İki Şafak Arasında: Selman Nacar'la söyleşi

-
Aa
+
a
a
a

Selman Nacar’la dünya prömiyerini San Sebastián’da gerçekleştiren, Torino’da En İyi Film seçilen, Altın Portakal’dan 4 ödülle dönen İki Şafak Arasında filmini konuşuyoruz.

Selman Nacar'ın "İki Şafak Arasında" baştan sona plan sekanslardan oluşuyor.
İki Şafak Arasında: yönetmen Selman Nacar'la söyleşi
 

İki Şafak Arasında: yönetmen Selman Nacar'la söyleşi

podcast servisi: iTunes / RSS

2019 yılında, Uşak’ta, dört haftada çekimleri tamamlanan İki Şafak Arasında, ailesinin fabrikasında yöneticilik yapan Kadir’in (Mücahit Koçak) dünyasının altüst oluşunu, soluk soluğa bir kurguyla, kesintisiz uzun planlar eşliğinde aktarıyor. Fabrikada bir işçinin yaralanmasının ardından Kadir, tek bir gün içinde tanık olduklarıyla, ailesi, yaşadığı çevre ve kendine dair bakışını değiştirmek, ahlaki bir ikilem karşısında dönüşü olmayan bir seçim yapmak durumunda kalıyor.

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde En İyi Film seçilirken, jüri başkanlığını üstlenen usta Macar yönetmen Ildikó Enyedi, dünya sinemasının yeni bir yetenek kazandığını duyurdu ve jürinin gerekçeli kararını şöyle açıklamış: “Olağanüstü yazma ve yönetme becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Yepyeni ve büyük bir yeteneği müjdeleyen, akıl ve vakarla yönetilmiş bir film” 

Açık Dergi'de filmin yönetmeni Selman Nacar'la buluşuyoruz. Yönetmenin izleyicisine sunduğu bakış açışıyla açılan tanıklık olanaklarını, sinemasının hukukla olan ilişkisini değerlendiriyoruz. Söyleşimizde ayrıca, ilk defa bir sinema filmine fon olan Uşak'ı, sinematograf Tudor Vladimir Panduru'nun yanı sıra ödüllü oyunculukların filme katkısını konuşuyoruz.