Açık Radyo’nun 51. Yayın Dönemi başladı

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a

25’inci yılına giren Açık Radyo’nun 1 Kasım 2020'ye kadar devam edecek 51'inci yayın dönemi başladı.

Yeni yayın döneminde 210 programcı tarafından hazırlanan 147 program var. 51. Yayın Dönemi’nde 16 yeni program başlıyor.  Bu yeni yayın döneminde aramıza 9 yeni programcı katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığınız 6 programcı yeniden Açık Radyo'da.

50’nci Yayın Dönemi itibarıyla Açık Radyo’da en başından beri 1267 programcı 1158 farklı program yapmış olacak.

 

Yeni Program 

Hafta içi her sabah 7.45 

Hafta sonu 8.45

Veba

Yazan: Albert Camus

Çeviren: Nedret Öztokat (Tanyolaç) Kılıçeri 

Okuyan: Ömer Madra

Nobel ödüllü büyük yazar Camus’nün Veba adlı başyapıtı, tüm insanlık tarihinin ortak sorununu yani “felaketin yazgıya dönüşmesi”ni konu ediniyor.30 Mart’ta “Arkası Yarın” olarak tefrika etmeye başladığımız Veba, Covid-19 pandemi günlerinde haftanın her günü Açık Radyo’da. Veba, geceleri 1.00’de, hafta sonu 2.00’de tekrar yayınlanıyor.  

 

Yeni Program 

Hafta içi her sabah 8.30 (Açık Gazete içinde)

Korona Günleri

Prof. Dr. Selim Badur

Salgının ülkemizde yayılmaya başlamasıyla; konunun uluslararası alanda tanınmış uzmanlarından mikrobiyoloji profesörü programcımız Selim Badur, Açık Gazete içinde düzenli bir köşeye başladı. Covid -19 pandemi’si hakkındaki doğru bilgileri, yanlış bilgileri, dünyada yapılan araştırmaları, yayınlanan makaleleri günü gününe yayına taşıyor.

 

Yeni Program 

Hafta içi her sabah 8.50 (Açık Gazete içinde)

Psikoçöküntü Günlükleri

Yazan: Franco ‘Bifo’ Berardi

Çeviren ve Okuyan: Serhan Ada

İtalyan kuramcı, yazar ve radyocu dostumuz Franco 'Bifo' Berardi'nin İtalyanca kaleme aldığı günlükleri akademisyen, yazar ve yine radyocu dostumuz Serhan Ada'nın çevirisi ile yayınlıyoruz.

 

Yeni Program

Pazartesi 12.00

NEU

Selin Vesaire

“Türlerden bağımsız yeni sesler” şiarıyla yola çıkan programda indie rock, psychedelic rock, alternatif rock, garage, surf, new wave, lo-fi, psych tınıları ve elektronik altyapılar içeren yeni dönem üretimleri yayına taşınıyor.

 

Yeni Program

15 günde 1 Pazartesi 14.00

Entropi

Bikem Ekberzade

Entropi kaosun doğasına uygun olarak değişerek, devinerek, bazen karışıp bazen durularak, ama hep harekette kalarak devam etmeyi planlayan bir program. Biz var olduk olalı bize hep aslında var olmayan bir ‘denge’ den bahsedildi. Ama doğada, özellikle ekosistem temelinde, bir denge yani bilimsel adıyla bir ‘equilibrium’ nadiren görünen ve pek de istenmeyen bir durum. Dengeye giren sistemler durağan, doygun sistemler ve bir sonraki adım da onlar için ölüm ve yok oluş aslında. O yüzden bizden önce gelenler "hareket berekettir" demiş ya. İşte Entropi tam da bu. Göçler, nedenleri, doğa yıkımlarına inat direnen, değişen ve yeri geldiğinde biz koca insanlığı evlere hapseden, ya da yeri geldiğinde tam da bu yıkımlar yüzünden bizleri evsiz bırakan olaylar. Bunlar için, bunlarla birlikte ya da bazen bunlara karşı mücadele. Işte bu programda her iki haftada bir yarım saatliğine bunlar konuşuluyor.

