Açık Gazete'de hüzünlü anma: 'Jak Kohen mi? O da kim?'

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete'de, 68 yaşında hayatını kaybeden Gitareks ve Dünyanın Cazı programlarının yapımcısı Jak Kohen anıldı ve vefatının ardından gelen taziye mesajlarına yer verildi.

Fotoğraflar: Açık Radyo

(28 Mart 2019 tarihinde Açık Radyo’da Açık Gazete programında yayınlanmıştır.)

Ömer Madra: Merhaba herkes! Açık Radyo burası.. 94.9.. acikradyo.com.tr ve Açık Gazete programı başladı. Hüzünlü bir açılış yapmak zorunda kaldık; çok değerli dostumuz Jak Kohen’in ölüm haberini aldık dün. Hem Gitaresk hem de Dünyanın Cazı programlarının yapımcısıydı, 68 yaşında hayatını kaybetti Jak Kohen. 27 Nisan 1951 doğumluydu, 1974’de Boğaziçi Üniversitesi’nden lisans aldı pazarlama ve finans alanlarında, uzun yıllar da özel sektörde yöneticilik yaptı. Emekli olduktan sonra da 2004-2010 yılları arasında Açık Radyo’da yedi sene boyunca unutulmaz anılar bırakarak yayın sorumluluğunu görevini üstlenmişti. Şimdi onun açılışını yaptığımız parça da Jimi Hendrix’ten bir parça ve kendisinin imzası olan “Gitaresk programını hazırlayan ve ileten Jak Kohen, yani ben!” diye kafiye bir şekilde sundu. Hoş bir açılış yaptık biz de onunla ve ona da bir "Günaydın" demiş oluyoruz. Herhalde bulunduğu yerden bizi dinliyordur eminim yani.

Can Tonbil: Evet, günaydın!

ÖM: Bendeniz Ömer Madra, Can Tonbil, Selahattin Çolak’tan oluşan ekiple birliktesiniz. Her zaman olduğu gibi Emre Gümüşer ve Robılınd Tayar da bize destek vermekteler. Haberleri vermeden önce en önemli haberimiz budur yani. Jak Kohen dostumuz unutulmaz bir iz bırakarak aramızdan ayrıldı, uzunca bir süreden beri KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığından mustaripti kendisi. Açık Radyo’nun kurulduğu günden beri devam eden Gitaresk programı dışında birçok program, Garip Meyve, Kavşak, Melomania, Pasifica Radyosu 60 Yaşında, Kirli Çıkı diye birçok program daha hazırlayıp sunmuştu. Radyoculuğun yanında da fotoğrafçılık, bilgisayar ve motosikletle de ilgiliydi. 2010 yılında Açık Radyo’daki yayın sorumluluğu görevini bırakıp ikinci defa emekli oldu ve 2011’den beri Bodrum’da yaşamaktaydı. O günden bugüne de hem programlarına hem de çevirmenliğe devam etti. Kendisinin cenazesi de 31 Mart 2019 Pazar günü saat 14:30’da Bodrum Yalıkavak Sandıma mezarlığında toprağa verilecek. Ardından da mezarlığın hemen yakınındaki kır kahvesinde dostları bir araya gelip onunla sohbet edecekler, hem kendi aralarında hem de onunla.

‘Jak Kohen mi? O da kim?’ diye de bir blogu var kendisinin.

"1962'de rock müziği dinlemeğe başladı.

Hâlâ dinliyor.

1965'de bir ara koleksiyonculuk illetine kapıldı.

Hâlâ topluyor.

Bu arada: 1974'de Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler'den Pazarlama ve Finans lisansları aldı.

Lisanslar hâlâ onda.

O zamanlar böyle bir tipti: Jack The Tripper (Gençliğinde o zamanki uzun saçlı hipi kılığındaki fotoğrafını koymuş)

1980'de Roksan adında bir kızı doğdu.

Kızını rock müziği ile büyüttü.

