Açık Radyo'nun 46. Yayın Dönemi Başladı

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a


Açık Radyo’nun 46. Yayın Dönemi bugün başladı. 22 Nisan 2018’e kadar sürecek olan 46. Yayın Dönemi’ndeki yenilik ve değişiklikleri bu sabah Didem Gençtürk, Ömer Madra ve Can Tonbil  özetlediler.

 

Açık Radyo 46. Yayın Dönemi Yayın Akışı (23 Ekim 2017 - 22 Nisan 2018)

Yeni yayın döneminde 212 programcı tarafından hazırlanan 149 program var. 46. Yayın Dönem’inde 20 yeni program başlıyor. Geçmiş yayın dönemlerinde ara vermiş olan 3 program yeniden Açık Radyo’da. Bu yeni yayın döneminde aramıza 16 yeni programcı katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığınız 8 programcı yeniden Açık Radyo'da.

Sonuç olarak 46. Yayın Dönemi itibariyle Açık Radyo’da en başından beri 1210 programcı 1083 farklı program yapmış olacak.

Açık Radyo'nun 46. Yayın Dönemi'ndeki değişiklik ve yenilikleri bu sabah stüdyoda Didem Gençtürk, Ömer Madra ve Can Tonbil  şöyle özetlediler:

Haftaiçi her gün:

07.00

Tehlikeli Oyunlar (Yeniden)

Yazan: Oğuz Atay

İletişim Yayınları

Okuyan: Tilbe Saran

Usta yazar Oğuz Atay'ı ölümünün 40. yılında, "Tehlikeli Oyunlar" romanının okumasının tekrarı ile anıyoruz.

08. 00

Eduardo Galeano: Hikâye Avcısı (Açık Gazete’de yeni köşe)

Çeviren Süleyman Doğru

Sel Yayıncılık

“Kabilemizin hikâye anlatıcısı” benzersiz yazar Galeano’ nun yeryüzündeki harikulade konukluğundan bizlere kalan son eserinden her sabah bir hikâyeyi Açık Gazete’nin açılışında okuyarak güne başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyoruz.

Güncel Hukuk dergisinde bu ay (Açık Gazete’de yeni köşe)

Güncel Hukuk dergisi editörleri tarafından hazırlanan program, her ay derginin basımının hemen ardından Açık Gazete içinde.

Pazartesi:

10.30

Kamusla Güreş (Programcı değişikliği)

Hazırlayanlar: Didem Gürzap ve Kerem Doğan

Sözcüklerin anlamlarının yeniden üretildiği bir sözlük çalışması olan Kamusla Güreş programı kadrosu bu dönem iki kişi.

Salı:

10.00

İklim İçin (Programcı değişikliği)

Hazırlayanlar: Yücel Sönmez, Ömer Madra ve Murat Can Tonbil

İklim İçin programının bir süredir konuğu olan Yücel Sönmez, bu yayın döneminde programın asli kadrosuna dahil oldu.

12.00

Periplus (Yeni program)

Hazırlayan: Murat Can Tonbil

“Haritalar üzerinden caza çalan bir müzikal seyir rehberi” şiarıyla yola çıkan program, haftaiçi öğle kuşağını kıtalararası bir seyahate çıkarıyor.

15.30 (15 günde bir)

Aşkımızın Üzerine Yağmur Yağıyordu (Yeni program)

Hazırlayan: Zeynep Ünal

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi koordinatörü Zeynep Ünal tarafından hazırlanan bir sinema programı. Her programda uzun, kısa ve belgesel film yönetmenleri, yapımcıları, oyuncular, senaristler, sinema yazarları ve akademisyenlerle film sohbetleri yapılıyor

15.30 (15 günde bir)

Yeşilçam Arkeolojisi (Yayın sıklığında değişiklik)

Hazırlayan: Utku Uluer

Türk Sineması ve Yeşilçam'ın besin kaynakları, emekçileri ve kıyıda köşede kalmış hikâyelerine yer verilen program bu yayın döneminde 15 günde 1, Aşkımızın Üzerine Yağmur Yağıyordu programı ile dönüşümlü olarak yayınlanıyor.

16.30

Diğerkâm (Yeni program)

Hazırlayanlar: Damla Özlüer ve Rauf Kösemen

Geçtiğimiz dönemlerde Hemzemin programını hazırlayan Rauf Kösemen ve Damla Özlüer yine sosyal fayda iletişimi üzerine daha geniş düşünmeye çağırdıkları yeni programları Diğerkâm ile bu yayın döneminde de aramızdalar.

