Açık Radyo’nun 55. yayın dönemi başladı!

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo’nun 30 Ekim 2022’ye kadar devam edecek 55'inci yayın dönemi başladı.

Yayın akışı kapağı

Açık Radyo’nun 55. Yayın dönemi bugün başladı. Açık Gazete’nin ardından Ömer Madra ile Didem Gençtürk, hem yeni programlar hem de yeniden programlar hakkında bilgi verdi. 

Yeni yayın döneminde 228 programcı tarafından hazırlanan 153 program var. 55. yayın döneminde 10 yeni program başlıyor. Bu yeni yayın döneminde aramıza 22 yeni programcı katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığınız 3 programcı yeniden Açık Radyo'da.

54’üncü yayın dönemi itibarıyla Açık Radyo’da en başından beri 1341 programcı1213 farklı program yapmış olacak.


Yeni Program

Pazartesi 10.30

Bilim ve Düşünce Tarihi Sohbetleri

Hazırlayan ve Sunanlar: Derya Gürses Tarbuck ve Doğan Çetinkaya

Derya Gürses Tarbuck ve Doğan Çetinkaya'nın birlikte hazırlayıp sunduğu programda, Avrupa’dan Osmanlı’ya ve oradan Cumhuriyet’e uzanan bir çizgide siyaset felsefesi, iktisadi, sosyalist ve feminist düşünce tarihi ile bilim tarihinde güncel temalar her hafta yeni bir konuk ile ele alınıyor.

-

Yeni Program (Açık Dergi içinde)

Çarşamba 19:00

Popüler Kültür Envanteri 

Hazırlayan ve Sunanlar: Nilgün Tutal ve Kerem Yalçıner

Prof. Dr. Nilgün Tutal ve Kerem Yalçıner’in hazırladığı programda çağdaş kültürün en yaygın tüketilen biçimlerine (edebiyat, müzik, resim, film, dizi) dair güncel tartışmaların sınırlarını aşmaya çalışarak; bu kültürel biçimlerin zamanın ruhu hakkında dile getirdiklerini -biraz kavramsal çalışmalardan da yararlanarak- tartışıyoruz.

-

Yeni Program (Açık Dergi içinde)

Çarşamba 19:30 

Kayıp Zamanı Yakalamak - Ölümünün 100. Yılında Proust 

Hazırlayan ve Sunanlar: Nedret Öztokat Kılıçeri ve Seval Şahin

2022, modernist edebiyatın kült isimlerinden Marcel Proust'un 100. ölüm yıldönümü. Başta Fransa olmak üzere tüm dünyada gerçekleşen Proust anmalarına Açık Radyo da katılıyor. Nedret Öztokat Kılıçeri ve Seval Şahin, önümüzdeki altı ay boyunca Proust yazınına eğiliyor.

-

Yeni Program

Perşembe 22.00

Rockabilly Terapi

Hazırlayan ve Sunan: Engin Yavuz

Rockabilly sözcüğü, ‘rock’ sözcüğünün country müziğinin başka bir adı olan ‘hillbilly’ ile birleşiminden oluşuyor. İnanması güç ama kendi yurdu olan ABD’de bile az bilinen rockabilly ve rockabilly sanatçıları üzerine bir program.

-

Yeni Program

Perşembe 00.00

Lost Cosmonauts

Hazırlayan ve Sunan: Sinan Kutlu

Lost Cosmonauts / Kayıp Kozmonotlar ismi, Soğuk Savaş döneminde Batı’da punk, post-punk, new wave, no wave, cold wave gibi müzik janrları ardı ardına ortaya çıkar ve tüketim toplumunun beğenisine sunulurken, kenarda köşede kalmış, neredeyse “kaybolmuş” diğer Batı menşeli müzikleri ve aynı dönemde perdenin diğer tarafında, Sovyetler Birliği’nden, Romanya’ya, ve Çin’e zamanın müzisyenlerinin, Batılı müzikseverlere belki yıllar sonra ulaşmış müziklere yer verilen bir program.

-

Yeni Programcı

Cuma 11.00

Hikâyenin Her Hali

Hazırlayan ve Sunanlar: Aslı, Aylin, Ayşe Gül, Didem, Esin, Meral, Özge ve Özlem 

Hayata dair cinsiyet-aşırı sohbetler ettiğimiz program ekibi bu yayın döneminde epey kalabalıklaşıyor. Meral Akkent, Aylin Vartanyan ve Esin Düzel’in katılımıyla program ekibi sekiz kişiye çıkıyor.

