Yeni sezonda klasik müzik sahnesi I: Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

-
Aa
+
a
a
a
BIFO'nun sahneden bir görünümü
Yeni sezonda klasik müzik sahnesi I: Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası
 

Yeni sezonda klasik müzik sahnesi I: Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

podcast servisi: iTunes / RSS

Borusan Sanat, Filarmoni Orkestrası'nı (BİFO) programını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Daha önceki yıllarda olduğu gibi dünyanın dört bir yanında şefler ve solistlerin klasik müzik severlerle buluşacağı 13 konser sunacak olan kurum, bu sene yeni sanat danışmanı olarak İtalyan şef Carlo Tenan'la çalışmaya başladı. Farklı müzik geleneklerine ve duyarlılıklarına açık olmasıyla tanınan şef Tenan'la önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek yenilikleri heyecanla beklerken, Cumhuriyet'in 100. yılına adanan özel etkinlik ve eserlerin yanı sıra; şan ve keman repartuarının öne çıktığı 2023/2024 sezonunu Borusan Sanat Direktörü Aydın Dorsay bizlere Açık Dergi yayınında aktardı.

Açılış Konseri: Cumhuriyetin Yüzüncü Yılı

“Açılış Konseri”nde Can Okan yönetimindeki BİFO, Cumhuriyetin yüzüncü yılı kapsamında Fazıl Say’a sipariş verilen “100 Yaşında Bir Çocuk” isimli 6. Senfoni’sini seslendirecek. Dünya prömiyeri ile taçlanacak bu konserde BİFO, Mozart’ın 21 numaralı Piyano Konçertosu’nda Fazıl Say’a eşlik edecek. Etkinlik 12 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde. Konser öncesinde Aydın Büke, Zorlu PSM Meydan Fuaye alanında saat 19.00-19.30 arası müzik üzerine bir söyleşi de gerçekleştirecek.  

Borusan Sanat'ın 100. yıl etkinlikleri bu etkinlikle sınırlı değil. 9 Mayıs konserinde Zeynep Gedizlioğlu’na Cumhuriyetin yüzüncü yılı için sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeri gerçekleşecek. 23 Ekim’de ise Cem Oslu’ya sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeri Borusan Quartet ile izleyicilerle buluşacak. 100. yıl kutlamaları çerçevesinde, 2 Kasım’da Borusan Holding’in ev sahipliğinde, BİFO’nun onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, Cumhuriyet’in ilk kuşak bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirecek.

açılış posteri

Borusan Quartet sezon boyunca Kadıköy Süreyya Operası'nda

Borusan Quartet, bu sezon vereceği dört konserle izleyicisi ile buluşmaya hazırlanıyor. 23 Ekim Pazartesi günü saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda gerçekleştireceği sezonun ilk konserinde Borusan Quartet, Cumhuriyet döneminin ilk kuşak bestecilerinden Ulvi Cemal Erkin ve Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin yanı sıra Cem Oslu’nun, Borusan Quartet için bestelediği Göz Açıp Kapayıncaya Kadar isimli sipariş eserin dünya prömiyerine imza atacak. 

Bir Borusan Quartet klasiği olarak 25 Aralık günü saat 20.00’de gerçekleşecek Piazzolla akşamında, bestecinin en sevilen eserleri seslendirilecek.  

19 Şubat Pazartesi günü saat 20.00’de en sevilen bestecilerden Haydn ve Mozart’tan başlayan ve Beethoven ile Schubert’e kadar uzanan, klasik dönem ve romantik döneme damga vurmuş bestecilerin yapıtları, Borusan Quartet’in yorumuyla dinleyiciyle buluşacak.

29 Nisan Pazartesi günü saat 20.00’de, sezonun son konserinde Borusan Quartet, Robert Schumann ve Felix Mendelssohn’un yapıtlarını seslendirecek.

borusan quartet

Borusan Müzik Evi programı yakında açıklanacak 

Borusan Müzik Evi ise müzikte yeniyi sahneye taşıyan topluluklara ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. 2023/24 sezonunda tam 15 konserle, çağdaş, yeni müzik, doğaçlama ve avangart caz gibi farklı müzik türlerinden bir seçki sunacak. Tamamının Ekim ayında açıklanması beklenen programın şimdilik öne çıkan isimleri, Viyana müzik kültürüne özgü yüksek teknik düzey ve ses kalitesini temsil eden, 21. yüzyılın çağdaş yaratımlarını desteklemek amacıyla kurulan ensemble XXI. jahrhundert (21. Yüzyıl Ensemble) ve Kod Müzik iş birliğiyle hayata geçirilen Nova Muzak’ın 36. serisinde Borusan Müzik Evi’ne konuk olacak, Avustralya’nın en kült gruplarından The Necks. 

the necks