Sinema ve Olanakları: "Diyalog" ekibiyle söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

Antalya film Festivali'ndeki ilk gösteriminin ardından, Türkiye'yi dolaşmaya başlayan Diyalog filmi İstanbul'da da Mart sonuna kadar Başka Sinema salonlarında gösterimde. Konuklarımız yönetmen Ali Tansu Turhan ve senarist-yapımcı Burcu Uğuz. 

Ali Tansu Turhan ve Burcu Uğuz sinema salonunda.
Altyazı Sinema Dergisi
Sinema ve Olanakları: "Diyalog" ekibiyle söyleşi
 

Sinema ve Olanakları: "Diyalog" ekibiyle söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

Son dönemde vizyon gören yerli sinema yapımları arasında Diyalog filmi, sadece anlattığı "hikâye" ve bu hikayeyi anlatma biçimiyle değil; senaryo yazımından, yapım sürecine ve gösterim metoduna dek bir hayli cesur ve öncü bir eser

Sinema ilgilileri Ali Tansu Turhan'ın ilk uzun metraj filmi olan Diyalog’un sinemaya içeriden bakan bir hikâye anlattığını biliyor. Yine de alıntılayalım: "Bir yönetmenin yeni çekeceği filmin oyuncu seçmeleriyle başlıyor film. Ushan Çakır ve Hare Sürel’in oynadıkları Ushan ve Hare’yi tanıyoruz yönetmenle birlikte. Hiç görmediğimiz, sadece sesini duyduğumuz yönetmenden, ilişkilerinin sonuna yaklaşmış bir çifti canlandıracakları filmin hikâyesini dinliyoruz. Çekimlerle birlikte, Ushan ve Hare arasında da bir yakınlaşma başlıyor." Bu tabi ki kaba sinopsis tanımı, film başvurduğu anlatım teknikleriyle sıradan olma riski taşıyan bu hikâyeyi sinemanın kendi olanaklarını tartıştıran bir diyalog alanına dönüştürmesiyle övgüye layık. 

Açık Dergi'de filmin iki üreticisi, yönetmen Ali Tansu Turhan ve senarist-yapımcı Burcu Uğuz'la bir araya geliyoruz. Diyalog'un Türkiye'nin dört bir yanındaki sinema öğrencilerini ve sinefilleri hedefleyen gösterim takvimini konuşarak başlıyoruz söyleşimize; tiyatro kumpanyaları ya da müzik grupları gibi turne metoduna başvuran film ekibiyle söyleşimize kameranından ışıkçısına, aktörden yapımcına herkesin gişe hasılatına bağlı telif kazancı elde ettiği (yayınıcılık dünyasından ilham alan) yapım modeline değinerek; Diyalog'un açtığı yeni olanakları değerlendiriyoruz. 

Diyalog, Mart ayı boyunca Başka Sinema salonlarında gösterilmeye devam edecek. Filmin Türkiye turnesi için ise buraya bakabilirsiniz.