Kavruluyoruz

-
Aa
+
a
a
a
Getty Images

Dayanılmaz sıcaklar, Temmuz ayı itibarıyla Dünya’nın geri kalanı gibi Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Pek çok türün yok olması an meselesi, kuraklık her geçen gün artıyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre 1-14 Temmuz arasında ülke genelinde 175 orman yangını gerçekleşmiş. Geçen yıl kaydedilen sayıların oldukça üstünde olan bu yangınlar, kapıda bekleyen yenilerinin de habercisi.

İklim İçin programında konuğumuz olan Türk Toraks Derneği'nin Merkez Kurulu üyesi Doç. Dr. Nilüfer Aykaç’ın da ifade ettiği gibi “gezegeni adım adım altıncı büyük yok oluşa doğru sürüklüyoruz. (…) Küresel ısınma eşiği olan 1,5 derecenin üzerine çıkıldığı zaman bu hepimiz için aslında bir son olacak.” Aykaç, oldukça kolay gözüken oysa bir hayli zor çözüm yolunu da şu sözlerle ifade ediyor: ”Değişik bir yaşam tarzı, anlayışı, bakışı geliştirmemiz gerek.”

Doğmuşuz, sevilmek istemişiz, öleceğiz*

Tüm dünya sıcaklarla kavrulup dururken bu hafta bir de bizim için çok üzücü bir başka kaybın haberini aldık.

Şiir ve düzyazı onlarca kitabın, yüzlerce siyasi makale ve tercümenin yazarı olmanın yanı sıra, ömrünü enternasyonal siyasete adamış aktivist dostumuz Roni Margulies artık yaşamıyor.

Roni Margulies, Uri Avnery ve Ömer Madra'yla birlikte Harbiye stüdyolarında.

Kendisini Açık Radyo arşivinden ses kayıtlarıyla anıyoruz. Önce 2003 yılında Amerika'nın Irak'ı işgaline karşı milyonlarca insanın sokaklara döküldüğü Londra'dan bağlanıyor yayınımıza; ardından İsrailli barış aktivisti Uri Avnery'yi 2005 yılında İstanbul'da gerçekleşecek Irak Dünya Mahkemesi sırasında Ömer Madra'yla birlikte stüdyoda ağırlıyor. Tam iki yıl sonra Türkiyeli Yahudilerin yaşamlarını anlattığı Bugün Pazar Yahudiler Azar kitabını konuştuğumuz söyleşiyi ise Açık Dergi’nin geçtiğimiz hafta yayınlanan özel bölümünde sizlerle paylaşıyoruz. 

Gülüşü kulaklarımızda, mücadele azmi hep aklımızda olacak.

Web sitesinden… 

  • James Hansen, Makiko Sato ve Reto Ruedy tarafından iklim krizi alanındaki dezenformasyon üzerine kaleme alınan ve 13 Temmuz tarihinde yayınlanan yazıyı, Nil Sarrafoğlu çevirisiyle paylaştık.
  • Son zamanlardaki rekor sıcaklıklar yine tam da bilim insanlarının öngördüğü gibi, dünya çapında bir dizi felakete yol açıyor. Bu konuya dikkat çeken Bill McKibben'ın 11 Temmuz tarihinde yayınlanan "Politikacıların harekete geçmesi için hava henüz yeterince sıcak değil mi?" adlı yazısını Özge Atılgan'ın çevirisiyle paylaştık.
  • George Monbiot'nun 15 Temmuz tarihinde The Guardian'da yayımlanan metnini Özge Atılgan'ın çevirisiyle paylaştık.
  • Tom Engelhardt'ın 13 Temmuz tarihinde TomDispatch'te yayımlanan metnini Nil Sarrafoğlu'nun çevirisiyle paylaştık.
  • Dünya Mirası Adalar’da motorize olmuş Adalar istemeyen, yürünebilir Adalar için öncülük eden duyarlı iki genç kadın arkadaşımız Gizem Gülen ve Beril Ünal ile konuştuk.
  • Açık Gazete’de Oya Baydar'la T24'te kaleme aldığı “Acil Gündem: Genel (siyasî) af” başlıklı yazısından yola çıkarak af ihtimalini, önemini ve kapsamını değerlendirdik.
  • Kadim Anadolu Efsaneleri’nde lirik şiirin öncüleri sayılan Midilli’den Sappho ve hemşerisi Alkaios ile Sığacık, İzmir’den Anakreon’u dinledik.
  • İklim Kuşağı Konuşuyor'da Atlas Sarrafoğlu, dünyanın her yerinde etkisini hissettiren iklim krizinin etkilerine bir kez daha değindi.

Haftanın karikatürü


Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Guffo Caballero'nun çizimi haftanın karikatürü seçildi.20’li yaşlarında oyunculuk kariyerinin altın basamaklarını tırmanmaya başlayan, Serge Gainsbourg’la tanışmasının ardından şarkıcılığa soyunan ve yıllar içinde tüm dünyanın ilham kaynağı hâline gelen Jane Birkin Paris’teki evinde 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Birkin’i, hafta boyunca Açık Dergi’de global bir “stara” dönüştüğü 2000’lerden konser kayıtlarıyla andıktan sonra şimdi; Fransız Öpücüğü programının yapımcısı Devrim Özkan’ın hazırladığı ve Birkin külliyatını olduğu gibi kapsayan bir özel listeyle uğurluyoruz. Ayrıca, şimdiden duyuralım Fransız Öpücüğü Birkin’in hayatına ve eserlerine yakından baktığımız iki özel bölümle önümüzdeki haftalarda Açık Radyo’da olacak.

Haftanın sözü

“Bizler lanetlenmiş ahmaklarız.” — 1980'lerde sera etkisi konusunda dünyayı uyaran ABD'li bilim insanı James Hansen, on yıllardır yaptığı uyarıların ciddiye alınmamış olmasına bu sözlerle tepki veriyor. (The Guardian)

Açık Radyo podcast*Roni Margulies’in Ornitoloji kitabındaki “Aynıymışız” şiirinden bir dize.