Festivalsiz İki Yılın Ardından: Ayvalık'ta Başka Sinema

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Başka Sinema'nın düzenlediği festival 2020-2021 yılından önce çıkan sinema yapımlarını bir araya getirirken çok kıymetli buluşmalara de yol açıyor. Festivali konuğumuz Azize Tan'la konuştuk. 

Başka Sinema'nın düzenlediği festival 2020-2021 yılından önce çıkan sinema yapımlarını bir araya getirirken çok kıymetli buluşmalara de yol açıyor.
Festivalsiz İki Yılın Ardından: Ayvalık'ta Başka Sinema
 

Festivalsiz İki Yılın Ardından: Ayvalık'ta Başka Sinema

podcast servisi: iTunes / RSS

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali iki yıllık bir aranın ardından 2-8 Eylül tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşuyor. İlk kez düzenlendiği 2018 yılından beri başka türlü bir birliktelik ve kültür ortamı hayaliyle klasik festivallerden kendini ayrıştırmaya çalışan etkinlik Ayvalık'a yeni bir nefes kazandırırken, dünya meselelerine sinemanın gözünden bakma yönündeki önerisiyle bizim de göz bebeklerimizden.

Bozcaada Caz Festivali ve Bergama Tiyatro Festivali'nin ardından şimdi gözlerimizi çevirdiğimiz Ayvalık Film Festivali'yle birlikte; global kültürden beslenirken yerel ve yatay bağlantıları gözeten "yeni nesil" bir festival anlayışını yükselişini de heyecanla gözlemliyoruz. 

Pandeminin ikinci bu etkinlikler biz izleyicileri için hem hayatın devam ettiğinin emâreleri, hem de sahici nefes alma alanları. 

Açık Dergi'de Başka Sinema'nın ve Ayvalık Film Festivali'nin direktörü Azize Tan'la bir araya geliyor; festivalsiz geçen iki yılı, etkinlikte bu sene öne çıkanları konuştuk. 

Kaydı dinlerken programa buradan da göz atabilirsiniz. Bu sırada bu senenin KAV Yılın Yönetmeni Ödülü’nü Çatlak isimli filmiyle kazanan Fikret Reyhan'ı da tebrik ederiz. Türkiye sinemasına getirdiği yeni soluktan biz de büyük bir heyecan ve mutluluk duymaktayız.