19.00 (15 günde bir)

Göçmenin Müziği, Müziğin Göçü (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayan: Evrim Hikmet Öğüt

Bir süredir Suriyeli müzisyenler ve onların Türkiye'de yer alabileceği müzikal konum üzerine çalışmaları bulunan etnomüzikolog Evrim Hikmet Öğüt'ten "Göçmenin Müziği, Müziğin Göçü", yeni programlarımızdan bir diğeri. Program, farklı müzik kültür ve türleri üzerinden göçün müzik üretimine etkisini müzikolog-etnomüzikolog, iletişimci, müzik yazarı, müzisyen ve sanatçılarla tartışıp, göçmen müzisyenlerin deneyimlerini ilk ağızdan aktarmayı da hedefliyor.

19.00 (15 günde bir)

Yararlı Sanat Arşivi (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayan: Onur Yıldız

Yararlı Sanat Arşivi, sanatta yarar ve kullanım konularının tartışmaya açılması için kurulan Arte Util (Yararlı Sanat) Topluluğu tarafından bir araya getirilmiş yararlı sanat örneklerini tartışır. Sanatın aktivizm ve kültür kurumlarıyla ilişkisi bağlamında geleceğini ele alan bir program.

Çarşamba:

09.30

100. Yılında Ekim Devrimi (Açık Gazete’de yeni köşe)

Tarih Vakfı’nın katkılarıyla Açık Gazete içinde 2017 yılının sonuna kadar Ekim Devrimi’ni konuşuyoruz.

14.00

Vegan Sağlık (Yeni program)

Hazırlayan: Kevser Başkara

Beslenme uzmanı Kevser Başkara, Veganlık üzerine yanlış bilinenleri, bitki temelli beslenmenin gezegen ve insan sağlığı üzerindeki hayatî önem taşıyan etkilerini anlatıyor.

24.00

Luca (yayın gününde ve saatinde değişiklik)

Hazırlayan: Dağhan İş

Cumartesi geceleri “Ses, ritim, hareket” şiarıyla yayınlanan Luca bu yayın döneminde Çarşamba geceleri geceyarısına Açık Radyo’da.

Perşembe:

15.30

Hukuk Güvenliği (Yeni program)

Hazırlayanlar: Bahri Belen ve Aynur Tuncel

Hukuk güvenliğinin enine boyuna konuşulduğu programın sürekli konuğu Aynur Tuncel bu yayın döneminde aslî programcı kadrosuna dahil oldu.

16.30

Toplumsal Dönüşümde Sosyal Grişimcilik (Yeniden programcı)

Hazırlayanlar: Hülya Denizalp ve Ayzen Atalay Durmuşoğlu

Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik programına bu yayın döneminde Ayzen Atalay Durmuşoğlu da katılıyor.

Cuma:

10.00 (15 günde bir)

Manastır (Yeni program)

Hazırlayanlar: İlksen Mavituna, Seçil Türkkan ve Yağmur Yıldırım

80’lerin sonundan 2000’lerin başına Tarlabaşı’nda faaliyette bulunan, sayısız sanatçı atölyesi ve gösteri sahnesine ev sahipliği yapmış, pek çok topluluğun ve sivil toplum kuruluşunun temellerinin atıldığı İstanbul Sanat Merkezi (İSM) – Manastır’ın hikâyesini, iki haftada bir tekrar değerlendiriyoruz. 80’lerden bugüne Tarlabaşı’ndaki kentsel ve sosyal değişim/dönüşüm, kültürel ürünlerin çevreyle ilişkisi, İstanbul’un kültür, sanat, eğlence yakın tarihi ile bu sahneden çok çeşitli figürlerin Manastır’da bir arada yaşama ve üretim pratikleri başlıca incelenecek konular.

10.30

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam (Yeni programcı)

Hazırlayan: Leyla Ünlübay

Bora Kabatepe ve Melek Nur Dudu’dan bu dönem yayın “bayrağı”nı Leyla Ünlübay devralıyor.

13.00

Önce Sağlık (Yeniden program)

Hazırlayanlar: Betigül Öngen, Ayşegül Tözeren ve Selim Badur

Kış yaklaşıyor ve havalar her defasında daha da kestirilemez oluyor. Önce Sağlık, her sefer olduğu gibi, bu kışın tekinsiz havalarında da nöbette.