Hâlâ büyüyor ve hâlâ (diğer müzik tarzlarının yanında) rock dinliyor.

21 yıl süre ile geçimini özel sektörde yöneticilik yaparak temin etmeye çalıştı.

Artık çalışmıyor. (he he)

Yapısına aykırı bir meslek seçmiş olduğunun nihayet farkına vardı.

Hâlâ farkında. Jak Açık Radyo’nun Canlı Yayın Akvaryumunda...

Açık Radyo 94.9'daki Gitaresk Programının yapım ve sunuculuğu yanında bilgisayar, motosiklet, fotoğrafçılık ile ilgileniyor.

Mayıs 2004'ten beri Açık Radyo'nun Yayın Sorumluluğunu 2010’a kadar yürüttü.

Aralık 2011'de ikinci emekliliğine karar verip, Bodrum yarımadasındaki Bağla koyuna yerleşti. Bodrum'da da kültür ve sanat faaliyetlerine bulaştı.

Açık Radyo 94.9'daki radyo programları hâlâ devam ediyor.

Hâlâ yaşıyor. Hem de derin derin!”

Bir tek son cümlesi doğru değil artık..

Jak Kohen.. Programcılar grubuna birçok mesaj geldi çeşitli programcılarımızdan, onları da sizinle paylaşmak isteriz. Mesela Vedat Ozan [email protected]’da “Jak’ı kaybettik, bu sayfaya zemin olan radyo programının oluşmasında da katkısı olan harika bir insan. Lakabı gibi ‘baba’ bir dosttu. Radyo’nun Elmadağ’daki eski yerinde ayaküstü yaptığımız Joe Bonamassa, Calvin Klein ve motosiklet muhabbetlerimizi hiç unutamayacağım” diye yazmış. Kendi kitabından da alıntı yapıyor, Jak Kohen’in yayın yönetmeni olduğu sırada nasıl gelip Açık Radyo’ya bulaştığını anlatıyor. Şöyle demiş “O dönemlerde 94.9 bandından yayın yapan Açık Radyo’ya arada gidip müzikle ilgili muhtelif dostlarımın programlarına konuk oluyordum. Beni konuk eden sevgili dostlardan biri de o ara radyonun genel yayın yönetmeni olan Jak Kohen’di. Bir gün nereden estiyse ‘Jak! Ben kokuyla ilgili bir program yapmak istiyorum’ ‘Ne kokusu yahu, parfüm filan mı?’ diye yanıtladı Jak beni. ‘Yok be baba! Bu iş sadece parfümden ibaret değil, koskoca bir tarihi, ekonomisi, sosyolojisi, psikolojisi filan var. Sonuçta beş duyudan birinden söz ediyoruz. Ben bunların pek çoğuna okuduklarımdan aşinayım, benim gibi konuya meraklı olanlar varsa Amerika’yı yeniden keşfetmeye kalkmasınlar. Ben de bu konuda boşluğa da olsa konuşabilip tartışma kapıları açabilirim’ Jak hemen ‘Bu dediklerini bir kağıda döküp programcı olmak istiyorum diye başvuru yap, bakalım değerlendirelim’ dedi. Ben de düşüncelerimi, amaçladıklarımı yazıp gönderdim, aklımdan bu konu neredeyse çıkmıştı ki bir gün eğer yanlış hatırlamıyorsam Didem Gençtürk beni arayıp bir demo kaydı istedi ve macera böyle başladı”. Türkiye’nin ve dünyanın en ilginç ve benzerine rastlanmayan Radyo’da Koku programı da Ozan’ın bu şekilde yapılmıştı. Jak Kohen ayrıca çok yakınlarının yakından bildikleri bazı özelliklere de sahipti, mesela bir tanesi Türkiye’nin ve belki de dünyanın en iyi gitar çalanlarından biri olmasıydı. Yalnız parmak gitarı çalardı ‘Fingerpicking’. Biliyor musun Fingerpicking?

CT: Evet.