Yeni Program

15 günde 1 Pazartesi 14.00

Festival Alanı

Esra Aysun

2021 yılında İstanbul’da düzenlenecek olan WOW - Women of the World – Dünya Kadınları Festivali’nin ön programı olarak kurgulanan ‘Festival Alanı’nı, festivalin lokal küratörlüğünü de yapan British Council Sanat Direktörü Esra Aysun sunuyor. Program, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki iyi uygulamaların yaratıcı ve sivil toplum sektörlerinden öncü kadın profesyonellerle tartışıldığı kapsayıcı bir platform sunmayı hedefliyor. İlk program 11 Mayıs’ta.

 

Yeni Program

Pazartesi 19:00 (Açık Dergi içinde)

Kültür Sektörü 

Funda Lena

“Çeşitlilik perspektifinden Türkiye’nin kültürel sektörleri” şiarıyla yola çıkan programda; müzik, sinema ve yayıncılık başta olmak üzere kültür endüstrilerinde ilk bakışta teknik gibi görülebilecek yapısal dengesizliklerin kültür sektöründe yol açtığı adaletsizlikleri hem sektör temsilcileri, hem de konunun uzmanı akademisyenlerle irdeliyor. Kültürel ve sanatsal ifadelerin çeşitliliğinin hem üretim, hem tüketim tarafında artırılması için yapılması gerekenler üzerine fikir egzersizleri yapılıyor.

 

Yeniden Program

Pazartesi 00.00

Rock On Rock

Ömer Şahin ve Cemil Topuzlu

Taş üstüne taş koyanların işlendiği hard rock ve heavy metal program Rock On Rock geri dönüyor.

 

Yeni Program

Salı 12.00

Ruby Tuesday

Robi Tayar

Reggae, blues rock, indie ve zaman zaman soul müziklerle sol şeritte ilerleyen bir müzik programı. 

 

Yeni Programcı

Salı 21.00

Gitaresk

Jak Kohen, Gonca Açıkalın, Meral Akman ve Murat Ermert

Açık Radyo’nun kült programlarından Gitaresk ekibine yeni yayın dönemimizde Murat Ermert de katılıyor. Jak Usta’nın (Justa) aramızdan ayrılmasından sonra Meral Akman ve Gonca Açıkalın tarafından yürütülen programda bir süredir konuk oyuncu olarak yer alan Murat Ermert bu yayın dönemi kadroya dahil oluyor. 

 

Yeni Program

Salı 00.00

Dikenli Tel

Cünort

‘Ağır Metal 50 yaşında’ şiarıyla yola çıkan programda Cünort, metal müziğin 50 yıllık serüvenini ele alıyor. 

Yeni Programcı

Çarşamba 14.00

Türlerin Yaşam Hakkı

Işıl Karaelmas ve Melike Dirikoç

Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şeyin konuşulduğu Türlerin Yaşam Hakkı’na bu yayın dönemi Melike Dirikoç dahil oluyor.

 

Yeni Programcı

Çarşamba 17.00

Dünyanın Cazı

Bîdar

Hafta içi akşamüzeri caz kuşağı direksiyonuna çarşamba günleri Bîdar oturuyor.

 

Yeni Program

15 günde 1 Çarşamba 19:00 (Açık Dergi içinde)

Sahibine Şarkılar

Banu Kanıbelli

Bir kişiye, bir duruma veya bir fikre seslenen şarkıların ilham kaynakları, yani beslendikleri yaşantılar üzerine bol müzikli bir tür tefekkür programı olan Sahibine Şarkılar; dinleyicilerin bir şarkı olmasını istedikleri yaşantıları şarkı yazarlarıyla birleştiren bir üretim platformu ve aracısı da olmak hedefinde. 

Yeni Program

Perşembe 09.30 (Açık Gazete içinde)

Avrupa Ne Konuşuyor?

Tuğba Tekerek

‘Avrupa medyasından yorumlar’ şiarıyla yola çıkan programda, euro|topics’in 32 ülkede 500’den fazla gazete ve haber sitesi taranarak oluşturulan bültenlerinden yararlanılarak Avrupa’da yaşanan olaylar ve yorumlarla aktarılıyor. 

 

Yeni Program

Perşembe 13.00

Loustroi

Görkem ve Yannis Saoulis

‘Ege’den sesleniş’ şiarıyla yola çıkan programda; çok özel, hatta bazen sadece bu program için kaydedilen parçalarla, Ege’den dünyanın çok uzak noktalarına müzikli bir yolculuğa çıkıyoruz.

