İş Sanat sahnelere geri dönüyor

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Sanat yönetmeni Defne Turaç'la İş Sanat'ın Kasım ayında başlayan 22. gösteri sezonunu konuşuyoruz.

Sanat yönetmeni Defne Turaç'la İş Sanat'ın Kasım ayında başlayan 22. gösteri sezonunu konuşuyoruz.
artunlimited
"İş Sanat sahnelere geri dönüyor"
 

"İş Sanat sahnelere geri dönüyor"

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçtiğimiz sezonu dijital olanaklarla değerlendiren İş Sanat uzun bir aradan sonra müzik severleri konser salonlarına bekliyor.

Yıllardır faaliyette bulunan İş Kuleleri-İş Sanat Salonu sezon ortasına kadar tadilatta olsa da, müzikseverler önümüzdeki aylar boyunca İş Sanat'ın organizasyonuyla kurum için özel üretilmiş dinleti ve gösterileri izlemek için Uniq sahnesini kullanabilecekler. 

Orkestra şefi Rengim Gökmen yönetimindeki İstanbul Ensemble ve çellist István Várdai ile 12 Kasım’da gerçekleşecek sezon açılışı öncesi, İş Sanat sanat yönetmeni Defne Turaç'la bir araya geldik. Pandemiyle birlikte İş Sanat'ın ajandasına dahil olan dijital etkinlikleri ve yeni olanakları, hem de klasik müzikten caza, Türk Halk Müziğinden şiir ve hikâye dinletilerine uzanan geniş 22. sezon programını konuştuk.

Sezonun ilk gösterileri

Türk rock müziğinin mihenk taşlarından Bulutsuzluk Özlemi, Symphonista Oda Orkestrası ile 10 Aralık Cuma akşamı Maximum Uniq Hall’da “Sözlerimi Geri Alamam” ismini verdiği özel bir konserle sahne alıyor. 

İş Sanat’ın gelenekselleşen Yeni Yıl Konseri’nde yıldız isimler yılın son haftası seyircisiyle buluşacak. Soprano Olga Peretyatko ile tenor Mert Süngü’nün solist olarak yer alacağı 29 Aralık tarihli konserde solistlere şef Murat Cem Orhan yönetimindeki Gedik Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.  

Caz ve pop müziğin popüler ismi Fatih Erkoç, Aycan Teztel yönetimindeki İstanbul Superband, 6 Ocak 2022 Perşembe akşamı saat 20.30’da Maximum Uniq Hall’da sahne alacak. Konserde Fatih Erkoç’a başarılı caz vokallerinden Selen Beytekin eşlik edecek.  

Cenk Erdoğan ve Mehmet İkiz’in ortak projesi “Lahza”, Kenan Doğulu ile İş Sanat’ta bir araya gelecek. Anadolu Rock müziğin duayeni Cahit Berkay, Türk Halk Müziğinin değerli isimlerinden bağlama ustası Cengiz Özkan ile İş Sanat sahnesinde buluşacak. İkili sürpriz konuklarıyla Anadolu ozanlarının izini sürecek.

Dijital yayınlar bu sezon da devam ediyor 

İş Sanat, biletli konserlerin yanı sıra konser ve diğer etkinlik kayıtlarını YouTube kanalından ücretsiz olarak yayınlayacağı hibrit bir yaklaşımla 22. sezonunu hazırlamış.

İş Sanat’ın Youtube kanalından sunacağı çevrimiçi sezonu ise 17 Kasım’da açılış konseri kaydının yayını ile başlayacak. 

İş Sanat’ın yoğun ilgi gören Provadan İzle serisi 22. sezonda yine çevrim içi olarak devam edecek. İzleyicisine alışılmışın dışında bir deneyim sunan proje, klasikleşmiş tiyatro eserlerini bir okuma provası düzeninde seyircilerle buluşturuyor. William Shakespeare’in ‘Hırçın Kız’ adlı eseri 30 Kasım Salı akşamı saat 20.30’da İş Sanat’ın YouTube kanalında ilk gösterimini yapacak. 

Edebiyatla Müziğin Buluştuğu Dinletiler

Edebiyatımızın usta şair ve hikâyecilerinin eserlerinin müzik ve dekor ile buluştuğu dinletiler yeni isimlerle bu sezon da sürüyor. Mehmet Birkiye ve Atilla Birkiye’nin sahneye hazırladığı dinletiler ücretsiz olarak İş Sanat’ın YouTube kanalından yayınlanacak. 22 Kasım’da “Denize Dönmek İstiyorum” başlıklı Nâzım Hikmet şiirleriyle başlayacak dinletilerde Âşık Veysel, Yaşar Kemal, Turgut Uyar,  Orhan Veli, Orhan Kemal ve Nezihe Meriç dinletileri yer alacak.