Vardiyalı Açık Atölye

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Depo'da geçtiğimiz haftasonu başlayan ve 72 saati aşan Vardiyalı Açık Atölye'ye yüz elliye yakın sanatçı katıldı.
Osman Kavala'nın tutukluluğunun 100. günü vesilesiyle bir araya gelen sanatçıların spontan ve kolektif eylemleriyle şekillenen ve kısa süreli bir sergilemeye dönüşen Vardiya sürecini Açık Dergi'de 14 Şubat akşamı Depo Koordinatörü Asena Günal'la kısaca değerlendirme imkanını bulduk.

Açık Dergi: Vardiyalı Açık Atölye
 

Açık Dergi: Vardiyalı Açık Atölye

podcast servisi: iTunes / RSS

Vardiyalı Açık Atölye'de bulunan sanatçıların ortak kaleme aldıkları metin şöyle:


"Depo’da gerçekleşen Vardiyalı Açık Atölye deneyimi, tanıdığımız, temas ettiğimiz, dostumuz Osman Kavala’nın akıl dışı ve haksız tutukluluğuna bir tepki olarak somutlaşsa da, ifade özgürlüklerini kullandıkları için özgürlükleri elinden alınan herkesle dayanışma ihtiyacından ortaya çıktı. Vardiyalı Açık Atölye, farklı kuşaklardan sanatçı ve sanat çalışanlarının, ortaklaşa kullanılan bir mekanda bir araya gelmesini sağladı. Hayal gücü ile, oyunla ve kurulan dillerle bir arada olundu. Bu süreçte, herkes kendisinden önce mekanda bırakılanları devraldı, devraldıklarına tepki verdi. Aynı anda mekanda bulunanlar birbirine el verdi, kolektif süreçlerde birlikte üretti.

Bu deneyimin katılan herkesi beslemesi ve güçlendirmesinin yanında, bundan sonra kolektif tavır almaya ihtiyaç duyulduğunda, dayanışma imkanlarını da çoğalttığına inanıyoruz.

Dayanışma ile, "