı

-
Aa
+
a
a
a

Anlatıdaki Hakikat'te William Shakespeare eserleri incelemeleri devam ediyor. Bu hafta yazarın "Bir Yaz Gecesi Rüyası" adlı tiyatro eserini "Oberon ve Titania'nın Güç Savaşı" başlığı altında ele aldık. İktidar ve toplumsal cinsiyet temaları etrafında, aşk ilişkilerinin iktidar ilişkileri ile nasıl çerçevelendiğini Çimen Günay Erkol ile tartıştık.  Oyundaki kadınlık/erkeklik rollerini inceledik. Metni ön-haz, fetişik anlam, lirik anlatı kavramlarıyla ilişkilendirerek anlamaya çalıştık.

Anlatıdaki Hakikat: 11 Ağustos 2017
 

Anlatıdaki Hakikat: 11 Ağustos 2017

podcast servisi: iTunes / RSS

Bir Yaz Gecesi Rüyası, Theseus ve Amazonlar kraliçesi Hippolyta’nın düğün hazırlıklarını konu edinir. Hazırlıklar sürerken Egeus’un kızı Hermia babasının evlenmesine izin vermediği Lysander'a kaçar. Helena ise platonik bir şekilde Demetrius' aşıktır. Oyunda önce periler kralı Oberon ve periler kraliçesi Titania arasındaki tartışmalarla aşkın çekişmeli yanı ortaya konur, sonra da Oberon'un yardımcısı Puck'un aşk iksirini Demetrius yerine, Hermia ile kaçıp saklanan Lysander’in gözüne damlatmasıyla ve Lysander'ın uyanır uyanmaz Helena'yı karşısında görüp ona aşık olmasıyla gelişen olaylara yer verilir.

21 Temmuz'daki programımızda da yine Çimen Günay Erkol ile, "Fırtına ve Emperyal Babalık"  başlığı altında usta yazarın bu kez de Fırtına adlı eserini konuşmuştuk.