Dinleyicilerimize ve destekçilerimize mutlu ve umutlu bir yeni yıl diliyoruz

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a

2021'i sonlandırırken Açık Radyo'dan bir mesajınız var! 

Açık "Radyo" illüstrasyonu
İmge Akbulut

Sevgili dostlar,

Yıl sonu gelirken 2021’de Açık Radyo’da ne yaptık diye bir bakalım dedik.

Bir baktık ki, Yeryüzünün önündeki gelmiş geçmiş en büyük tehditlere: iklim krizine, ekolojik yıkıma; yok edici savaşlara, açlık-kıtlık-göçmenlik facialarına, demokrasinin üzerine çöken karanlık bulutlara ve bir de tabii, bunlarla korkusuzca boğuşan insan topluluklarına ilişkin nice program yapmışız.

Evet, her hafta yaklaşık 80 ayrı programda yüzlerce, hatta binlerce saat yayın yapmışız: İlgili ve bilgili, duyarlı ve yaratıcı konuklar, bilimciler, hekimler, sanatçılar, müzisyenler, sinemacılar, oyuncular, felsefeciler, tarihçiler, aktivistler ağırlamışız. Bütün bu konularla bağlantılı binbir şarkı çalmış, hikâyeler, şiirler, özlü sözler, romanlar, oyunlar okumuş, oyunlar oynamışız. Sonra da bunları “podcast” olarak –kimi zaman görüntüleriyle birlikte– yayınlamışız işte.

Bunları yaparken temel amacımız, doğruları ve gerçekleri yansıtmaktı: Ülkede ve dünyada bu temel tehditler karşısında ayağa kalkanların eylem ve mücadelelerini aktarmaya ve bunları yaygınlaştırmaya elimizden geldiği, gücümüz yettiği, dilimiz döndüğü kadarıyla yardımcı olmak.

Şu korkunç 2021 yılında sürekli solumak zorunda kaldığımız isli-sisli, pis ve puslu havayı dağıtacak iki önemli şey oldu. 

İlki, Dünyada Z kuşağının pandemide biraz sessizleştikten sonra birden yeniden yükselen müthiş iklim adaleti mücadelesi ve Latin Amerika’da sol kanadın birbiri peşi sıra gelen seçim zaferleri idi. (Hatta yılın sonunda, Şili’de Y kuşağının dövmeli sosyalist temsilcisi eski öğrenci liderinin, azgın sağcı rakibine fark atıp iktidara gelmesi, bayağı moral yükselticiydi.)

İkinci iyi haber de yeni yayınlanan dev bir araştırmanın sonucu idi: Buna göre Yüzyıl başından bugüne, yani son 20 yıl içinde dünyada verilen hak mücadelelerinde baş döndürücü bir yükseliş var: Hem temel haklar, eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelelerinin sayısı, hem de bunlara katılanların sayısı hızla artmakta. İşte bu da bizim ikinci umut kaynağımız oldu.

Gözden kaçabilecek son iyi haber de şu: Belki tam fark etmemiş olabiliriz ama bu yıl bitti bitiyor.

Yoğun yayın uğraşımızda ellerini daima taşın altına koyarak canla başla uğraşan ekip arkadaşlarımızla birlikte, varlıkları ile bu zorlu yayını mümkün kılan sevgili dinleyicilerimize ve 17 yıldır bizi bir an yalnız bırakmayan fedakâr destekçilerimize mutlu ve umutlu bir yeni yıl diliyoruz.

Sevgiler, saygılar, selamlar.

Açık Radyo

 

İllüstrasyon: İmge Akbulut