Süregiden baskı ve yeni tahakküm biçimleri

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Susma Platformu'ndan Sumru Tamer ve Sonay Ban'la 2021 yılının sansür gündemini, süregiden baskıları ve kültürel alanda uygulanan yeni tahakküm biçimlerini konuşuyoruz.

Gazetelerden, televizyona, sahnelerden internete sansür ve otosansür yeni biçimler alıyor.
Süregiden baskı ve yeni tahakküm biçimleri: 2021'de Türkiye'de Sansür ve Otosansür
 

Süregiden baskı ve yeni tahakküm biçimleri: 2021'de Türkiye'de Sansür ve Otosansür

podcast servisi: iTunes / RSS

Susma 24 platformu her yıl "Türkiye'de Sansür ve Otosansür" raporlarını hazırlıyor. Bunlar “Türkiye’de kültür, sanat ve medya alanlarında yaşanan sansürü belgelemek, otosansürü konuşmak ve sansürün önüne geçebilmek için Platform’un günlük olarak yaptığı izleme, farkındalık yaratma ve savunuculuk çalışmalarının derli toplu bir ürünü”.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan 2021 raporunun giriş bölümünde yer alan Avukat Figen A. Çalıkuşu’nun şerh yazısında belirtildiği gibi “ temel hak ve özgürlükler açısından değişen bir şey yok… Ha 2020, ha 2021… Tek yumurta ikizleri gibiler…” diyebilsek de; bu çok kıymetli çalışmanın demokratif kamuoyu açısından kıymetinden de hiç şüphemiz yok. 

Açık Dergi'de her yıl olduğu gibi Platform'a bağlanıyor 2021 yılının sansür gündemini, süregiden baskıları ve kültürel alanda uygulanan yeni tahakküm biçimlerini konuşuyoruz.