Radyo Oyunları ve Sanatı: Adalet Ağaoğlu ile söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2011 yılında Çağımızın Tellâlı başlığıyla yayınlanan Radyo Oyunları ile Adalet Ağaoğlu'nu anmaya devam ediyoruz. 

Adalet Ağaoğlu yazı masasında
vikipedi
Radyo Oyunları ve Sanatı: Adalet Ağaoğlu ile söyleşi
 

Radyo Oyunları ve Sanatı: Adalet Ağaoğlu ile söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

Ağaoğlu'nun TRT yıllarında kaleme aldığı, bir kısmı zamanında sansüre takıldığı için izleyicisi ile buluşamamış radyo oyunları, yazarın ilk dönem eserleri arasında sayılabilir. Henüz bir romancı vasfıyla ismini duyurmamışken Ağaoğlu, gününün sorunlarını bu "oyunlarla" radyo dinleyicisine yansıtmayı başarmıştı.

Uzun zaman, sonraki eserlerin gölgesinde kalan bu yapıtlardan biri olan ve 70'li yıllar Türkiye'sinin kasvetli ve müphem havasını çok iyi yansıtan Köpeğin Ölümü'nün, diğer radyo oyunlarıyla birlikte İş Kültür Yayınları tarafından basımını vesile bilip, 2012 yılının Ekim ayında Açık Dergi'de Filifu'dan Sesler ekibi ile bu, zamanında sansüre takılmış kıymetli metni radyolarınıza getirmiştikk. 

Adalet Hanım'la Köpeğin Ölümü çevresinde radyoculuk ve radyo oyunları hakkında gerçekleştirdiğimiz ve 2012 Kasım'ın da yayınlanan söyleşimizi de, Köpeğin Ölümü'nün 21-23 Temmuz 2020 tarihindeki tekrar yayını vesilesi ile sizlere şimdi yeniden sunuyoruz.