Toplumsal Hafıza, İnsan Hakları ve Sanat

-
Aa
+
a
a
a

Açık Dergi'de son 20 yılın güncel sanat üretimine hafıza ve insan hakları perspektifinden bakan Hafıza ve Sanat projesini değerlendiriyoruz.

Hafıza ve Sanat
 

Hafıza ve Sanat

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleşen bir dizi panelle sona eren Hafıza ve Sanat projesi, Türkiye'de güncel sanat, toplumsal hafıza ve insan hakları alanlarının kesiştiği oldukça önemli bir çalışma olarak ajandalarımızdaki yerini almıştı.

2000-2019 yılları arasında güncel sanat çevresinde gerçekleşen etkinliklerin derlenip, toplumsal hafıza ve insan hakları çerçevesinde değerlendirildiği bir arşiv çalışmasından hareketle, akademi ve güncel sanat alanından katılımcılar tarafından yürütülen tartışmaların bir tür sonucu olan bu etkinlikler kamusal tartışmalarımız yeni bir zemin sunma potansiyeline de sahip. Çevrimiçi mecrada gerçekleşen panellerin izleyiciden büyük bir ilgi görmesi bunun bir kanıtı olsa gerek.

Açık Dergi'de Hafıza ve Sanat Konuşmaları'nın arka planını Hafıza Merkezi arşivinden Gamze Hızlı, etkinlik komitesinden Eylem Ertürk ve Sevim Sancaktar'la konuşuyoruz