Gaziantep'ten Manchester'a: Amal'ın Yürüyüşü

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

“Bizi Unutmayın!” acil mesajını uluslararası toplumun gündemine taşımayı amaçlayan Amal, ailelerinden ayrılarak yerinden edilmiş milyonlarca mülteci çocuğun bir simgesi. 

“Bizi Unutmayın!” acil mesajını uluslararası toplumun gündemine taşımayı amaçlayan Amal, ailelerinden ayrılarak yerinden edilmiş milyonlarca mülteci çocuğun bir simgesi. 

The Walk – Yürüyüş projesi, Küçük Amal isminde, 9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3,5 m boyundaki bir kuklanın, Türkiye-Suriye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan, 4 ay sürecek yolculuğu: "Küçük Amal, annesini bulmak üzere çıktığı bu yolculukta, 8.000 km yol kat edecek ve 27 Temmuz - 3 Kasım 2021 tarihleri arasında ziyaret edeceği her köy, kasaba ve kentte sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları tarafından halka açık, samimi kültür ve sanat etkinlikleri ile karşılanacak."  

Yapımcılığını Stephen Daldry, David Lan, Tracey Seaward ve Naomi Webb’in üstlendiği The Walk -Yürüyüş projesinin Sanat Direktörü Amir NizarZuabi. Birleşik Krallık merkezli Good Chance Tiyatrosu ve Güney Afrika’dan Handspring Kukla Kumpanyası işbirliğinde gerçekleşen projenin Türkiye yapımcılığını ise İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve kültür yöneticisi Recep Tuna üstleniyor. 
 
Bizi Unutmayın!” acil mesajını uluslararası toplumun gündemine taşımayı amaçlayan Amal, ailelerinden ayrılarak yerinden edilmiş milyonlarca mülteci çocuğun bir simgesi. 

Küçük Amal’ı canlandırmak için üç kukla sanatçısı gerekiyor: ayaklık üzerinde yürüyen ve aynı zamanda kuklanın yüzüne hayat veren bir kukla sanatçısı ve her bir kolda birer kukla sanatçısı. Kukla sanatçısı ekibi toplam 10 kişiden oluşuyor. Bunlardan ikisi güzergâh üzerinde daha önce yolculuk yapmış, mülteci geçmişi olan kişiler.  

Bugüne kadar girişilmiş en iddialı kamusal sanat etkinliklerinden biri olarak tasarlanan The Walk - Yürüyüş yerel proje ortaklarıyla işbirliği içinde kurgulanmış ve tüm etkinliklere katılım ücretsiz. İzleyiciler, Küçük Amal’ın yolculuğunu çevrimiçi ve sosyal medya hesapları üzerinden de takip edebilecek ve kendi bölgelerinde gerçekleşecek yerel etkinliklere de katılabilecek.

250'den fazla paydaşı olan projenin Türkiye ortakları şöyle: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Beşiktaş Kültür Merkezi, Kırkayak Kültür, KARAM Vakfı, Nefes Kültür Sanat Derneği, Tarsus Kent Konseyi, Kültürhane, Adana Portakal Çiçeği Karnavalı, Antalya Sinema Derneği , Denizli Rast Minus Tasarım İnisiyatifi, K2 Güncel Sanat Merkezi, Balconnection, Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi, İzmir Uluslararası Kukla Günleri, Yaren Kooperatifi, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM), Douzan Art and Culture, Açık Stüdyo, Tiyatro 4, Darağaç, Karantina, Maquis Projects.

The Walk - Yürüyüş; ünlü sanatçıları, önemli kültür kurumlarını, toplumun farklı gruplarını ve insani yardım kuruluşlarını, ayrıca yerel yönetimleri, sivil toplum örgütlerini, kanaat liderlerini ve okulları bir araya getiriyor. Proje ortaklarının tam listesi için lütfen https://www.walkwithamal.org/friends/ sayfasını ziyaret ediniz.

Programın tamamına The Walk - Yürüyüş internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Projenin detaylı Türkiye programı önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

#TheWalk

#LittleAmal   

#WelcomeLittleAmal