Açık Radyo 27 yaşında!

Açık Radyo'dan
-
Aa
+
a
a
a

Açık Radyo, 27 yıl önce bugün 13 Kasım 1995'te ilk yayınını yapmıştı. 

Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra'nın bütün Açık Radyo dostlarına mesajı var:

Sevgili dostumuz,

İyi ki doğmuşuz! Sizin benzersiz gayretlerinizle 27. yayın yılımıza --tüm korkunçluklara rağmen, gene de-- memnun-mesut girmeyi başardık. Hep birlikte nice yıllara diyoruz.

Sevgiler, saygılar, selamlar

Ömer Madra

26. yılımızı geriden bırakırken beş iklim aktivistinden mesajınız var! 

Greta Thunberg

İklim krizinin tek çözümü: Demokrasi. Çünkü, içinde bulunduğumuz durumdan çıkış, ancak kitlelerin kamusal baskısı ile mümkün. “Eyleme geçtiğimde kendimi aciz hissetmiyorum, gidişin de umutsuz olduğunu düşünmüyorum, çünkü eylemde olduğumda elimden gelen her şeyi yaptığımı hissediyorum. Bu da bana çok umut veriyor. 

George Monbiot

Bilimsel bakımdan gerçekçi ol. Siyasi bakımdansa imkânsızı iste. Onlar siyasi bakımdan imkânsız kabul ettiklerini bizlere verene kadar biz talep etmeye devam edeceğiz. Biz birbirimize duyduğumuz sevgi için, yaşayan dünyaya duyduğumuz sevgi için, ilerde olabileceğimiz daha iyi insanlara duyduğumuz sevgi için isyan ediyoruz. Yokoluşa karşı isyan ediyoruz, hayat için isyan ediyoruz.

Vanessa Nakate

Yeni kömürlü termik santralları açmak, petrol boru hatları kurmak ve gaz çıkarmak gibi iklimi yerle bir eden tüm eylemlere girişmek niçin acaba liderlerimiz için bu kadar kolay da, şu anda gözümüzün önünde olup biten bunca felaketi, zarar ziyanı kabullenmek niçin bu kadar zor?

Winona Laduke 

Yerli halkların ruhlarını yüceltmek için işte size bir öneri: istilaya son vermenin ve kurtuluşu başlatmanın zamanı geldi. Çevre için Kırmızı Çizgi, fosil yakıtlardan uzaklaşıp organik tarıma, yerel ve verimli enerji kaynaklarına geçilmesi. Bu şart!

Fatima İbrahim

Politikacıların iklim felaketini önleyecek tedbirleri almasını sadece gürültülü protesto hareketleri sağlayabilir. İklim krizi için zaman tükenirken pek çok insan, liderlerimizin ataleti karşısında gürültü patırtı çıkarmanın sadece gerekli değil, aynı zamanda akılcı bir karşılık da olduğunu söyleyecektir.