14.00

Sanat Uzun, İlham Sonsuz (Program saatinde ve süresinde değişiklik)

Hazırlayan: Şenol Ayla

Sanat üzerine psikolojik sohbetler gerçekleştirmeyi amaçlayan program bu yayın döneminde haftada yarım saat olarak sürdürülüyor.

16.30

Kavanozdaki Yıldız (Yeni program)

Hazırlayanlar: İsmail Başöz, Haluk Levent ve Mustafa Yılmazer

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin toplumsal ve ekonomik etkilerini  kapsamlı biçimde ele almaya gayret eden bir program.

19.00 (15 günde bir)

Sentinel (Açık Dergi’de yeni köşe)

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi

Hazırlayanlar: Jülide Kayaş ve Naci Aklan

Kadıköy'de bulunan ve Türkiye'nin ilk bilimkurgu kütüphanesi olma özelliğini de taşıyan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi gönüllülerinden Jülide Kayaş ve Naci Aklan'ın yürüteceği programda, hem kütüphanede yapılan seminer, konuşma, atölye etkinliklerine yer veriliyor, hem de bilimkurgunun doğuşu, gelişmesi, modern toplumdaki yeri hakkında her hafta belli bir başlık/tema üzerinden tematik sohbetlere yer veriliyor.

19.00 (15 günde bir)

Babam Sağolsun - Frankenstein 200 Yaşında (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayanlar: Irmak Ertuna-Howison ve Özgür Çiçek

Açık Dergi'nin Jane Austen programcıları Özgür Çiçek ve Irmak Ertuna Howison bu kez başka bir program ve edebiyat incelemesiyle geri dönüyorlar. Ocak 2018'de bütün dünya Mary Shelley'nin Frankenstein romanının 200. basım yılını kutlamaya hazırlanırken, Özgür ile Irmak Frankeştayn’ı Türkiye bağlamında yine eğlenceli ve dinamik bir biçimde inceliyor. Bilimin Ucubeleri: Canavar Beden; Neredesin Baba? T​ü​rkiye'deki baba fig​ü​rleri ve eksiklikleri; Kad​ın yaratman​ı​n imkâns​ı​zl​ı​ğı ve Victor Frankenstein'in katledilen Kad​ı​nları; onlar​ı​n Frankenstein'i varsa bizim de Gulyabani’miz var: T​ü​rkiye'deki canavar temsili; Canavar aram​ı​zda: Tanr​ı​ olma h​ı​rs​ı​ gibi konular tartışılıyor.

19.30 (Kasım ayından itibaren Ocak 2018’e kadar)

Biber Çavuş’un Yalnız Kalpler Kulubü Bandosu (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayan: Sedat Nemli

19.30 (Ocak 2018’den itibaren)

68 Yılı Müzikleri (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayan: Sedat Nemli

Sedat Nemli ile  Yarım Yüzyıl Öncesine Bakış: Sedat Nemli, bu sefer 50 yıl öncesine bakıyor: 1967 ile 1968 yıllarında dünyanın ve müziğin gidişatına dair iki önemli ânı mercek altına alıyor. Kasım ayında başlayacak seri, ötesi ve berisi ile Beatles'ın, popüler müzik tarihinde bir “dönüm noktası” sayılan Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band'ine, 2018 itibariyle de Beggars Banquet'ten Traffic'e, Astral Weeks'den Miles In The Sky'a, Wheels on Fire'dan White Album'e 1968 müziklerine uzanıyor.

24.00

Blackout (Yeni programcı)

Hazırlayanlar: Gürkan Vayis ve Ümit Şenol

Blackout ekibinde kadroya bu yayın dönemi Ümit Şenol dahil oluyor.

Cumartesi:

08.50

Helena'nın Rüyaları (Yeni program)

Yazan: Eduardo Galeano

Çeviren: Altuğ Akın

Delidolu Yayınevi

Açık Radyo ekibi okuyor.

Herşeyin tarihçisi, yeryüzünün vicdanı Galeano’nun biricik eşi, tüm dünyayı rüyalarına davet eden cömert Helena, belki de bize rüyalardaki ‘daha iyi bir dünya’nın gerçek olma ihtimalinden bahsediyor.” Her Cumartesi sabahı bu kitaptan bir rüya okuyarak haftasonuna başlamanın hepimize iyi geleceğini düşündük.

