Açık Radyo 19. Dinleyici Destek Özel Yayını başladı!

-
Aa
+
a
a
a

27'inci yılındaki Açık Radyo’nun Dinleyici Destek Özel Yayını’nın on dokuzuncusu başladı.

Destek günlerinin afişi, mikrofon kafalı insan illüstrasyonları

Bu yıl on dokuzuncu nüshasıyla Radyo Günleri, 17 Nisan Pazar günü de dahil olmak üzere 9 gün boyunca, Açık Radyo programcıları ve özel konuklarıyla online olarak gerçekleşecek. Kurulduğundan bu yana herhangi bir sermaye grubuna bağlı olmadan  kamusal yayınını sürdüren Açık Radyo, bu yolun yarısından fazlasını dinleyicilerinin doğrudan desteğiyle kat etti.

Olağan akışını Radyo Şenliği için her yıl 9 günlüğüne değiştiren Açık Radyo, Dinleyici Destek Özel Yayını için bu ‘müşterek’ alana kültür, sanat dünyası ve ‘kadim’ dinleyicilerinden konuklar alıyor, bazen de onları programcı koltuğuna oturtuyor.

Bu seneki destek özel yayını için Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra'nın Açık Radyo dostlarına yazdığı mektubu sizlerle paylaşıyoruz: 

01.04.2022

Sevgili Dostlar,                  

Şaka gibi! Neredeyse 27 yıldan beri biricik “müşterek”imiz yani ortak varlığımız olarak varlığını sürdüren bu tuhaf radyoyu 1995 senesinde, yayına geçmesine daha aylar varken şöyle tarif etmişiz:

“Büyük para ve güç odaklarının sahipliği altında boğulan bir medya ortamında, Türkiye'nin –ve belki de dünyanın– ender bağımsız yayın organlarından biri …”

Şimdi sizlere bu mektubu yazdığımız tarih: 1 Nisan 2022. Şaka gibi değil mi? 27 yıl sonra o odaklar her yanımızda hepimizin üstüne daha da “çökmüş” halde! Haber, bilgi ve yorumlarını on yıllardır dinleyicimizle paylaşmaya – ya da eşsiz muhalif entelektüel müteveffa Aydın Engin gibi söylersek “bölüşme”ye – çalıştığımız Common Dreams (Müşterek Rüyalar) mecrası da “Yeter Artık!” diye başlıyor: 

“Nüfusun %1’i, şirketler medyasının hem sahibi hem de yöneteni durumunda. Bu yüzde 1, statükoyu savunmak, muhalif sesleri bastırmak, zengin ve kudretlileri korumak için elinden geleni ardına koymuyor […] Bizse, %99 için önem taşıyan haber ve bilgileri veriyoruz. Misyonumuz? Bilgi ve esin verebilmek. Ortak yarara hizmet edecek değişimi ateşlemek… Peki nasıl? “Kâr amacı gütmeden, bağımsız, okur-destekli, okuması, yeniden yayınlaması, bölüşmesi parasız…”

Bu paylaşımcı davranış biçiminin bir diğer parlak örneği de DemocracyNow! (Demokrasi, Şimdi!) adlı ünlü muhalif radyo/TV yayınından geliyor. Bizden bir yaş küçük olan (doğ.1996) DN! yayınlarını, bildiğiniz gibi, 10 küsur yıldır hafta içi her sabah sizlerle bölüşmekteyiz. İşte ondan bir “müşterek” tarifi: 

“… Her biri kendi adına konuşan bağımsız sesler büyük bir çeşitlilik içinde, dünyada olup bitenler üzerine benzersiz ve kimi zaman kışkırtıcı perspektifler getirirler kulağınıza. DN! izleyicisinin desteğine dayanır: bu da demektir ki bizim editoryal bağımsızlığımız şirketlerin ya da devletin menfaatleri ile asla gölgelenmez…” 

Açık Radyo olarak biz de “Neyi Hedefliyoruz?” diye sormuştuk o unutulmaz 1995 yazında: 

“Özel değil, özgür/ tüm çıkar gruplarından bağımsız/ ortak çabamızın ürünü/ kuruluşu - işleyişi - yayınları açısından demokratik/ temel hakları savunan/ çok kültürlülüğü ele alan, … müzik-haber-kişilik açısından benzersiz bir ses’e sahip, uluslararası kültür aleminin ayrılmaz bir parçası olmayı hedefleyen … kaliteli ve heyecan verici bir mecra olmak.”

İşte bunu olmaya çalıştık: Sessizlerin sesi olmayı, “Söylemi ile eylemi bir” olmayı. Bir diğer eşsiz muhalif entelektüel Hrant Dink’in tam 17 sene önce radyomuzda büyük bir belagatle dile getirdiği “etik-estetik bütünlüğü”nü kurmayı… Bunları bugün bir ölçüde başardığımızı söyleyebiliriz belki.

Peki nasıl?  Siz programcılarımızın yıllar yılı büyük özveri ve enerjiyle sürdürdüğü kolektif gayreti ve bunu içselleştiren dinleyicilerimizin 17 yıldır kesintisiz devam eden maddî desteği sayesinde… Evet şaka gibi! Ama değil işte. 17 yıldır, ağırlıklı olarak dinleyici desteği ile ayaktayız.

Geçen ay Dünya Radyo Günü vesilesiyle kendimize yeniden hatırlattığımız "misyon"u bir daha anarak bitirelim isterseniz. 

“Misyonumuz … Dünyanın en acil ve önemli siyasal, sosyal, etik ve estetik meselelerinde sürekli bu ilke ve değerlere bağlı yayın yaparak ortak yarar adına değişim yaratmak…”

Dinleyicilerimizden destek talebimiz elbette karşılıksız kalmayacaktır gene; bundan adımız gibi eminiz.

Sevgiler, saygılar, selamlar

Ömer Madra

Açık Radyo takımı adına


Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi nedir?

Bu, bir bakıma Açık Radyo’nun “yaşam biçimi”. Amaç, kurucuların ve neredeyse tümü gönüllü olan programcıların kolektif çabasının, dinleyicinin katılımı ile tamamlanması. Yani, birkaç bin dinleyicinin, her yıl tekrarlanan sürekli maddî katkısı –ve fikrî katılımı– ile, bir müşterek örneği olan radyomuzun sürdürülebilir, kalıcı bir mecra olması hedefine ulaşmak. Bu sayede, canlılar âlemini tehdit edecek boyutlara varan dev krizlere karşı durmak, "sosyal hareket yaratmak ve sosyal normu değiştirmek" için gerekli olan FARKINDALIĞA katkıda bulunmak...

Bu kapsamda dinleyiciler, seçtikleri programın istedikleri bir saatine destek (sponsorluk) verebilir. Birden fazla program, ya da aynı programın birden fazla saati de desteklenebilir. Dinleyiciler, isterlerse taksitlendirerek, kredi kartıyla telefondan, internet üzerinden veya banka havalesi ile desteklerini gerçekleştirebilirler. Yarım saatlik bir programa 200 TL, 1 saatlik bir programa da 350 TL ile destek olunabilir. Seçilen program yayınlandığında destekçisinin adı programın başında ve sonunda anılır.

Açık Radyo’ya program destekçisi olmak için acikradyo.com adresinden ‘Destek Olun’ düğmesini tıklayabilirsiniz.