ÖM: Fotoğrafını da koymuş buraya bak, parmak gitarı çalıyor, acayip bir parçayı, demin çaldığımız Jimi Hendrix parçasını mesela dinlediği zaman hemen yerlere kadar yatarak böyle parmaklarıyla iki eliyle gitar çalardı. Çok baba bir parmak gitaristiydi. Bir başka özelliği de 'Muppet Show' diye bilinen kukla gösterisinde locada yer alan iki huysuz ihtiyar vardı Gracy… bölümünde mutlaka çıkarlar yorum yaparlardı, her konuda eleştirilerini bildirirlerdi seyrettikleri şovun aslında ne kadar beceriksizce yapılmış olduğunu filan söyleyen böyle iki huysuz ihtiyar vardı. Biz kendimizi, yani bendeniz ve Jak Kohen ona benzetirdik huysuz ihtiyarlar diye ‘kıh kıh kıh’ gülerdik filan. Sonra bir gün Jak uzun yıllar sonra Bodrum’dan “Bak sana bir şey gönderiyorum” diye bana bir paket gönderdi. İçinden bir tişört çıktı, Muppet Show’un huysuz ihtiyarları. Şimdi onun fotoğrafını da paylaşıyoruz, hatta paylaştık. Ben bugün onu giyerek geldim. “Bende de bir tane var bundan, sen de giy!” diye yollamıştı. Sonra ben de fotoğrafını çektirip onunla kendisine, Jak’a gönderdim. Bayağı eğlenmiştik. Jak Kohen önemli bir kayıp hepimiz için. Pek çok müziği, müzisyeni tanıtmıştı, hem programcılara hem de pek çok insana müzik aşkı, bir de radyo aşkı da vardı onun bizden önce de, Red FM diye bir radyoculuk macerası var, onu da unutmayalım. “Bizimki kadar iyi bir radyo değildi seninki” filan diyordum, o da “Öyle deme!” diyip kıh kıh gülüyordu. Böyle bir şey işte. Mesela bazı notlar da okuyalım.

Akın Yılmaz mesela “Sevgili dostlar, kardeşler, büyük acınıza yürekten katılıyorum. Ailemizden birini kaybetmenin ta kendisi bu! Ve katlanabilmek gerçekten de çok çok zor. O tatlı cümlesi şimdi farklı bir etkiye büründü; ‘Jak Kohen yani ben! Yani bizler!’ Toprağı nur olsun, hepinizin başı sağ olsun! Ailesine ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum. Gönlümüzde hep yaşayacak kuşkusuz, hepinize içten sevgi ve saygılarımla” diye yazmış Akın Yılmaz dostumuz. Diğer notlara da bakalım şimdi.

 

Müge Yıldız: Ah çok üzücü çok büyük bir kayıp ailesi ve arkadaşlarına sabırlar dilerim.

Reha Uz: Radyomuzun, ailesinin ve dostlarının başı sağolsun. Çok üzüldüm.

Sumru Ağıryürüyen: Çok üzgünüm. Ailesinin, sevenlerinin ve Açık Radyo ailemizin başı sağ olsun. Koca bir ruh, sahici bir destekti bizler için.

H. Meral Akman: Ustam, Rock Star'ım, akıl hocam, Jak Babam, huzur içinde dinlensin, hepimizin başı sağ olsun.

Ceyl’an Ertem: Çok üzüldüm  dostlar sağ olsun. Herkese sabır dilerim

Necati Tüfenk: Çok üzüldüm. Tüm Açık Radyo ailesinin başı sağ olsun.

Ariana Ferentinou: Incredibly shocked and saddened. We had both started our programs on Saturdays in the first days of Acik Radyo. (İnanilmaz bir şok ve üzüntü içerisindeyim. Açık Radyo’nun ilk günlerinde ikimiz de programlarımıza cumartesi günleri başlamıştık.)

Mert ve Evren Şentürk: Başsağlığı ve sabır dileriz.

Fehmiye Çelik: Çok acı bir kayıp, çok üzüldüm... Başsağlığı ve sabır diliyorum...

Yaprak Melike Uyar: Çok üzüldüm. Tüm Açık Radyo ailesinin başı sağ olsun, tüm sevenlerine sabırlar dilerim.

Göver Kazancıoğlu: Çok kıymetli program yöneticim, Dünyanın Cazı’nın ruhu! Sevgili Jak! Çok çok üzüldüm, tüm ailesine sevenlerine sabırlar diliyorum.

Duygu Argın: Ailesine ve sevenlerine sabırlar ve baş sağlığı dilerim..

Naim Dilmener: AHHH... Yapma be :(

Akif Burak Atlar: Başımız sağolsun. Çok üzüldüm, sabır diliyorum hepimize.

Orçun Baştürk: Başımız sağ olsun. Fevkalade üzücü bir haber. Yolu ışık olsun...

Osman Tümay: Bu kadar eski bir dostu yitirmek ne acı! Başımız sağ olsun.

Tolga Yağlı: Radyomuzun başı sağ olsun, temel taşlarından biri eksildi... Herkese sabır... Elvada Jak Baba...

Gülçin Orgun: Çok çok üzüldüm. Rahatsızlığını biliyordum, bir umut toparlanmasını diliyordum. Açık Radyo’nun ilk günlerinden beri en sevdiğim programların can sesi, radyoya programcı olmamın yolunu açan ilk genel yayın yönetmenim, koridorların, radyocu buluşmalarının, dinleyici destek haftalarının sevinci, müziği aşkla seven güzel insan, ruhun şad olsun. Sevenlerine, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerim. Çok özleyeceğiz.

Zerhan Gökpınar: Daha okurken yüreğimi bir el kavrayıverdi, gönüllüden programcıya dönüşürken yaptığımız telefon konuşmaları geldi birden kulağıma onun sesiyle, ilk telefonla arayışında bana "Zerhan Bey ile görüşebilir miyim" demiş, ben de "Zerhan bey kalmadı, Zerhan Hanım versem" demiştim. Tatlı, incelikli, zeki, dostça yansıyan ve karşısındakini ürkütmeden yönlendiren, sarıp sarmalayan bir yayın yönetmeniydi benim için, ilk adımlarımı birlikte attığım, her program sonrası bana destek ve onay veren bir sıcak insan. Bodrum’da bile olsa, varlığını bilmek ve hissetmek güzeldi, kabullenmesi zor. Açık Radyo ailemin başı sağ olsun, tüm sevenlerine sabır ve dayanma gücü diliyorum.

Hilmi Tezgör: Hepimizin başı sağ olsun. Yaşama sımsıkı sarılmanın ne demek olduğunu gösteren insanlardandı. Huzur içinde yatsın Jak Baba.

Volkan Ağır: Hepimizin başı sağ olsun. Başta Jimi Hendrix'le olmak üzere sevdiği tüm Gitaresklerle buluştuğu düşüncesiyle teselli bulmaya çalışıyorum. Rocklar, Blues, Jazzlar içinde huzurla uyusun.

Emre Dağtaşoğlu: Offf çok üzgünüm. Jak Baba radyomuzun neşesi, enerjisi, güzelliği ve en önemli seslerinden biriydi. Bodrum'da da olsa varlığını bilmek sıcaklık veriyordu. Başımız sağ olsun. Ruhu şad olsun.

Başak Yavuz: Başımız sağ olsun.

Alper ve Esra Kaliber: Açık Radyo’nun gelişiminde büyük payı olan ve biz programcıların birçoğunun radyoda yer bulmasını sağlayan Jak Baba’nın kaybı çok üzücü. Sevenlerine ve yakınlarına sabırlar dilerim. Sevgilerimizle.

Ayfer Yavi: Cok üzüldüm. Tüm Açık Radyo ailesinin başı sağolsun.

Levent Öget: Başımız sağ olsun, çok üzücü... Tüm sevenlerine ve yakınlarına sabır diliyorum.