-

Yeni Programcı

Cuma 19.00 (Açık Dergi içinde)

Bağımsızlar

Hazırlayan ve Sunan: Ekmel Ertan, Günseli Baki ve Sarp Keskiner

Türkiye’de kültür sanat ve ona komşu alanlarda çalışan bağımsız organizasyonların görünürlüğünü artırmayı amaçlayan; işbirliğini, paylaşım kültürünü ve dayanışmayı güçlendirmeyi hedefleyen, kolaylaştırıcı bir oluşum olan Bağımsızlar’ın radyo programı.

Bağımsızlık, sürdürülebilirlik, kültür - sanat ortamının dinamikleri ve finansal yapısı gibi temel konuların ele alınıp tartışıldığı programın her bölümünde bir bağımsız oluşum konuk ediliyor.

-

Yeni Program (Açık Dergi içinde)

Cuma 19:30

Felsefe Açıklarından

Hazırlayan ve Sunanlar:Yılmaz Murat Bilican ve Ahmet Rıfat Öğdül

Felsefe Açıklarından programında Yılmaz Murat Bilican ve Ahmet Rıfat Öğdül, her kesimden hemen herkesin kafasını meşgul eden ve üzerinde düşünmek durumunda kaldığı güncel konular üstüne, filozofların açtığı perspektiften, disiplinlerarası bir bakış ve tonlamayla konuşmayı amaçlıyor. 

-

Yeni Program

Cuma 23.00

Odyofil Bakış

Hazırlayan ve Sunan: Tamer Tekelioğlu

Blues, Rock, Soft Rock, Progressive, Psychedelic Rock ve nadiren Jazz türleri üzerinde yoğunlaşan programda Tamer Tekelioğlu, Hi-Fi dünyasına, ses kayıt teknolojilerine dair kapsamlı bilgilere de yer veriyor.

-

Yeni Programcı

Cumartesi 08.00

Yeşil Havadis

Hazırlayan ve Sunanlar: Selin Uğurtaş ve Savaş Çömlek

Yeşil Gazete gönüllüleri Selin Uğurtaş ve Savaş Çömlek dünyanın ve Türkiye'nin yeşil gündemine her Cumartesi sabahı etraflı bir bakış atıyor.

-

Yeni Program

Cumartesi 15.00

Birleştiren Sesler 

Hazırlayan ve Sunanlar: Defne ve Deniz Demirer

Dünyanın dört bir yanından ve zamanından toplumu örgütleyen şarkılar. Devrimler, kalkışma, direniş dönemlerinde, politik amaçlar için bestelenmiş veya sonradan toplumsal hareketlerin önemli bir parçası haline gelmiş olan şarkılara yer verilen bir program.

-

Yeni Program

Cumartesi 22.00

Yörünge

Hazırlayan ve Sunan: Yavuz Baydar

“Müziğin iyonosferinde sesli gezintiler, izlenimler” şiarıyla yola çıkan programda, farklı türler ve coğrafyalardan eleğin üzerinde kalmış müziklere yer veriliyor.

-

Yeni Program

Pazar 18.00

Çiçek Dürbünü

Hazırlayan ve Sunanlar: Funda Önkol ve Levent Karataş

1950’li, 60’lı yıllarda Amerika’da ortaya çıkan, savaş sonrası dönemde edebiyat, sanat ve politikayı etkileyen Beat Kuşağı’nı eksenine yerleştiren bir program.

Programda Beat Kuşağı’nın nasıl ortaya çıktığı, bu süreci hazırlayan etmenler, dönemin dinamikleri, kuşağın yazarları, şairleri ve eserleri ele alınıyor. Beatlerin roman kahramanlarının hayattaki izdüşümlerine değiniliyor.

-

Bu yayın dönemi programına ara veren programcılar (alfabetik sırayla)

Arca Yılmaz

Barış Ekşioğlu

Barış Karayazgan

Duru Kayahan

Ece Tanyeli

Ekrem Buğra Büte

Fırat Yücel

Gökçe Büyükmete

Haldun Dostoğlu

Harun İzer

Hatice Örün

İpek sur Van-Dijk

Kristen Biehl

Kuzey Sarp Levent

Meral Akman

Ömer Faruk Dereli

Özge Özdemir

Özlem Yalım

Pelin Kahya Boran

Senem Aytaç

Sina Hakman

Zeynep Ece Asar

Teknik ekip: Selahattin Çolak, Robılınd Tayar ve Ömer Şahin

Bize sesini veren: Adnan Acar, Fisun Ekşi, Hande Tecik, Cansın Sağesen, Tolga Korkut ve Tuğba Sağlam'a

Teşekkür Ederiz.


Yeni Yayın akışı h.içi

Yeni Yayın akışı h.sonu