'Düşler ve hakikatler' arası bir köprü

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

İBB Miras tarafından restore edilerek İstanbulluların kullanımına açılan Casa Botter'in ilk sergisi 'Düşler ve Hakikatler'i küratör Melike Bayık'la konuşuyoruz.

Melike Bayık'la 'Düşler ve Hakikatler' sergisi üzerine
 

Melike Bayık'la 'Düşler ve Hakikatler' sergisi üzerine

podcast servisi: iTunes / RSS

Beyoğlu'nda yer alan İstiklâl Caddesi'nin en eski yapılarından Botter Apartmanı, İBB Miras'ın 2021 yılından bu yana yürüttüğü çalışmalar sonucunda kapılarını geçtiğimiz bahar aylarında yeniden açtı.

“Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi” olarak işlevlendirilen mekanın zemin katında açılan grup sergisi “Düşler, Hakikatler” de 16 Temmuz 2023'e kadar izleyicisini bekliyor.

Yapının diğer katlarında hız kesmeden devam edecek restorasyon süreci tamamlandıktan sonra Casa Botter çatısı altında gösterim merkezi, İstanbul Documenter Film Arşivi, Bilgi Belge Merkezi, konferans salonu, tasarım atölyeleri ve sanatçı ofisleri gibi farklı etkinlik alanları da yer alacak. Botter Apartmanı’nın bahçesindeki ek yapı kafe, müştemilat ise tasarım evi olarak kent sakinlerini ağırlayacak.

"Tasarımın, kültür sanatın, birlikte hayal kurup üretmenin gücüyle İstanbul’a ilham veren yeni bir çekim merkezi" olmaya hazırlanan Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi ile “UNESCO Tasarım Kenti” İstanbul da bir tasarım merkezine kavuşmuş oluyor.

İlk sergi “Düşler ve Hakikatler”

“Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi”nin Melike Bayık küratörlüğünde hazırlanan ilk sergisi “Düşler, Hakikatler”, farklı disiplinlerden sanatçıların eserleri ile rüya, hatırlama, canlanma ve uyanış gibi soyut kavramlarla gerçek bir uykudan dinlenmiş, kendisiyle ve sokakla bütünleşmiş olarak uyanmayı odağına alıyor.

Orhan Cem Çetin Yumuşak Şeyler #6 (İsimsiz) / Soft Things #6 (Untitled), fotoğraf/photography, 1988
Orhan Cem Çetin
Yumuşak Şeyler #6 (İsimsiz) / Soft Things #6 (Untitled), fotoğraf/photography, 1988

Yaşanılan tüm yıkımlar ve inşalar arasında, geçmiş ve geleceğin çeşitli ihtimalleri üzerine kurulan tüm anlatılar bu sergide bir köprü görevi ile izleyici aktarılıyor. Dün ve bugün ve hatta yarın arasında tahayyül dolu bir bağ kuran sergi, düşler ve hakikatler ışığında iyicil ihtimallerin, şifalı gerçekliklerin, beşerin ulaştığı sosyolojik-psikolojik katmanlı kimliklerin bir izdüşümünü sunuyor. Yüzyılların içinden geçip bugüne ulaşan bir zaman tüneli olarak izlenebilecek Botter Apartmanı ve sergi, buradan geçmişe gülümseyip, hakikatleri gözden geçirip, yarın ile yeni dünyaların, düşlerin gerçekliğine erişmeye davet ediyor izleyicilerini. Toplumun yüzyıllar içinde geçirdiği katmanlı biçimde kurulan kültürel yoğunluğu, kimlik ve dil, coğrafya ve ekosistem, hayat ve ölüm arasındaki tuhaf ve katıksız ilişki “Düşler, Hakikatler” sergisinde irdeleniyor.

“Düşler ve Hakikatler” insan olmanın, halkın ve tüm bu toplumun yaraları ve şifaları arasında sosyo-kültürel bir harita çizmenin, tarih ve bugün arasında bir köprü kurmanın, geçmiş ve gelecek ile hayaller kurarak, yarına inanmanın, gerçekleştirmenin bir öngörüsü.

Larissa Araz Karanlıktan Başla Görmeye/ Begin to See through the Darkness, Arşivsel pigment baskı/Archival pigment print, 190x320cm, (4 adet çerçeveli, her biri 190x80cm/ 4 framed prints, each 190x80cm), Video animasyon/ Video animation, Toprak ve Ses/ Soil and Sound, 2020
Larissa Araz
Karanlıktan Başla Görmeye/ Begin to See through the Darkness, Arşivsel pigment baskı/Archival pigment print, 190x320cm, (4 adet çerçeveli, her biri 190x80cm/ 4 framed prints, each 190x80cm), Video animasyon/ Video animation, Toprak ve Ses/ Soil and Sound, 2020

Disiplinler arası üretimleri ile sergide yer alan sanatçılar, Larissa Araz, Mehtap Baydu, Sena Başöz, Orhan Cem Çetin, Cevdet Erek, Ulaş Eryavuz, Ece Gökalp, Berat Işık, Ali Miharbi, Studio Pinprick, Güneş Terkol, Erdem Varol Emir Yağmurca’nın eserlerinden oluşan Melike Bayık küratörlüğünde gerçekleştirilen “Düşler, Hakikatler” sergisi 16 Temmuz 2023 tarihine kadar Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi’nde görülebilir.

Berat Işık Gözkamaştıran/ DAZZLING, 2592 Led Çakar Lamba/ Strobe light with 2592 led lights, 1+1AP, 75x120 cm, 2018
Berat Işık
Gözkamaştıran/ DAZZLING, 2592 Led Çakar Lamba/ Strobe light with 2592 led lights, 1+1AP, 75x120 cm, 2018

Casa Botter (Botter Apartmanı):

Orijinal adı Maison Botter (Casa Botter) olan Botter Apartmanı, İstanbul’da Art Nouveau akımının hayata geçirildiği ilk yapı olarak ön çıkar. 1881 yılında Venedik Akademisi’ni mimar olarak bitiren; 1893 yılında II. Abdülhamid’in davetiyle Dersaadet Ziraat ve Sanayi Sergi-i Umumisi’nin tasarımı için İstanbul’a gelen D’Aronco, 1893-1909 yılları arasında yaşadığı bu kentte Botter Apartmanı ile birlikte daha birçok önemli yapıya imza atar. 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyıl başlarında etkili olan, siyasal-ekonomik gelişmelerin bir sonucu
olarak İngiltere’de başlayıp Orta Avrupa’ya yayılan Art Nouveau (Yeni Sanat) akımı üslup açısından çeşitli kaynaklardan beslenir. Asimetri, eğrisellik, çizgisellik, kıvrımlar ve bükülmeler ile doğanın akıcılığına uygun bir tasarım anlayışına sahip olan akım İstanbul’da etkisini konut mimarisinde göstermiştir. D’Aranco’nun Fransız-Belçika etkileri ile Viyana Okulu’nun sentezini uyguladığı Botter Apartmanı’nın cephesi Art Nouveau yapılarının genel özelliklerini yansıtır.

Casa Botter'in, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Metro Han, Taksim Maksem Sanat Galerisi ve Sen Piyer Han gibi Beyoğlu ve İstiklal Caddesi’nin kültür sanat odağında dönüşümüne katkı sağlaması hedeflenmektedir.

Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi ziyaret saatleri: hafta içi her gün (pazartesi hariç) 10:00 - 19:00.