Nurhan Keeler: Hey yarabbim bu olmadı ya.

Cenk Akyol: Bana teveccüh edip, program yapma şansı veren, Açık Radyo'nun kimliğini oluşturanların başında gelen, nüktedan, eski tüfek rocker Jak ruhun şad olsun. Her şey için çok teşekkürler..

Ras Memo: Zamansız ve acı bir kayıp. Nur içinde yatsın. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

Özgür Urgenç: Hem dinleyici hem de programcı olarak radyo anılarımın yarısı Jak ile ilgilidir, haber beni çok etkiledi, üzüldüm. Eşine, kızına, yakınlarına ve radyo camiasına başsağlığı dilerim.

M. Bülent Kılıç: Jak Bey de gitti demek. Radyomuzun başı sağ olsun .

Betigül Öngen: Çok üzüldüm. Büyük kayıp gerçekten. Ailesine ve tüm sevenlerine sabır dilerim.

Gonca Açıkalın: Bir defa “Usta” demiştim kendisine. Ondan sonra her mesajını “Justa” diye imzalamaya başlamıştı. Güvenip de Gitaresk’i emanet etmesinin ne büyük bir şey olduğunu anladığımda epey gururlanmıştım..

Yeni çıkan Joe Bonamassa albümlerini Gitaresk’te önce kim çalacak diye yarıştığımız, Robert Johnson falan çaldıkça “Yine arkeolojik kazı yapmışsın” diye bana takılan ‘Justa’mın ardında büyük bir boşluk kaldı. Dolmaz. Hepimizin başı sağ olsun.

Ayşe Gül Altınay: Ahhhhhhh arkadaşlar. Hepimizin başı sağ olsun! Tanıdığım en ince, en güzel insanlardan biriydi. Açık Radyo'nun ruhunu yaratanlardandı. Hepimizde çok hakkı var. Çok özlenecek... huzur içinde uyusun! Tüm sevenlerine, ailesine sabır ve güç diliyorum.

Ali Pınar: Çok üzüldüm! Toprağı bol olsun! Bana yani Alla Turca'ya 16 sene önce Açık Radyo'nun imkanlarını sunan odur... O güzel ses tonunu, nüktedanlığını ve mizahı ardında gizlediği içli ifadesini unutmak mümkün mü? Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve metanet diliyorum. Nur içinde yatsın, bir gün buluşmak üzere...

Yeşim Burul: Jak'ın sesi hala kulaklarımızda çınlarken bizi bırakıp gittiğine inanmak çok zor... Başta sevgili eşi ve kızı olmak üzere tüm ailesine, dostlarına ve kocaman Açık Radyo ailemize başsağlığı ve sabır diliyorum...

Levent Dönmez: İçim tutuldu. Çok üzüldüm. Ailesine, sevdiklerine sabır diliyorum.

Aysim Türkmen: Çok çok üzüldüm. Kocamandı ve mutluluk verirdi. İyi ki tanımışım. Başımız sağ olsun.

Vedat Ozan: Neşet'ten duydum az önce, inanamadım. Gözümün önünde Elmadağ'daki binada "Oh, Calvin Klein siparişim de geldi yurtdışından" diye gülerek sevinen kocaman bir çocuk adam var. Allah rahmet eylesin, ne diyeceğimi bilemiyorum.

Cüneyt Bolak: Haberi alır almaz torunu geldi aklıma. Uzun ya da kısa, serserilik ve hayat verimliliği alanında güzel bir ömür geçirdi ama, Jak Baba torununa torunu da Jak dedesine doyamadığı için pek üzüldüm. Sabırlar diliyor, sevgiler yolluyorum ardında bıraktıklarına. Çok üzüldüm. Her ölüm zamansız ama.. Şöyle bodrumlu torunlu tontonlu biraz daha yaşasa ne güzel olurdu.. Blues içinde uyu Jak baba, belki karşılaşırız rüyalarda.

