Şehri Cazla Duymak

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Akbank Caz Festivali bu ay başlıyor. Açık Dergi'de festival direktörü Gözde Sivişoğlu'yla İstanbul'da pek çok mekana yayılan ve çok farklı caz anlayışlarını bir araya getiren festivalin 33. edisyonunu konuşuyoruz.

Lakecia Benjamin
Foto: Elizabeth Leitzell
Şehri Cazla Duymak: Gözde Sivişoğlu ile 33. Akbank Caz Festivali
 

Şehri Cazla Duymak: Gözde Sivişoğlu ile 33. Akbank Caz Festivali

podcast servisi: iTunes / RSS

Akbank Caz Festivali, bu yıl 23 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında 33. kez "şehrin kapılarını caza açıyor". 150’ye yakın müzisyenle bu yıl 9’u yeni olmak üzere 23 ayrı mekânda, 33 konserin yanı sıra söyleşi, atölye ve özel etkinlikler müzik severleri bekliyor.

Festivalde; fusion müziğin geride kalan yaklaşık 50 yılını şekillendiren müzisyenlerden Al Di Meola, caz sahnesinin en saygın trompetçilerinden biri olarak anılan ve Spike Lee filmleri için yaptığı kompozisyonlarıyla iki kez Oscar Ödülü’ne aday gösterilen Terence Blanchard, iki virtüöz duonun bir araya gelip bir quartet formunu aldığı Sissoko/Segal/Parisien/Peirani ‘Les Egarés” kuartet, cazın geleceğini şekillendiren besteci ve icracılardan biri olarak tanımlanan alto saksafoncu Lakecia Benjamin, henüz 20’lerinin ortalarında olsa da Bob Dylan, Wynton Marsalis, Solange Knowles gibi isimlerle üretimlerde bulunmuş trompetçi Immanuel Wilkins ve ilham havzası epey geniş bir alana yayılan Joe Acheson’ın stüdyosunda filizlenen Hidden Orchestra festivalin uluslararası etkinliklerine imza atacak isimler arasında yer alıyor.

Organizasyonu ve içerik planlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen 33. Akbank Caz Festivali'nin programında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projeleri şehrin farklı noktalarında dinleyenlerle buluşacak.  

akbank caz'ın konukları: Sissoko/Segal/Parisien/Peirani

Sissoko/Segal/Parisien/Peirani