15.00

Dünyanın En Güzel Müzikleri (Yeni program)

Reha Uz’a Göre

Reha Uz’un 60 yıllık müzik dinleme serüveninden eleğin üzerinde kalanları paylaştığı çok öznel, çok özel bir müzik programı

Cumartesiyi Pazara bağlayan gece:

01.00

Koltukçular Çıkmazı (Yayın saatinde değişiklik)

Hazırlayanlar: Barış Demirel ve Selahattin Çolak

Kafası karışık müzik miksleri bu yayın döneminde bir saat erken yayınlanıyor.

Pazar:

08.50

Nasrettin Hoca Hikâyeleri (Yeni program)

Orhan Veli Kanık

Yapı Kredi Yayınları

Açık Radyo ekibi okuyor.

Bu yayın döneminde Pazar sabahlarına Orhan Veli Kanık’ın şiirli ve sihirli kaleminden çıkma Nasrettin Hoca Hikâyeleri ile başlıyoruz.

10.30

Sanatla Direniş (yeni program)

Hazırlayan: Didem Doğan

Programda insanlık hallerine şiirlerle ve şarkılarla bir bakış atılıyor.

16.00

Müzik Pazarı (Yeni program)

Hazırlayanlar: İlke Boran ve Elif Damla Yavuz

Müzik bilimi alanındaki güncel akademik araştırmalar, çeviri ve özgün kitaplar, yürütülmekte olan projeler, müzik alanındaki üretimler ve bu üretimlerin arkaplanını oluşturan düşünsel, kurumsal, toplumsal dinamikler ve aktörler... Ve, müzikle ilgili güncel tartışmaların yer aldığı bir program

24.00

Mixed Folder (Program saatinde değişiklik)

Hazırlayan: Elçin Özsoy

Türlerden bağımsız müzik programı Mixed Folder bu yayın dönemi 1 saat erken.

Pazarı Pazartesiye bağlayan gece:

01.00

ÆVOM (Yeni program)

Hazırlayanlar:ÆVOM ekibi ve konukları

Kendini ‘aidiyetsiz ve sınırsız kolektif’ olarak tanımlayan yeni bir kolektif

ÆVOM. İsmini latincede ‘sonsuzluk’ kelimesinden alıyor. Yıllardır Emre

Aksoy’un sürdürdüğü Yerin Dibi programı bu yayın döneminde ÆVOM ekibi

ve konuklarının seçkisiyle türlerarası kolektif bir müzik programına

dönüşüyor.

 

46. Yayın Döneminde yayınına ara veren programlarımız (Alfabetik sırayla)

47. Kromozom

Açık Sofra

Amistad

Bilgi çağı

Fearplay

Hemzemin

İyilik postası

Karanlığın Çocukları

Kırk yılda 1 - 1977

La Fontaine’den Masallar

Muasır Müzikler

Müziğin Başka Türlüsü

Müziğin Rengi

Perdede Notalar

Suyun Kalabalığı

Şarkılarla Memleket Tarihi

Volüm

Yerin Dibi

Zaman İçinde Aşk

46. Yayın Dönemi'nde programlarına ara veren programcılarımıza teşekkür ederiz. (Alfabetik sırayla)

Arzu Doğan

Aylin Ünal

Ayşe Köse Badur

Barış Fert

Bora Kabatepe

Bülent Şık

Cem Kayıran

Cem Tecimen

Ekin Üzeltüzenci

Emre Karacaoğlu

Ersu Ablak

Evrim Demirören

Gülşah Görücü

Hakan Çetinkaya

Halil Doğan

Hazal Sarısoy

Hikmet Temel Akarsu

Melek Nur Dudu

Murat Meriç

Naz Polat

Nihan Bora

Orçun Baştürk

Özgecan Kara

Recep Karakan

Seda Niğbolu

Sumru Ağıryürüyen

Tan Aytıs

Timuçin Oral

Tuna Öztürk

Yavuz Angınbaş

46. Yayın Dönemi program jingle'larında bize sesini verenler (Alfabetik Sırayla)

Deniz Koloğlu

Mesut Özkeçeci

Mine Tutucu

Tolga Korkut

Teknik Ekip:

Ömer Şahin, Barış Demirel, Selahattin Çolak ve Robılınd Tayar