 

Yeni Program 

15 günde 1 Perşembe 19:30 (Açık Dergi içinde)

Açık Mutfak

İrem Aksu ve Tan Morgül

Açık Mutfak, dünyada ve Türkiye'de bütünlüklü gıda politikası ve yemeğin kültür tarihi üzerine yapılan tartışmaları, araştırmaları, haberleri yayına taşıyor. Tüm bu yemek muhabbeti sırasında, mutfakta pişenin malzemesine, kokusuna, etimolojisine ve tarihine de yabancı kalmıyor. İçinde yaşadığımız ve bir parçası olduğumuz doğanın her türlü nimetine nitelikli bir saygı duruşunda bulunuyor.

 

Yeni Program

Cuma 10.30

Vakayiname

Güven Güzeldere ve Ömer Madra

‘Salgın günlerinde memleket manzaraları’ şiarıyla yola çıkan programda, Türkiye'de salgın üzerine, konuya farklı açılardan yaklaşan ve fakat sesleri pek duyulmayan bilim insanlarına söz veriliyor: Biyologlar, hekimler, hukukçular, matematikçiler, siyaset bilimciler... 

 

Programda saat değişikliği

Cuma 14.00

İklim Acil

Murat Can Tonbil

İklim aktivistleri ile beraber yeryüzündeki iklim mücadelesine panoramik bir bakış atan İklim Acil bu yayın döneminde saat 14.00’de.

 

Yeni Program 

15 günde 1 Cuma 19.00 (Açık Dergi içinde)

Psikosfer

Bülent Usta

Psikoloji, felsefe ve sanat arasındaki kesişmelerden yola çıkarak, konu ve konukları aracılığıyla Psikosfer, dinleyicileri bir yolculuğa davet ediyor. Günümüz insanının bilinç âlemindeki sorunları ve değişimleri, gündelik hayattaki karşılıklarıyla birlikte araştıran ve tartışan program, bu yolculuğa dinleyicileri de davet ve dahil ediyor.

 

Programda süre değişikliği

15 günde 1 CUMA 19.00 (Açık Dergi içinde)

Mazruf 

Hatice Arıcı ve Murat 'Mrt' Seçkin  

Bu yayın döneminde Mazruf, yayın süresini yarım saatten bir saate çıkarıyor. Çağdaş müzik sahnesinin bir yansıması olan programda bu dönem, COVID-19 gündemiyle büyük bir krizin içine çekilen müzik dünyasının güncel sorunlarını yakın takibe alıyoruz. 

 

Yeniden Program

Pazar 18.00

Öbür Dünya

Ahmet Uluğ

Açık Radyo’nun 25 yıllık kült programı Öbür Dünya geri dönüyor. Ritm ve armoni ekseninde farklı türlerde bir yolculuğa çıkıyoruz.

 

Yeni Program

Pazar 19.00

Korona Günlerinde Aşk

Ayşe Köse Badur ve Selim Badur

Aşk ve hastalık, birer doğa olayı oldukları kadar politik ve toplumsal -- tabii ki. Korona Günlerinde Aşk programı 21. yüzyılda pandemi, hayat ve temas tahayyüllerine aşk parantezinden bakıyor.

 

Teşekkür

Bu yayın döneminde programlarına ara veren programcılarımız (Alfabetik sırayla)

Aksel Tibet

Alper Hasanoğlu

Alper Kaliber

Başak Yavuz

Bircan Yorulmaz

Canan İrtem

Çiğdem Fidan

Dağhan İş

Deniz Spatar

Emre Gümüşer

Esra Kaliber

Leyla Aslan Ünlübay

Mehmet Kekik

Özge Özdemir, Alya, Saba, Toprak ve Tuna

Özhan Önder

Şenay Özden

Şenol Ayla

Seyit Ali

Turgut Yüksel

Virginia Patrone

 

Teknik, Yayın, Prodüksiyon

Selahattin Çolak, Ömer Şahin, Robılınd Tayar ve Yağmur Ertekin

 

Bize esini verenler

Deniz Koloğlu, Mesut Özkeçeci, Tolga Korkut ve Tuğba Sağlam