Göksenin Göksel: Sevgili Jak, ardında kocaman bir yürek, harika bir miras bıraktın. Huzur içinde uyu. Seni çok özleyeceğiz.

Bülent Aksoy: Jak... Çok ama çok üzüldüm. Çok sevdiğim bir arkadaşımızdı. Ayrıca, en kıdemli Açık Radyo'culardandı. Kötü bir sürpriz. Aksel'de olduğu gibi... Üzülmekten başka bir şey gelmiyor elimizden...

Sina Hakman: Ailesinin ve bütün Açık Radyo ailesinin başı sağ olsun. Çok üzgünüm, radyo ve bizim için önemli biriydi.

Hülya Denizalp: Gözümün önünden Elmadağ 'da onunla her karşılaştığımızda küçük ama benim için çok değerli muhabbetlerimiz geçti. O güzel sesi ve değerli kişiliği bende hep saklı kalacak. Toprağı bol olsun. Ailesine sabırlar diliyorum.

Gülhan Kadim: Çok ama çok üzgünüz. Başımız sağ olsun...

Yeşim Ayöz: Hepimizin başı sağolsun, çok üzgünüm, tüm sevenlerine başsağlığı dilerim.

Mustafa Arslantunalı: Hepimizin başı sağ olsun.

Nuran Yüce: Çok üzüldüm, büyük bir kayıp. Sevdiklerine, ailesine sabır diliyorum. Ben kendisiyle hiç tanışmadım ama radyo için çok önemli, çok sevilen biri olduğunu hep hissettim. Sizlere de sabırlar diliyorum, başınız sağ olsun.

Uygar Özesmi: Çok üzgünüm. Ailesine ve bütün sevenlerine baş sağlığı dilerim.

Ruhi Ergunalp: Jak Baba göç etmiş. Kendisiyle senelerce komşu programlarda fikir ve müzik teatisinde bulunduk. Çok üzgünüm. Kızına, eşine ve Açık Radyo camiasına sabırlar dilerim.

Banu Mert: Sevgili Açık Radyo ailesi, sabah Açık Radyo ile güne başlarken aldığım bu haber o kadar üzücü ki. Güzel insanlardan biri daha aramızdan ayrıldı. Hepinizin başı sağ olsun.

Duru Karakaş: Çok üzüldük, yeri doldurulamaz elbet, sevenlerine sabır diliyorum.

İncilâ Bertuğ: Nezaketi, güler yüzü, en sıkıntılı anlarında bile kaybetmediği hoşgörüsüyle her zaman hatırlayacağım. Nur içinde yatsın...

Tunciz Taner: Çok üzüldüm, toprağı bol olsun.

Ayşegül Vaizoğlu: Açık Radyo ailesinin başı sağ olsun, özleyeceğiz.

Seçil Yersel: Çok üzgünüm, büyük bir boşluk oluştu. Sesini ve varlığını hep açık radyo ile beraber düşündüğüm hissettiğim bir koca yürek. Ne zamandı hatırlamıyorum, Bodrum'da bir virajda motosikleti ile önümden geçmişti, hep onu hatırlıyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Işıklar ve huzur içinde yolu açık olsun

Biricik Arcan: Sevgili Jak Kohen ruhumuzda ve kulaklarımızda müthiş izler bıraktı.  Dünyamız onunla güzelleşti. Başımız sağ olsun.

Cem Birder: Çok üzüldüm, çok kıymetli zamanlar paylaşmıştık. Başınız sağ olsun. Ailesine selam ve sevgilerimle.

 

Bir dilek yağmasına uğradık, yıldız yağmuru gibi geldi mesajlar. Şimdi Atilla Aksoy’la beraber, onun da ölüm yıldönümüne denk gelen günde öldü dün Jak Kohen de. Atilla Aksoy’un da ikinci ölüm yıldönümüydü. Onların birlikte yaptıkları bir programdan küçük bir bölüm dinletelim ikisinin sesiyle beraber. Şimdi ona kulak verelim.