"Koudelka – Aynı Nehirden Geçmek" üzerine

-
Aa
+
a
a
a

Açık Dergi'de "Koudelka – Aynı Nehirden Geçmek" filmini yönetmen Coşkun Aşar ve kurgucu Ayhan Hacıfazlıoğlu konuştuk.

Koudelka, Ruins'in çekimleri sırasında Sagalassos'ta.
"Koudelka – Aynı Nehirden Geçmek" üzerine
 

"Koudelka – Aynı Nehirden Geçmek" üzerine

podcast servisi: iTunes / RSS

"Koudelka – Aynı Nehirden Geçmek", dünya tarihine iz bırakan sayısız olayı ve yüzlerce antik kentle arkeolojik kalıntıyı fotoğraflayan, efsanevi fotoğrafçı Josef Koudelka’nın "Ruins" (Kalıntılar) adlı projesinin Türkiye ayağını belgeleyen bir film. Çekimleri altı yıl süren ve Ege bölgesindeki antik kentlerde Koudelka'yı izleyen yapım, 41. İstanbul Film Festivali’nde ilk defa izleyicisiyle buluşacak.

1968’in en ikonik fotoğraflarının sahibi efsanevi fotoğrafçı Koudelka, "Ruins" (Kalıntılar) projesinin en büyük bölümünü oluşturan Türkiye’de, 6 yıl boyunca yaklaşık 60 antik kenti fotoğrafladı. Bu süre boyunca Coşkun Aşar, Koudelka’yla birlikte Ege ve Akdeniz bölgelerinde her yıl ortalama 6 bin kilometre yol kat ederek Koudelka’yı bu seyahatler sırasında filme aldı. Koudelka’nın, 2008’de Pera Müzesi’ndeki Retrospektif sergisinin açılışı için İstanbul’u ziyareti sırasında tanışan ikili, ilk yolculuklarına 2011 yılında çıktı. Çekim süreci 6 yıla yayılan, inatçılığı ve mükemmeliyetçiliğiyle ünlü efsanevi fotoğrafçının adımlarını bir gölge gibi takip eden Aşar, yolculukların son bulmasının ardından 130 saatlik görüntü ve 30 saati aşkın söyleşiyi kayıt altına almıştı. 

2018 ve 2019’da Koudelka’nın rotasını takip eden Aşar ve Ayhan Hacıfazlıoğlu, ek sahneler, yeni görüntüler ve yeni sesler ile filmin çekim sürecini tamamladı. "Koudelka – Aynı Nehirden Geçmek", 41. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında 14 Nisan Perşembe 16.00’da Kadıköy Sinematek ve 16 Nisan Cumartesi 16.00’da Beyoğlu Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak.