Martınızı Beton mu Alırdınız?

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

İBB gerekli tüm çalışmanın yapıldığını iddia etse de ortaya herhangi bir belge koymaması ve hazırlığı Mayıs 2016'da yapılan proje için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan da izin alınmış olması gerekliliği, içinde olduğumuz süreçle değerlendirilince dikkat çekiyor. Kabataş Martı Projesi için ya gerekli hazırlıklar yapılmadı ya da yapılmış gibi geçiştiriliyor. İstanbul Kent Savunması'ndan Deniz Özgür konuğumuzdu.

 

Açık Dergi
 

Açık Dergi

podcast servisi: iTunes / RSS

İstanbulluların fısıltı gazetesinin devreye girmesiyle 28 Temmuz tarihinde Kabataş'ın ulaşıma kapatılacağını öğrendiği proje, yine sessiz sedasızca 1 hafta ertelendi. İBB'nin tabiriyle Kabataş Transfer Merkezi, eleştirenlerinse "Beton Martı" dediği projenin son gelişmelerini İstanbul Kent Savunması'ndan Deniz Özgür ile konuştuk.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) şehrin sakinlerine herhangi bir bilgi vermeden hayata geçirmeyi planladığı son proje Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın son açıklamaları da göz önünde bululndurulunca Kabataş'a konacak gibi gözüküyor. Martı görünümlü, fakat betondan oluşan bir transfer merkezi. 

İBB Meclisi Komisyon Raporları'na göre 13 Mayıs 2016 tarihli ve 18 üyeli toplantıda görüşülen projeye 10 üye "Evet", 8 üye ise "Hayır" dedi. Mayıs ayında hazırlanan rapora göre projenin hayata geçmesi, insan ve ekolojik faktörleri tehlikeye atmaması için yapılması gereken raporların alınması ya da kontrol edilmesine bağlı. Bu raporlar sırasıyla şöyle;

* Çevresel Etki Değerlendirme Raporu

* Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği 

* Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği

* Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 

* Gürültü Kontrolü Yönetmeliği 

Yanısıra, denizde herhangi bir kirlilğe mahal verilmemesi için öncelikle beton perde gibi yapısal yöntemler öneriliyor. Bitmedi;

* Tesis için Denizcilik Müsteşarlığından "Kıyı tesislerine işletme izni verilmesine ilişkin usül ve esaslar hakkındaki yönetmelik" uyarınca izin almak,

*İmar Planına esas Jeolojik ve Jeoteknik Etüt Raporlarının onaylanması, aksi halde uygulamaya geçilmemesi gerekiyor. Bu kapsamda yapılmamış bütün uygulamalarda sorumluluk Valilik ve Belediyede olacak. Bunların yanısıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi, ve Oşinografi Dairesi Başkanlığının  İmar Planınna ilişkin görüş ve önerileri alınmadan uygulama ve yapılaşmaya geçilemeyeceği açıkça belirtiliyor. 

2014 tarihli görüş yazısı dikkat çekiyor 

Komisyon raporunun "Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü'nün 24.10.2014 tarihli" bir görüşüne yer verdiğini göz önünde bulundurarak projenin esasen çok daha önceden planlandığını, fakat kamuya haber verme konusunun es geçildiği ortaya çıkıyor. Bu kapsamda görüş yazısında alanın alüvyal bir yapıya sahip olduğu ve su geçirme özelliği olduğu anlaşılıyor. Önlem alınıp alınmadığı ise bilinmiyor. Çünkü İBB, konuyla ilgili kamuoyu bilgilendirme çalışmaları yapan İstanbul Kent Savunması'nın sorularına herhangi bir yanıt vermiyor. Oysa İstanbul'un neredeyse tüm trafik aksını değiştirebilecek, kıyıların halka kapatılmasına bir tuğla daha ekleyecek olan projeye karşı geçtiğimiz haftalar içinde 20 bine yakın itiraz imzası toplandı. 

Mayıs 2015'te hazırlanan komisyon raporuna göre, yapılması planlanan projenin deniz kısmı için herhangi bir çalışma yapılmadığı açıkça belirtiliyorken, 4 Ağustos'tan itibaren projenin başlayacağını kamuoyu İstanbul Kent Savunması'nın alanda imza çalışması yaptığı sırada bölgeye gelen proje mühendislerinden öğrenmesiyle haberdar oluyoruz. 

20 Bin İmzaya karşı, İBB sessizliği 

Konu gündemde yer bulabildiğince tartışılırken 27 Temmuz akşamı İstanbul Kent Savunması'nın Kabataş İskelesi'nde yaptığı basın açıklamasından sonra İBB konuya dair bir açıklama yayınlayarak, tarafını belli etti. "Bazı çevrelerce Kabataş Transfer Merkezi'ne ilişkin kamuoyuna yansıtılan proje bilgileri ve görselleri asılsızdır. Projenin yeterli bilimsel yaklaşım ve ilgili kurul onaylarından yoksun olduğu iddiası da gerçek dışıdır."

İlerleyen günlerde ellerindeki detayları açıklayacağını belirten İBB, uyarıyor: "Kabataş Büyük Transfer Merkezi üzerinden hayal ürünü iddialarla provokasyon peşinde olanlara itibar edilmemesi rica olunur."

20 Bin imzaya karşı, provokasyon uyarısı şimdilik 'hayal ürünü' kalıyor.