Açık Gazete’de BIFED ekibiyle söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED)'nin koordinatörü Ethem Özgüven ve festival direktörü Petra Holzer konukluğunda bu yıl “Evimiz Yanıyor” sloganıyla 13-19 Ekim tarihleri arasında sekizincisi düzenlenecek festival hakkında konuştuk.

(6 Ekim 2021 tarihinde Açık Radyo’da Açık Gazete programında yayınlanmıştır.)

Festival direktörü Petra Holzer, bu yıl festivale 100 ülkeden toplamda binin üzerinde film başvurduğunu açıkladı. Festivalin bu yıl da tamamen ücretsiz ve tamamen online olacağını söyledi. Online olarak yayınlanacak olan filmler ücretsiz olmasına rağmen izleyici kısıtlaması olacak. Bir filmi www.bifed.org üzerinden en fazla 250 kişi izleyebilecek.

Holzer bu yıl filmlerin dört kategoride yer aldığını söyledi. 15 filmin yer aldığı ve ilk üç filme ödül verilecek olan Uluslararası Yarışma, yedi filmin yarışacağı Gaia Öğrenci Ödülü bölümü, 17 filmin gösterileceği Panorama bölümü ve iki filmin gösterileceği Özel Gösterim bölümü.

Ethem Özgüven, Özel Gösterim’de iki önemli filmin yer alacağını söyledi. İlki Ethem Özgüven ve Petra Holzer tarafından çekilen Kum filmi. Kum, silikozis hastalığına yakalanan işçileri anlatıyor. Diğer bir özel gösterim ise Peter Greenaway’in Atomic Bombs on The Planet Earth (Yeryüzünde Atom Bombaları) filmi. Film, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen ve sayısı birkaç bini bulan nükleer bomba “denemeleri”nin ekolojik ve toplumsal sonuçlarını anlatıyor.

Festivalin Uluslararası Yarışma bölümündeki birincilik ödülünün adının Fethi Kayaalp Büyük Ödülü olduğunu belirten Özgüven, bu sene ilk kez ikincilik ödülüne Madam Melpo Ödülü adını verdiklerini söyledi. Özgüven “İki kültürlü bir adada festival yaparken diğer kültüre dair ödül vermediğimizi farkettik. Çok önemli bir karakterdir adada Madam Melpo. Babası adaya ilk kamerayı, fotoğraf kamerasını getiren kişi. Madam Melpo birkaç yıl önce 110 yaşında hayatını kaybetti.” Dedi.

Açık Radyo’da Deniz Pak’ın sunduğu Deniz Aşırı programında 2010 yılında Madam Melpo (Melpomeni Muratoğlu veya evlenmeden önceki ismiyle Melpomene Papadopoulos) ile bir söyleşi gerçekleştirilmişti. İki bölüm halinde yayınlanan söyleşiye buraya ve buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Söyleşi sırasında festivalde gösterilecek olan filmlerden biri olan The Code filmi de konuşuldu. Film, soykırım suçları meselesinin gündeme gelişini ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kuruluşunu anlatıyor. Bu film ile birlikte yakın zamanda online olarak gösterilen Ökozid (Çevre Kırım) filmi de konuşulan bir diğer filmdi. 

Festival programına www.bifed.org sitesinden erişilebiliyor.

Programın tamamını buradan dinleyebilirsiniz.