Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 20

-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Fotoğraf: lil artsy

Common Dreams yazarı Kenny Stancil, Fransa’da emeklilik reformuna karşı devam eden kitlesel grevleri Macron hükümetini zayıflattığını ancak yükselen tepkinin sendikaların başarısıyla sonuçlanmaması durumunda kazananın Le Pen’in aşırı sağı olacağını tartışıyor.

Ugo Palheta, Fransa’daki mücadelenin potansiyellerine ve sınırlılıklarına ilişkin on bir tez öne sürüyor.

Yazar, iklim aktivisti, 350.org kurucularından ve The Third Act adlı yaşlılar aktivist kuruluşunun kurucusu Bill McKibben, gezegenin sonunu engelleyebilecek çözümlerin matematiksel olarak hesaplayıp açıklıyor.

Banking on Climate Chaos Raporu, dünyanın en büyük 60 özel bankasının, temiz enerji yatırımı vaatlerine ve taahhütlerine rağmen bunların tam aksine fosil yakıt şirketlerine Paris İklim Anlaşması’ndan bu yana 5,5 trilyon dolar gibi akıl durdurucu miktarda süper finans sağladığını açıkladı

KAOS GL, 2022 Medya İzleme Rapor'unu yayınladı. Rapora göre, 2022 yılında yaklaşık 4 bin 300 yüz LGBTİ+’ların temel haklarını ihlal eden, nefret söylemi ve/veya ayrımcı dil içeren, öznelere yönelik önyargıları besleyen metinlerin toplam oranı yüzde 66.

Yeşil Gazete’de yer alan araştırmaya göre İzmit Körfezi’ndeki her 10 balıktan dördünde mikroplastik tespit edildi.

Türkiye 14 Mayıs'ta seçime giderken TBMM de bu dönem için son oturumlarını gerçekleştiriyor. HDP milletvekili Garo Paylan da Meclis’teki “veda konuşması”nda TBMM'de bu dönemin bir bilançosunu yaptı.

Gazeteci Murat Sabuncu Kobani davasının son duruşmasını SEGBİS üzerinden izleyip izlenimlerini kaleme aldı: “Demirtaş'ı, Kışanak'ı, Yüksekdağ'ı gördüm, tutanağa geçen vasiyete tanık oldum, depremin ertesi günü görülen davadan utandım.” 

Yazar, akademisyen Baskın Oran, Şalom gazetesi başyazarı İvo Molinas’ın Yetkin Report’daki bir yazısından hareketle İsrail’deki son gelişmelerle “bizim daha yakından tanıdığımız bir ülke”de daha eskiden başlamış olup günümüze uzanan gelişmeler arasındaki paralellikleri yazdı.

Araştırmacı gazeteci Çiğdem Toker 6 Şubat’taki ikiz depremlerin ikinci haftasında başlatılan -hastane olan ikisi hariç- kalıcı konut ihalelerinin toplam sözleşme büyüklüğünün 2 ay içinde 150 milyar lirayı aştığını belgeledi.

BBC Türkçe muhabiri Fundanur Öztürk, yaklaşık 450 bin depremzedenin ikamet ettiği belirtilen başkent Ankara'da ağır kayıplar yaşayarak memleketinden göç eden yüz binlerce ailenin, hiç bilmedikleri bu kentte sıfırdan yeni bir hayat kurmaya çalışmalarının hikâyesini derinlikli ve hüzünlü bir röportajda anlattı.